Nepokoje z předchozích dnů vyvolaly dezinformace v souvislosti ze zabitím tří dívek ve věku šest až devět let při útoku nožem 29. července v Southportu na jihozápadě Anglie. Na internetu se objevily příspěvky, které podezřelého mylně označovaly z islamistického migranta.
Člen britské vlády Nick Thomas-Symonds v pátek řekl televizi Sky News, že v celé Británii byla před víkendem mobilizována tisícovka speciálně vycvičených policistů. Potvrdil také, že vláda přezkoumá zákon o bezpečnosti internetu, který reguluje odpovědnost provozovatelů sociálních sítí ohledně obsahů podněcujících k násilí nebo nenávisti. „Jsme připraveni provést změny, pokud to bude nezbytné,“ řekl k zákonu, který byl schválen loni v říjnu, ale vstoupit v platnost by měl až příští rok kvůli jeho dalšímu projednávání.
Nebyl to migrant ani muslim. Nepokoje v Británii zažehlo informační vakuum |
Premiér Keir Starmer řekl, že posílení policejní přítomnosti a urychlení práce justice odradilo „krajně pravicové gaunery“ od dalších výtržností, ale úřady zůstávají bdělé kvůli možným dalším problémům.
Rasistické útoky napříč Británií byly v posledních dnech namířeny především proti muslimům a migrantům. Výtržníci rozbíjeli okna hotelů, které poskytují ubytování žadatelům o azyl, nebo házeli kameny na mešity. Starmer uvedl, že pachatelé mohou očekávat soudní řízení a že už byly uděleny přísné tresty. „Toto je velmi důležitá součást vzkazu každému, kdo uvažuje o zapojení do dalších nepokojů,“ řekl Starmer.
480 zatčených, 150 před soudem
Kvůli útokům na muslimy, přistěhovalce či policisty a kolemjdoucí bylo od konce minulého měsíce zatčeno více než 480 lidí. Mezi zhruba 150 obviněnými je i jeden 13letý. Z údajů, které dnes zveřejnilo britské ministerstvo spravedlnosti, vyplývá, že více než 150 zatčených už stanulo před soudem. Desítky osob už skončily ve vězení po zrychleném řízení.
Násilí, požáry a chaos. Protesty ovládly britská města, přibývá zraněných |
Britská justice v pátek mimo jiné potrestala 20 měsíci vězení 28letého Jordana Parloura za podněcování rasové nenávisti na Facebooku. Konkrétně vyzýval k útoku na hotel s ubytovanými žadateli o azyl.
K nepokojům se v pátek poprvé vyjádřil i britský král Karel III., když podle mluvčího Buckinghamského paláce poděkoval policii a pohotovostním složkám za reakci na výtržnosti a vyzdvihl, jakým způsobem se proti nepokojům postavila občanská společnost. „Jeho Veličenstvo uchovává naději, že sdílené hodnoty vzájemného respektu a porozumění budou nadále posilovat a sjednocovat národ,“ citovala mluvčího agentura Reuters.
Média se předtím pozastavovala nad tím, že deset dní od propuknutí krajně pravicových nepokojů se k situaci nikdo z královské rodiny nevyjádřil. Panovník a královna Camilla přitom promptně zveřejnili své kondolence rodinám obětí útoku ze Southportu.