Johnson se vzdal poslaneckého mandátu kvůli zprávě parlamentního výboru, podle níž vědomě uvedl poslance v omyl svými výroky o večírcích v Downing Street v době pandemických restrikcí.
Jeho texty budou vycházet každou sobotu, uvedl Daily Mail. „Ať už Borisovi fandíte, nebo ne, bude to povinná četba – jak ve Westminsteru, tak pro miliony lidí po celém světě,“ míní list. Na Twitteru bývalého konzervativního politika označil za jednoho z „nejvtipnějších a nejoriginálnějších novinářů v oboru“.
Ve videozáznamu, který byl zveřejněn v pátek ráno, osmapadesátiletý Johnson čtenářům slíbil „naprosto necenzurovaný“ obsah. „Budu psát, co budu chtít,“ řekl. Dodal, že „se možná bude muset zabývat i politikou“, ale „bude se samozřejmě snažit dělat to co nejméně, pokud to nebude nutné“.
Johnson, jeden z nejznámějších a nejrozporuplnějších britských politiků, od loňské rezignace na post premiéra vydělává miliony liber díky veřejným přednáškám.
Očekává se, že i Johnsonův návrat k novinařině bude lukrativní. Stanice ITV News uvedla, že podepsal smlouvu v hodnotě jednoho milionu liber (27,8 milionu korun). Bývalý politik díky sloupku také získá v jednom z nejčtenějších britských pravicových deníků prostor pro vyjádření svých názorů na vládu premiéra Rishiho Sunaka.
Kvůli aféře zvané Partygate Johnson už dříve dostal pokutu, stejně jako dalších více než osmdesát lidí. Večírky se kromě parlamentní komise zabývalo nezávislé vyšetřování úřednice Sue Grayové a později i policie.
Johnson, který minulý týden složil poslanecký mandát, loni v létě odstoupil z pozice lídra britské Konzervativní strany po bezprecedentní vlně rezignací ve vládě. Výzvám k odstoupení čelil od prvních zpráv o pořádání večírků v době koronavirových uzávěr. Poslední kapkou bylo odhalení, že věděl o obvinění svého kolegy ze sexuálního napadení a přesto ho jmenoval na vlivný vládní post.
Johnson se vzdal poslaneckého mandátu kvůli vyšetřování covidových večírků![]() |
Johnson byl krátce po pátečním oznámení obviněn z nového porušení předpisů. Ministři a státní úředníci, kteří opouštějí své funkce, totiž před nástupem do nového zaměstnání musejí věc konzultovat s etickým orgánem, a sice úřadem pro dohled nad jmenováním do veřejných funkcí. Podle něj se Johnson dopustil nového přečinu tím, že jej včas neinformoval.
Orgán nemá žádné donucovací pravomoci, nové porušení pravidel by však mohlo Johnsonovi ztížit případný politický návrat.
Johnson začal svůj profesní život v žurnalistice. Z deníku The Times byl však propuštěn za to, že si vymyslel citát. Jeho kariéra pokračovala v novinách The Daily Telegraph, kde jako bruselský zpravodaj pranýřoval Evropskou unii „živým, ale ne zcela přesným způsobem“, uvedla agentura Reuters.
Později se souběžně věnoval mediální a politické kariéře, vypracoval se až na šéfredaktora časopisu The Spectator, starostu Londýna a poslance parlamentu. Než se stal premiérem, psal pravidelný sloupek pro The Daily Telegraph, kde byl často kritizován za své názory. Mimo jiné ho obviňovali z islamofobie, když řekl, že muslimky, které nosí burky, vypadají jako poštovní schránky nebo bankovní lupiči.
30. ledna 2023 |