S Velkým bariérovým útesem to vypadá hodně špatně, oznámila Austrálie

  15:57aktualizováno  15:57
Klimatická změna a oteplování oceánů kriticky ohrožuje budoucnost Velkého bariérového útesu. Austrálie po pěti letech zveřejnila novou zprávu o stavu největšího korálového útesu světa, v níž jeho dlouhodobé vyhlídky zhodnotila jako „velmi špatné“.

Největší zvířecí stavbou světa je Velký bariérový útes. Korálové dílo dlouhé více než 2000 kilometrů se táhne podél severovýchodního pobřeží Austrálie. | foto: Getty Images

„Povrchová mořská voda vykazuje rekordní teploty, což má znatelné a rozsáhlé následky. Stav korálového útesu se tak mění ze špatného na velmi špatný,“ uvádí ve své nejnovější zprávě o stavu více než dva tisíce kilometrů dlouhého korálového útesu australská vládní agentura Great Barrier Reef Marine Park Authority.

Fotogalerie

Podle zprávy, kterou agentura vydává jednou za pět let, je hlavní příčinou zhoršujícího se stavu mimořádného ekosystému oteplování mořské vody.

„Z dlouhodobého hlediska je pro region nejvážnější hrozbou eskalující klimatická změna. Ta vyžaduje globální akci, která by zpomalila zhoršování ekosystému Velkého bariérového útesu a podpořila jeho obnovu,“ stojí v dokumentu, z nějž cituje agentura AFP.

Korálový útes ovšem ohrožuje více jevů. Kromě oteplujících se oceánů například voda znečištěná zemědělskou chemií či hvězdice trnová koruna, velká a toxická mořská hvězdice, která se živí hlavně korály.

Bělení korálů

V poslední zprávě z roku 2014 vládní agentura odhadovala vyhlídky Velkého bariérového útesu jako „špatné“. Co vedlo k dalšímu zhoršení odhadů? Především rekordní teploty mořské vody v letech 2016 a 2017, které vedly k rozsáhlému „bělení korálů“. 

To je proces, kdy korálové polypy v příliš teplé vodě nedokážou udržet symbiotické řasy, které jim zajišťují výživu. Celý ekosystém tak vyhladoví a korálový útes postupem času zkolabuje, což se projeví jeho vybělením. 

Velký bariérový útes

Největší korálový útes světa. Táhne se podél pobřeží Queenslandu. Je přes 2 000 km dlouhý, má asi 600 ostrovů a jeho velká část je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park. Od roku 1981 je celý útes pod ochranou UNESCO.

Nejde o jeden souvislý útes, ale o síť útesů. Poskytuje útočiště stovkám druhů ryb, desítkám druhů ptáků, mořských hadů, plžů a mlžů. Tento bohatý a složitý ekosystém lze srovnat jen s tropickým deštným pralesem.

zdroj: Wikipedia

„Času zlepšit dlouhodobé šance Velkého bariérového útesu na přežití moc nezbývá,“ stojí ve zprávě. 

Ta byla zveřejněna ve chvíli, kdy se na veřejnost dostala nová data dokazující, že emise skleníkových plynů v Austrálii už čtyři roky za sebou stoupají. Konzervativní vláda přitom čelí kritice ze strany ekologů, že místo boje s klimatickou změnou upřednostňuje masivní těžbu uhlí.

Kabinet ovšem argumentuje, že Austrálie dodržuje Pařížskou klimatickou dohodu a vypouští daleko méně skleníkových plynů než největší znečišťovatelé. „Tato zpráva označuje za největší hrozbu pro Velký bariérový útes klimatickou změnu. Děláme vše, co po nás Pařížská klimatická smlouva požaduje,“ uvedla ministryně životního prostředí Sussan Leyová.

Ochránci životního prostředí se domnívají, že obavy o budoucnost korálového útesu zvýší tlak na premiéra Scotta Morrisona a jeho politiku podporující rozšíření těžby uhlí, které je největším australským exportním artiklem.

„Austrálie musí odvést svůj kus práce v rámci globální snahy o snížení klimatického znečištění. Součástí toho je přechod od těžby a spalování uhlí a plynu,“ myslí si Kelly O’Shanassyová, šéfka ekologické organizace Australian Conservation Foundation.

Ekologové poukazují i na to, že Velký bariérový útes má jako turistický magnet pro australské hospodářství nezanedbatelný přínos. Každý rok přinese tamní ekonomice přibližně 5,9 miliardy australských dolarů, tedy asi 93 miliard korun.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Souprava metra v Paříži projela bez zastavení tři stanice, lidé panikařili

Pařížské automatické metro

Automaticky řízená souprava linky pařížského metra v pondělí večer projela bez zastavení tři stanice a pak zabrzdila až...

Nový Zéland odmítl podmínečně propustit českého pašeráka drog

Vězení (ilustrační foto)

Novozélandské úřady odmítly žádost o podmínečném propuštění českého občana Karla Šroubka z vězení, kde si odpykává...

Většina Němců odmítá reparace pro Poláky i Řeky. Češi už na ně rezignovali

Mimořádný summit Evropské unie k personálním otázkám. Zúčastnila se ho také...

Kolem 68 procent Němců souhlasí s vládou v Berlíně, že válečné reparace Polsku a Řecku jsou uzavřeným tématem. Pouze...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz