Stornoway je největším městem na Vnějších Hebridách. Má asi 8000 obyvatel

Stornoway je největším městem na Vnějších Hebridách. Má asi 8000 obyvatel | foto: Profimedia.cz

Ramadán na skotském severu. Na drsných Hebridách otevřela první mešita

  • 129
Těsně před letošním ramadánem se otevřely dveře první mešity na Vnějších Hebridách, nehostinném souostroví u pobřeží Skotska. Podle týdeníku The Economist je to důkaz, že se na britském venkově usazuje čím dál více muslimů.

Nejnovější mešita v Británii nemá ani minaret, ani vznosnou kupoli. Je to obyčejný domek a jen půlměsíc na dveřích a kupa bot před nimi naznačují, že uvnitř probíhá muslimská modlitba.

Islámský svět nyní žije ramadánem a několik věřících se v útrobách skromné budovy ve městě Stornoway klaní směrem k Mekce. Svaté město islámu je odsud velmi daleko, asi 5 500 kilometrů za šedivým, nepřátelským mořem omývajícím břehy skotského ostrova Lewis a Harris.

Největší ostrov Vnějších Hebrid má asi 21 000 obyvatel a většina z nich vyznává kalvinismus. Na nehostinném ostrově bičovaném větrem a lijáky ovšem žije také asi šedesát muslimů. Dlouhá léta se modlili doma a když jejich rodiny navštívila smrt, museli několik dní čekat než dorazil imám ze skotské pevniny. 

Těsně před ramadánem se dočkali vlastní mešity. Řemeslníci na ní pracovali dvanáct hodin denně, sedm dní v týdnu. Na přestavbu zdevastovaného domu se vybralo celkem 50 000 liber (1,46 milionu korun). „Dodavatelé byli velmi vstřícní. Většina lidí, kteří nám pomohli se stavbou, nejsou muslimové,“ řekl listu The Guardian podnikatel Aihtsham Rashid, který stavbu vedl.

Podnikatelé, lékaři i uprchlíci ze Sýrie

V 65milionové Británii se k víře proroka Mohameda hlásí asi 2,8 milionu lidí. Většina z nich žije ve velkých městech, jako je Londýn či Birmingham. Podle posledního sčítání lidu z roku 2011 se v 4 781 z celkem asi 11 000 obcí v Anglii a Walesu k islámu nehlásí ani jeden obyvatel. V dalších 1 130 obcích žil jen jeden muslim.

To se však podle časopisu The Economist v posledních letech mění a muslimové pomalu zabydlují i britský venkov. „Objevujeme se úplně všude,“ řekl respektovanému týdeníku Lufti Radwan, muslimský farmář z hrabství Oxfordshire.

V čele osadnické vlny z měst kráčí například podnikatelé bangladéšského původu, kteří v Británii provozují většinu indických restaurací. Nazir Ahmed přijel na Vnější Hebridy v roce 1957 jako dvacetiletý kluk z Pákistánu. Začínal jako podomní obchodník a postupem času se vypracoval na největšího místního byznysmena. Jeho firma v 80. letech zaměstnávala asi sto lidí. „Mám se velmi dobře,“ ohlíží se dnes za svým životem.

Mezi muslimy usazenými na venkově jsou i lékaři či učitelé, kterým mimo velká města kyne lepší kariéra. Britská vláda na venkov také umisťuje syrské uprchlíky. Na ostrově Lewis a Harris žije šest rodin ze země rozvrácené sedm let trvající občanskou válkou.

Kontakt se souvěrci značně ulehčuje internet. Korán můžete studovat díky speciálním aplikacím, kázání učenců sledovat na YouTube. Moderní technika vyřešila i problém s halal potravinami. Zatímco Nazir Ahmed si kdysi musel zvířata koupená u místních farmářů sám porazit, dnes není problém objednat si dovážku z Glasgow.

Podle The Economist obyvatelé Velkých Hebrid, kteří se kdysi kvůli své tvrdé protestantské víře bouřili proti nedělnímu provozu lodního spojení se skotskou pevninou, otevření mešity přijali se zvědavostí a pochopením. „Určitě tu nepanuje dojem, že se z nás přes noc stane Islamábád,“ podotkl místní historik John MacLeod.

Lewis a Harris

Lewis a Harris


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video