Pohraniční stráž se potýká s migranty v přístavu v anglickém Doveru. (12. srpna...

Pohraniční stráž se potýká s migranty v přístavu v anglickém Doveru. (12. srpna 2020) | foto: Reuters

Izolovat jako Napoleona. Británie chtěla posílat běžence do Atlantiku

  • 179
Britská vláda zvažovala, že bude žadatele o azyl posílat na odlehlé ostrovy v Atlantickém oceánu, kde by se teprve řešil jejich osud. Nakonec si to rozmyslela, návrh však unikl do médií a pobouřil opozici i ochránce lidských práv. Jedním z míst, kam chtěl Londýn běžence stěhovat, mělo být i poslední útočiště vyhnaného francouzského vojevůdce Napoleona.

K britským břehům jen za letošní rok připlulo nejméně sedm tisíc migrantů. Vyplouvají z Francie na malých nebezpečných člunech a snaží se překonat kanál La Manche. Rostoucí počty se Londýn spolu s Paříží už delší dobu snaží zastavit. 

Přes La Manche se plaví rekordní počty migrantů. Británie je chce odříznout

Jedním z plánů, který na britském ministerstvu vnitra padl, bylo podle listu Financial Times i budování nových azylových center na britském území, ovšem tisíce kilometrů daleko. 

Třeba na tropických ostrovech Ascension a Svatá Helena, kde roku 1821 zesnul poražený Napoleon. Jeden z nejvíce izolovaných ostrovů na světě patří do britského zámořského teritoria a na Ascensionu sídlí také letecká základna, kterou britská armáda využila například v boji o Falklandy v roce 1982.

Šéfka resortu vnitra Priti Patelová údajně zadala svým kolegům, aby prozkoumali praktické detaily návrhu. List The Guardian pak doplnil, že mezi destinace, kam žadatelé o azyl mohli v budoucnu mířit, dále patřily Papua-Nová Guinea v Oceánii, ale i východoevropské Moldavsko.

Británie se přitom inspirovala v Austrálii, která připlouvajícím cizincům brání ve vstupu na své území a azylový proces je nutí řešit z ostrovů Nauru a Manus. Australský přístup si už vysloužil mnohé kritické komentáře a stejně tak nyní i ten britský, byť od něj vláda brzy upustila.

„Tato absurdní myšlenka je nehumánní, naprosto nepraktická a šíleně drahá. Je proto vcelku pravděpodobné, že s ní vláda toryů přišla,“ podotkl ironicky stínový ministr vnitra Nick Thomas-Symonds. Radní ostrova Ascension pak prohlásil, že návrh zní jako „logistická noční můra“.

Labouristická poslankyně Zarah Sultanaová zase na Twitteru napsala, že posílat migranty na odlehlé ostrovy by byl „naprosto bezcitný způsob zacházení se zoufalými lidmi“. „Raději bychom jim měli projevit solidaritu a lidství,“ dodala.

Vláda premiéra Borise Johnsona v reakci na zprávy médií potvrdila, že zkoumá nové možnosti řešení nelegální migrace. K přesouvání běženců do center uprostřed oceánu se však nevyjádřila. 

„Spojené království má dlouhou a hrdou historii nabízení útočiště těm, kteří potřebují ochránit. Desetitisíce lidí si ve Velké Británii vybudovaly nový život a my k tomu budeme i v budoucnu poskytovat bezpečné a legální cesty,“ uvedlo ministerstvo vnitra s tím, že zajistí, aby nedocházelo ke zneužívání azylového systému ani související kriminalitě.

Zatím vláda nekomentovala ani další uniklý návrh, a sice že bude Británie kupovat vyřazené trajekty a žádosti o azyl řešit tam, píše stanice BBC. Ta zmiňuje i umisťování migrantů na ostrovy u Skotska, což rázně odmítla skotská premiérka Nicola Sturgeonová, která uvedla, že přes ni neprojde „žádný návrh, který by s lidskými bytostmi zacházel jako s dobytkem“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video