Než opustili kolonie, Britové pálili na hranicích ožehavé dokumenty

  19:02aktualizováno  19:02
Spálit, potopit, nebo přivézt bezpečnou cestou do Londýna. To vše potají. Britové díky odtajnění archivu zjišťují, jak se koloniální úředníci v tichosti zbavovali dokumentů, jež by mohly zostudit Spojené království v jeho někdejších zámořských državách.

Příslušníci hnutí Mau Mau za ostnatým drátem poté, co je chytili vojáci britské koloniální správy. Snímek z roku 1952 | foto: Profimedia.cz

Britské ministerstvo zahraničí je po desetiletí střežilo v útrobách nepřístupných archivů. Schované za ostnatými dráty na pozemku známém jako Hanslope Park, kde rovněž sídlí britská organizace HMGCC, jež má na starosti vývoj komunikačních technologií pro vládu a tajné služby.

Nesměli k nim ani historici, nepomohlo ani tradiční britské pravidlo třiceti let, což je doba, po jejímž uplynutí státní archivy obvykle tajné vládní dokumenty zveřejňují. Zbytečný byl i zákon o svobodě informací.

Britská diplomacie existenci koloniálních dokumentů přiznala teprve loni, u nejvyššího soudu, jenž řešil žalobu skupiny starých Keňanů na Londýn za utrpení, jež jim Britové způsobili během věznění při povstání Mau Mau (Keňané se odškodnění a omluvy dočkali).

Ministerstvo nakonec předalo staré koloniální záznamy národnímu archivu a ten v pátek zveřejnil jejich poslední část. Z ní vyplývá, jak  moc si britská správa dala záležet, aby nezanechala ve vznikajících nezávislých zemích žádné kompromitující důkazy. Ať už kvůli poškození reputace (třeba kvůli rasovým či náboženským předsudkům) a nejspíš také kvůli případným soudním žalobám za nepravosti spáchané koloniálními představiteli.

Dým nad Dillí

Čistka se v 50. a 60. letech minulého století nevyhnula žádné britské kolonii včetně Keni, Ugandy, Tanzánie, Jamajky či Malajsie. Získala i pojmenování: Operace dědictví. Londýn tehdy správcům kolonií posílal detailní instrukce, jak s citlivými materiály naložit. "Pokud budou dokumenty spáleny, musí z nich zůstat jen popel a ten musí být rozdrcen," nařídilo ministerstvo kolonií svým podřízeným.

Přičemž místní úředníci neměli mít tušení, že se něco takového děje. Výsledkem byly hořící vatry na zadních dvorcích britských koloniálních misí po celém světě. Vzplály před tím, než Britové předali správu místním, popsal list The Guardian. Londýn upozornil také na to, aby koloniální úředníci pálili dokumenty rozumně a neopakovala se situace z roku 1947, kdy udivení Indové sledovali, jak Dillí zahalil dým, jenž se nesl z hranice na britské misi.

Druhou možností bylo potopení svazků v moři. "Musí být v těžkých bednách a potopeny v hlubokých vodách, kde není proud, a co nejdále od pobřeží," nařizovaly instrukce. Podmínkou také bylo, aby se na likvidaci podíleli pouze "etničtí" Britové.

Mise splněna

Mnozí koloniální úředníci přitom z nařízení nebyli nijak zvlášť nadšení. "Jaksi mám pocit, že odmítnu to potěšení z myšlenky, jak pádluji v kanoi naložené těžkými bednami dokumentů, abych je vhodil do hluboké vody bez proudů v co největší vzdálenosti od břehu," psal tehdy třeba koloniální představitel pro Brunej A.M MacKintosh svým nadřízeným.

Co nebylo zničeno, muselo být převezeno do britské metropole. I transfer měl přísná pravidla. Dokumenty mohly putovat do Británie jen ve strojích královského letectva anebo v britských lodích, jimž velel britský kapitán. Právě tyto dokumenty skončily v Hanslope Park.

Nicméně jak podotkl deník The Daily Mail, zveřejněné dokumenty obsahují jen velmi skrovné informace o nepravostech páchaných Brity v koloniích. Z čehož podle něj vyplývá, že většina potenciálně výbušných spisů byla nejspíš zničena. A to včetně záznamů o mučení a zabíjení povstalců Mau Mau v Keni v 50. letech minulého století či o masakru 24 malajských vesničanů v roce 1948, jejichž příbuzní se stále snaží domoci odškodnění.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

Američtí vojáci viní Turky, že je metodickou palbou vyhánějí ze Sýrie

Turci údajně cíleně útočí na americkou armádu, aby ji donutili odstoupit od syrských hranic. Tvrdí to představitelé...

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Najdete na iDNES.cz