Za pouhý týden britské páry podaly tři tisíce žádostí o rozluku, uvedlo britské ministerstvo spravedlnosti. Za celý loňský rok jich soudy zaznamenávaly zhruba o tisíc týdně méně. A třeba v posledním čtvrtletí minulého roku to bývalo jen kolem 1 890 týdně.
Tehdy ještě lidé museli u soudu vysvětlovat, proč už není možné v manželství setrvávat. Podle listu The Times přitom bylo potřeba předložit alespoň jeden z pěti „povolených faktů“, jako je nevěra nebo nerozumné chování. Mohli se rozvést i po dohodě, ale v tomto případě museli žít alespoň dva roky odděleně.
Nyní už se Britové – na rozdíl od Čechů – s partnerem veřejně obviňovat jen proto, aby se mohli rozejít, nemusejí. Nutná už není ani ona dvouletá lhůta. A to díky Zákonu o rozvodu, zrušení a rozluce, který začal platit 6. dubna a tuto povinnost ruší. Právníci po této úpravě léta volali, protože u soudů viděli dopady povinného házení viny.
„Na základě čísel se zdá, že někteří vyčkávali na zavedení těchto rozvodů. Bude zajímavé sledovat, jak se tyto počty rozloží do celého čtvrtletí a zda se počáteční nával zpomalí a vyrovná,“ říká právnička Hannah Gumbrill-Wardová.
Rozvod: v ČR musíte k soudu, i když se dohodnete. Jinde chodí k notáři |
„Uvidíme letos nárůst proto, že se lidé chtěli vyhnout oné hře na vinu a začít celý proces na trochu přátelštějších základech? Na to si musíme počkat,“ dodává. Rozvádějící se Britové nicméně nejdřív musejí projít „obdobím přemítání“ o délce dvaceti týdnů, aby mohli podat „podmínečnou žádost“ žádost a o šest týdnů později i „finální žádost“ o rozvod.
U žádostí podaných loni na podzim trval celý proces v průměru 55 týdnů. Zákon měl přitom vejít v platnost už tehdy, ale nabral zpoždění. „Páry nyní mají humánní únikovou cestu,“ dodává také právník Sebastian Burrows.