Británie bojuje s pedofily na darkwebu, jsou jich desetitisíce

  19:05aktualizováno  19:05
Až 144 000 britských pedofilů sdílí na dark webu fotografie nebo videa sexuálního zneužívání dětí. Nové údaje zveřejnil britský Národní kriminální úřad (NCA), podle kterého jsou tato čísla až sedminásobně vyšší, než s jakými doposud pracoval. Na šíření nelegálního obsahu mají podle úřadů podíl technologické firmy, které by se měly více zasadit o ochranu dětí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle ředitelky (NCA) Lynne Owensové se vyšetřovatelé zaměřili na stránky určené pedofilům umístěné na dark webu, kde objevili přibližně 144 000 účtů, od kterých vedou stopy k britským občanům. Dřívější odhady uváděly, že sexuální zájmem o děti má na internetu přibližně 20 000 Britů.

Já, zvrhlý pán internetu. Odhalení, jak predátor loví děti

Ačkoli je podle Owensové pravděpodobné, že někteří uživatelé používají na internetu více než jeden účet, podle ní jsou reálná čísla stále mnohonásobně vyšší, než s jakými britská vláda doposud pracovala.

„Vycházím ze dvou důkazů. Tím prvním je 850 procentní nárůst množství nahlášených případů vyhledávání pedofilní tématiky od roku 2013, tím druhým jsou důkazy získané přímo z dark webu,“ vysvětluje Owensová. Celkem vyšetřovatelé podle listu The Telegraph objevili na dark webu 2,88 milionu účtů věnovaných sexuálnímu zneužívání dětí. 

Některé dark weby navíc podle listu The Guardian vyžadují po svých uživatelích, aby ještě před vstupem do utajené internetové komunity předložili důkazy o tom, že sexuálně zneužili dítě. Podle Owensové musí zájemci komunitě nabídnout také nové snímky, na kterých dochází ke zneužívání dětí. 

Britské úřady přijaly okamžitá opatření, v rámci nichž zadržely více než pět set lidí podezřelých ze sexuálního zájmu o děti. „Je to velmi vážná situace. Potřebujeme naléhavě zjistit, s kým jsou tito nebezpeční zločinci v kontaktu,” vysvětluje Owensová.

Co je to dark web

Dark web (v češtině temný web), tvoří část hlubokého webu, který internetové vyhledávače neindexují.

Tato část obsahu je umístěna na takzvaných darknetech, tedy překrývaných sítích, které jsou přístupné pouze prostřednictvím speciálního softwaru nebo konfigurace.

Zdroj: Wikipedia

Sama však přiznává, že NCA ani policie nedokáže důkladně vyšetřit všechny podezřelé, a to ani za předpokladu, že jsou reálná čísla nižší než ta odhadovaná. Podle Owensové totiž nemají finanční prostředky, aby analyzovaly všechny podezřelé účty nalezené na dark webu.

Úřady proto budou po vládě požadovat 2,7 miliardy liber (80 miliard korun) na boj proti závažné a organizované trestné činnosti.  

Změny čekají také preventivní programy na ochranu dětí před nebezpečím na internetu, které se nově zaměří na čtyřleté až sedmileté děti. Právě této věkové skupině totiž rodiče dávají na hraní tablety, které jsou potenciálním zdrojem nebezpečí. Dříve se prevence soustředila na děti starší osmi let.

Zodpovědnost mají podle úřadů také technologické firmy

Velkou zodpovědnost mají podle NCA také technologické společnosti, které by  měly úřadům více pomáhat. „Preventivní technologie už existují. Technologické firmy však musejí udělat víc pro to, aby se jim dařilo blokovat obsah se zneužíváním dětí,“ prohlásil NCA.

Nebezpečí na webu. Za sex nabízejí pedofilové hotovost i nabití telefonu

Nejdůležitější je podle něj spolupráce se státními úřady, která povede k zastavení online vysílání zneužívání dětí. „Firmy musí dělat více pro to, aby zabránily využívání svých platforem k propagaci nelegálních služeb, ať jde o sexuální vykořisťování nebo obchod s lidmi,“ konstatuje.

S tím souhlasí také Peter Wanless z britské Národní společnosti pro prevenci krutosti vůči dětem, podle kterého by měly mít technologické společnosti povinnost chránit děti. „ Věci, se kterými naše děti přicházejí denně do styku, jako jsou potraviny, hračky nebo oděvy, musí splňovat vysoké bezpečnostní standardy. Totéž by mělo platit pro sociální sítě,” myslí si Wanless.

Já, zvrhlý pán internetu. Odhalení sexuálního lovce: 

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

Děti v Británii se děsí klimatické krize. Vinou rodičů, tvrdí psychologové

Celý projekt Fridays for Future, který v pátek organizuje demonstrace v...

Britští psychologové varovali rodiče, aby obezřetně volili způsob, jakým svým dětem vysvětlují proces klimatických...

Syrští migranti se převlékli za volejbalisty Ukrajiny, chtěli utéct z Řecka

Migranti na řeckém ostrově Lesbos (21. září 2019)

Deset syrských migrantů v převleku za ukrajinské volejbalisty zadržela v neděli na aténském letišti řecká policie....

Rukojmím v hotelu, zpožděné lety, málo informací. Klienti Thomas Cook trpí

Klienti cestovní kanceláře Thomas Cook získávají od zaměstnankyně letiště v...

Přes 600 tisíc lidí, kteří jsou na zahraniční dovolené se zkrachovalou britskou cestovkou Thomas Cook, má strach....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz