Mayová se musí vzdát iluzí, přešlapuje na místě, píší v Británii a Německu

  11:41aktualizováno  11:41
Britská premiérka Theresa Mayová se musí vzdát iluzí ohledně odchodu Velké Británie z Evropské unie a zahájit širší debatu, píší britská média den poté, co premiérka před poslanci odmítla možnost druhého referenda i možného odkladu brexitu. Podle těch německých Mayová přešlapuje na místě a nepřichází s ničím novým.

Britská premiérka Theresa Mayová hovoří v parlamentu. (21.1.2019) | foto: AP

Podle britských médií premiérka ve svém „plánu B“ prezentovaném v pondělí v parlamentu nepřinesla mnoho nového. List Financial Times však soudí, že ministerská předsedkyně nyní může získat parlamentní většinu na svou stranu. Britský tisk rovněž vyzdvihuje varování Mayové, že druhé referendum o vztahu s evropským blokem by vedlo k projevům občanské nespokojenosti.

Takzvaná irská pojistka obsažená v připravené dohodě o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie má zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem v případě, že Londýn a Brusel se během přechodného období nedohodnou na jiném řešení. Odpůrci pojistky namítají, že tímto způsobem by Británie de facto zůstala ve stejném celním prostoru s unií.

Fotogalerie

„Místo toho, aby se vracela k irské hranici, měla by premiérka otevřít debatu přesahující menšinu nekompromisních toryů,“ napsal The Guardian v redakčním komentáři.

Irskou pojistku Mayové přirovnal levicově orientovaný list ke zdi na hranici s Mexikem Donalda Trumpa. „Je to úpění moci mařené nesmiřitelnou opozicí v demokratickém shromáždění,“ napsal deník k brexitovému patu.

„Nemůžete mít celní unii a ne unii. Ale Mayová zjevně věří tomu, že může přesvědčit svou stále chatrnější koalici o opaku. Tentokrát má spíše hodiny než dny na to, aby to dokázala,“ poznamenal The Guardian.

Další listy vyzdvihují možnost uskutečnění druhého referenda o brexitu, což prosazuje lídr labouristické opozice Jeremy Corbyn. „Pokud většina referendum podpoří, parlament by mohl Theresu Mayovou přinutit k uskutečnění nového urychleného veřejného hlasování, které by mohlo vést ke zvrácení brexitu,“ poznamenal The Daily Telegraph.

Druhé referendum ani odklad brexitu nebudou, vzkázala poslancům Mayová

Mayová přitom poslance varovala, že nové referendum by „poškodilo sociální soudržnost“ a „podlomilo důvěru v demokracii“, připomíná deník. Bulvární Daily Express se vrací k výrokům Mayové, že druhé referendum by mohlo vyvolat občanské nepokoje i rozpad Spojeného království.

Ekonomický deník Financial Times se domnívá, že zastánci brexitu mezi konzervativci i jejich spojenci ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) nyní začínají pociťovat vážnost situace.

„Někteří hledají důvody, proč raději podpořit dohodu Mayové, pokud dokáže vymoci více ústupků v Bruselu, než aby čelili pravděpodobnosti, že brexit bude odložen a možná zvrácen, která je tím větší, čím déle vzdorují,“ napsal Financial Times.

Londýnský deník The Times dnes tvrdí, že až čtyřicet členů britské vlády je připraveno příští týden rezignovat, pokud konzervativním poslancům nebude umožněno svobodně hlasovat pro plán umožňující odklad brexitu s cílem znemožnit brexit bez dohody.

Nepřišla s ničím novým, píší v Německu

Návrhy, které britská premiérka Theresa Mayová v pondělí představila poslancům, nejsou ničím novým, míní německá média. Mayová podle nich přešlapuje na místě a snaží se pokračovat v dosavadní snaze prosadit řízené vystoupení Británie z Evropské unie, které už ale poslanci jednoznačně odmítli.

„Ve Westminsteru nic nového. Další vystoupení Theresy Mayové v parlamentu neposunulo britský spor o vystoupení z Evropské unie ani o krok kupředu,“ je přesvědčen list Badische Neueste Nachrichten, podle něhož britská premiérka projevila značnou míru arogance, když po dramatické porážce z minulého týdne poslancům navrhla „odvar“ původního řešení.

Podle deníku tak převažuje dojem, že političce nejde tolik o národní zájmy, jako o vlastní politické dědictví. „Mayová má zřejmě strach, co se o ní bude v dějepisných knihách psát. Tento strach je ale nyní špatný rádce,“ podotýká list.

Brexit může položit irské zdravotnictví. Přes Británii jde 70 procent léků

„Co tu ženu pohání? Jaký plán má ve skutečnosti? Hraje skutečně jen o čas? Věří tomu, že se poslanci krátce před termínem vystoupení přeci jen skloní a s kontroverzní brexitovou dohodu z prostého zoufalství vyjádří souhlas?,“ ptá se zase východoněmecký deník Freie Presse.

Komentátor veřejnoprávní televize ARD má za to, že Mayová mohla třeba navrhnout odsun termínu vystoupení, aby se vytvořil prostor pro vyjednávání na britské politické scéně, na jehož výsledky by pak mohla reagovat EU. „Místo toho se Mayová chová podle zaběhlého vzoru: Já mám jediný rozumný plán a ti ostatní potřebují jen o trochu déle, aby ho konečně pochopili. To není vytrvalé, ale tvrdohlavé,“ míní.

List Neue Osnabrücker Zeitung vidí v návrhu Mayové znovu jednat o klíčové irské pojistce, bezradnost britské premiérky. „Protože ani Irové, ani Evropská unie se nenechají od Mayové dostat pod tlak a nevzdají se požadavku na otevřenou hranici,“ píše deník, podle něhož je jen na Britech, aby si udělali jasno v tom, co chtějí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Zvonce krav i hnůj patří k Bavorsku, debatují Němci kvůli žalobě manželů

Krávy na pastvinách v Bavorsku (1. srpna 2018)

Na zelené louce se pase stádo krav, svítí slunce. Statná zvířata mají kolem krku zvonce a jejich pohyb je slyšet široko...

Uprchlý vězeň se po deseti letech přihlásil, Tenerife měl už plné zuby

Ostrov Tenerife

Deset let se skrýval před dopadením, nakonec se ale přihlásil zcela sám. Řeč je o seniorovi z Rakouska, který v roce...

Kuciakův vrah má na kontě i další oběť. Zabil slovenského podnikatele

Pietní akt za zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyni...

Uplynuly tři roky od vraždy Petera Molnára, podnikatele z jižního Slovenska, který byl zastřelen ve svém domě. Loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz