Na Ukrajině máme své lidi, připustil Putin. Navážel se i do Turecka

  9:37aktualizováno  12:45
Ruský prezident Vladimir Putin hovořil v Moskvě na tradiční velké výroční tiskové konferenci. Připustil, že Rusko má i kvůli nízkým cenám ropy ekonomické problémy. Sestřelení ruského bitevníku nad Tureckem pak označil za nepřátelský akt. Uvedl také, že země má na Ukrajině lidi plnící vojenské úkoly.

Konference, která trvala více než tři hodiny, se zúčastnilo na 1 400 novinářů.

Velkou část konference Putin věnoval situaci na Ukrajině. „Co od vás máme očekávat od 1. ledna? Budete znovu útočit, nebo na nás zapomenete?“ opřel se do Putina jeden z ukrajinských novinářů. Putin však na tuto otázku neodpověděl. Posléze však přiznal, že na východě Ukrajiny působí Rusové. Nejedná se však podle něj o „obyčejné vojáky“.

Průběh konference

Tisková konference začala v 10:00 SEČ, trvala více než tři hodiny. Rekordní byl v tomto ohledu rok 2008, kdy Putin odpovídal na otázky téměř pět hodin, připomíná agentura Reuters.

Konferenci vysílaly všechny celoplošné televizní stanice a většina rozhlasů v Rusku. Putin zde odpovídal na všechny zadané otázky. Přednost při jejich pokládání měli jako obvykle ruští novináři, zejména ti regionální.

„Neříkali jsme, že tam nejsou lidé plnící jisté úkoly, mimo jiné ve vojenské oblasti, ale to neznamená, že jsou tam pravidelné jednotky. Uvědomte si rozdíl,“ řekl.

Jedna z dalších otázek směřovala na výměnu zajatců mezi Kyjevem, Moskvou a velením v Donbasu. „Je třeba osvobodit lidi, kteří jsou zadržováni na obou stranách. Výměna by měla být rovnocenná. Není tajemstvím, že ukrajinská vláda pokládá vojáky zadržované v Donbasu za vězně podléhající výměně. Ty, kteří jsou ve vězení v Kyjevě, však považují za zločince. Je k tomu potřeba přistoupit čestně a vyměňovat všechny zajatce,“ myslí si Putin.

Varoval před zhoršením vztahů Ukrajiny a Ruska po 1. lednu 2016. „Od tohoto data nebudeme s Ukrajinou nadále počítat jako se členem Společenství nezávislých států,“ prohlásil. Jedná se o reakci na dohodu Kyjeva s EU o zóně volného obchodu. „Dnes jsou v obchodě mezi Ruskem a Ukrajinou nulové tarify, v příštím roce to bude kolem šesti procent,“ upřesnil Putin. V rámci situace na Donbasu je Rusko podle Putina ochotno přistoupit na kompromis.

Působení bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho jako gubernátora v Oděse na jihu Ukrajiny označil Putin za „plivanec do tváře ukrajinského lidu“ i za důsledek toho, že „Saakašvilimu v USA nedali pracovní víza“; Američané podle Putinových slov do klíčových pozic na Ukrajině dosadili své lidi „z dovozu“, jakoby si Ukrajinci nedokázali vládnout sami.

Rusko a ekonomické problémy

Tisková konference začala krátce po 10:00 SEČ. „V tomto roce jsem přednesl zprávu o stavu země, vlastně ani nevím, co dalšího říci,“ prohlásil na úvod Putin (více o projevu ke stavu Ruska zde). Posléze přešel k otázkám novinářů. První z nich směřovala již tradičně na současnou ekonomickou situaci v Rusku.

Fotogalerie

„Když jsme před rokem mluvili o našich plánech a jak budeme postupovat k východisku z krize, tak jsme si byli vědomi naší závislosti na zahraničních trzích. Vycházeli jsme z toho, že průměrná cena ropy bude sto dolarů za barel. Od tohoto čísla jsme vypočítávali všechno ostatní. Cena klesla až na padesát dolarů za barel. Nyní je to 38 dolarů. Po tomto pádu cen naší hlavní suroviny se začaly skládat naše ukazatele. Klesl HDP, inflace činí 12,3 procenta,“ připustil Putin ekonomické problémy.

Vrchol krize však už prý Rusko překonalo. Zároveň dodal, že vůči zahraničí jeho země vždy dostála závazkům a snížila svůj dluh. Pozitivně vidí také čistý přítok kapitálu.

Podle Putina to naznačuje, že investoři bez ohledu na komplikovanou situace vidí v Rusku příležitost. „Očekávaná úroveň schodku státního rozpočtu bude 2,6 až 2,9 procenta HDP,“ uvedl Putin. K růstu se ekonomika vrátí už v příštím roce o 0,7 procenta HDP. O rok později podle pak 1,16 procenta a v roce 2018 dokonce 1,5 procenta HDP.

Turecký akt nepřátelství a řešení konfliktu v Sýrii

Na řadu přišla i otázka na vztahy s Tureckem, které se vyhrotily po nedávném sestřelení ruského bitevníku (více o incidentu zde). „Akce tureckých úřadů jsou aktem nepřátelství. Zahynuli při tom lidé. Kdyby to byla nešťastná náhoda, má se vzít telefon a domluvit se z druhou stranou. Místo toho hned běželi do Bruselu a schovávali se za NATO,“ uvedl Putin.

Dcery Putina

Putin na tiskové konferenci odpovídal také na otázku ohledně svých dcer. Novináři před časem přišli s informací, že osmadvacetiletá Jekatěrina Vladimirovna Putinová řídí developerský projekt spojený s Lomonosovou univerzitou a rychle směřuje do vysokých politických kruhů (více zde).

Putin to však ve čtvrtek odmítl. "Moje dcery nikdy nebyly hvězdnými dítky v záři reflektorů. Nejsou takové ani v byznysu a politice," uvedl a dodal, že je na ně velmi pyšný.

Rusko podle něj není takové, že by utíkalo z boje. Proto zvýšilo svou aktivitu v Sýrii. „Turecko předtím pravidelně porušovalo vzdušný prostor nad Sýrii. Ať tam teď zkusí letět,“ pohrozil Putin. S vedením Turecka podle Putina není v současnosti možné jednat, výjimku tvoří pouze humanitární pomoc. Důležité však podle něj je, aby Moskva nepřerušila vztahy s turkickými národy blízkými Rusku.

Otázka následně směřovala na vládu Bašára Asada v Sýrii a jeho roli při možném mírovém řešení občanské války. „Nikdy nebudeme souhlasit s tím, aby někdo z boku vnucoval myšlenku, že by někdo někde měl vládnout. Nedává to smysl v rámci mezinárodního práva. S Johnem Kerrym jsme o tom hovořili. Jsme přesvědčeni, že syrský lid musí sám rozhodnout, kdo mu bude vládnout. Zároveň podporujeme iniciativu USA včetně rezoluce OSN týkající se Sýrie,“ prohlásil ruský prezident.

Iniciativa USA podle něj počítá s uspořádáním řádných voleb v Sýrii, zavedením kontrolních mechanismů na jejich legitimnost a pomoc s politickou obnovou země. „Všechny strany by v sobě měly najít vůli vyjít si vstříc,“ uvedl k řešení syrské krize Putin.

Volby v USA a vražda Němcova

Putin se na tiskové konferenci okrajově vyjádřil také k blížícím se prezidentským volbám ve Spojených státech. „Nový americký prezident? Zatím nemůžeme vědět, kdo bude zvolen. Ať to však bude kdokoliv, jsme připraveni pokračovat v budování vztahů se Spojenými státy,“ řekl.

Řeč přišla i na případ vraždy opozičníka Borise Němcova. Podle Putina měl jinou politickou cestou, ale ruský prezident ho respektoval. „To, že jsem s ním v některých věcech nesouhlasil, neznamená, že ho kvůli tomu musíme zabíjet. Vše musí být vyšetřeno a viníci musejí být potrestáni, ať jsou kdekoliv - třeba v Čečensku,“ prohlásil ruský prezident.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Přes šedesát zraněných. Do ulic Barcelony vyšly demonstrovat statisíce lidí

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz