Mayová se musí vzdát iluzí, přešlapuje na místě, píší v Británii a Německu

  11:41aktualizováno  11:41
Britská premiérka Theresa Mayová se musí vzdát iluzí ohledně odchodu Velké Británie z Evropské unie a zahájit širší debatu, píší britská média den poté, co premiérka před poslanci odmítla možnost druhého referenda i možného odkladu brexitu. Podle těch německých Mayová přešlapuje na místě a nepřichází s ničím novým.

Britská premiérka Theresa Mayová hovoří v parlamentu. (21.1.2019) | foto: AP

Podle britských médií premiérka ve svém „plánu B“ prezentovaném v pondělí v parlamentu nepřinesla mnoho nového. List Financial Times však soudí, že ministerská předsedkyně nyní může získat parlamentní většinu na svou stranu. Britský tisk rovněž vyzdvihuje varování Mayové, že druhé referendum o vztahu s evropským blokem by vedlo k projevům občanské nespokojenosti.

Takzvaná irská pojistka obsažená v připravené dohodě o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie má zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem v případě, že Londýn a Brusel se během přechodného období nedohodnou na jiném řešení. Odpůrci pojistky namítají, že tímto způsobem by Británie de facto zůstala ve stejném celním prostoru s unií.

Fotogalerie

„Místo toho, aby se vracela k irské hranici, měla by premiérka otevřít debatu přesahující menšinu nekompromisních toryů,“ napsal The Guardian v redakčním komentáři.

Irskou pojistku Mayové přirovnal levicově orientovaný list ke zdi na hranici s Mexikem Donalda Trumpa. „Je to úpění moci mařené nesmiřitelnou opozicí v demokratickém shromáždění,“ napsal deník k brexitovému patu.

„Nemůžete mít celní unii a ne unii. Ale Mayová zjevně věří tomu, že může přesvědčit svou stále chatrnější koalici o opaku. Tentokrát má spíše hodiny než dny na to, aby to dokázala,“ poznamenal The Guardian.

Další listy vyzdvihují možnost uskutečnění druhého referenda o brexitu, což prosazuje lídr labouristické opozice Jeremy Corbyn. „Pokud většina referendum podpoří, parlament by mohl Theresu Mayovou přinutit k uskutečnění nového urychleného veřejného hlasování, které by mohlo vést ke zvrácení brexitu,“ poznamenal The Daily Telegraph.

Druhé referendum ani odklad brexitu nebudou, vzkázala poslancům Mayová

Mayová přitom poslance varovala, že nové referendum by „poškodilo sociální soudržnost“ a „podlomilo důvěru v demokracii“, připomíná deník. Bulvární Daily Express se vrací k výrokům Mayové, že druhé referendum by mohlo vyvolat občanské nepokoje i rozpad Spojeného království.

Ekonomický deník Financial Times se domnívá, že zastánci brexitu mezi konzervativci i jejich spojenci ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) nyní začínají pociťovat vážnost situace.

„Někteří hledají důvody, proč raději podpořit dohodu Mayové, pokud dokáže vymoci více ústupků v Bruselu, než aby čelili pravděpodobnosti, že brexit bude odložen a možná zvrácen, která je tím větší, čím déle vzdorují,“ napsal Financial Times.

Londýnský deník The Times dnes tvrdí, že až čtyřicet členů britské vlády je připraveno příští týden rezignovat, pokud konzervativním poslancům nebude umožněno svobodně hlasovat pro plán umožňující odklad brexitu s cílem znemožnit brexit bez dohody.

Nepřišla s ničím novým, píší v Německu

Návrhy, které britská premiérka Theresa Mayová v pondělí představila poslancům, nejsou ničím novým, míní německá média. Mayová podle nich přešlapuje na místě a snaží se pokračovat v dosavadní snaze prosadit řízené vystoupení Británie z Evropské unie, které už ale poslanci jednoznačně odmítli.

„Ve Westminsteru nic nového. Další vystoupení Theresy Mayové v parlamentu neposunulo britský spor o vystoupení z Evropské unie ani o krok kupředu,“ je přesvědčen list Badische Neueste Nachrichten, podle něhož britská premiérka projevila značnou míru arogance, když po dramatické porážce z minulého týdne poslancům navrhla „odvar“ původního řešení.

Podle deníku tak převažuje dojem, že političce nejde tolik o národní zájmy, jako o vlastní politické dědictví. „Mayová má zřejmě strach, co se o ní bude v dějepisných knihách psát. Tento strach je ale nyní špatný rádce,“ podotýká list.

Brexit může položit irské zdravotnictví. Přes Británii jde 70 procent léků

„Co tu ženu pohání? Jaký plán má ve skutečnosti? Hraje skutečně jen o čas? Věří tomu, že se poslanci krátce před termínem vystoupení přeci jen skloní a s kontroverzní brexitovou dohodu z prostého zoufalství vyjádří souhlas?,“ ptá se zase východoněmecký deník Freie Presse.

Komentátor veřejnoprávní televize ARD má za to, že Mayová mohla třeba navrhnout odsun termínu vystoupení, aby se vytvořil prostor pro vyjednávání na britské politické scéně, na jehož výsledky by pak mohla reagovat EU. „Místo toho se Mayová chová podle zaběhlého vzoru: Já mám jediný rozumný plán a ti ostatní potřebují jen o trochu déle, aby ho konečně pochopili. To není vytrvalé, ale tvrdohlavé,“ míní.

List Neue Osnabrücker Zeitung vidí v návrhu Mayové znovu jednat o klíčové irské pojistce, bezradnost britské premiérky. „Protože ani Irové, ani Evropská unie se nenechají od Mayové dostat pod tlak a nevzdají se požadavku na otevřenou hranici,“ píše deník, podle něhož je jen na Britech, aby si udělali jasno v tom, co chtějí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Najdete na iDNES.cz