První varování, že artefakty z muzea mizí, dostala instituce již v roce 2021. „Je jasné, že jsme nereagovali tak, jak jsme měli,“ uvedl v prohlášení Fischer, který měl původně ve funkci zůstat do konce příštího roku. Podle něj jeho setrvání by nepřispělo k vyřešení problémů. „Odpovědnost za selhání musí v konečném důsledku nést vedení,“ dodal.
Šéf výboru, který Britské muzeum řídí, a bývalý ministr financí George Osborne uvedli, že vedení muzea ředitelovu rezignaci řeší. Podle něj jde o čestnou reakci na dění v posledních dnech. „Muzeum si z událostí musí vzít ponaučení a obnovit důvěru veřejnosti,“ dodal Osborne.
Německý historik umění Fischer, který byl prvním cizincem v čele Britského muzea, čelil velkému tlaku poté, co média v polovině srpna informovala o zmizení či poškození mnoha muzejních artefaktů.
Za vyloupení drážďanské klenotnice si pětice pachatelů odsedí až šest let |
Minulý týden Britské muzeum oznámilo, že dalo výpověď jednomu kurátorovi poté, co zjistilo, že tisíce artefaktů ze sbírek zmizelo či bylo poničeno. Šlo o předměty z období od 15. století před naším letopočtem do 19. století. Většinu odcizených, zmizelých či poškozených předmětů představují podle muzea drobné kousky uložené v depozitáři, sloužily k výzkumu a nebyly v poslední době vystavovány, poznamenala agentura AFP.
Podle některých informací se artefakty mimo jiné objevily na platformě pro on-line prodej Ebay. Londýnská policie uvedla, že v souvislosti s děním v Britském muzeu vyslechla jednoho muže, nikoho však zatím nestíhá.