Telefonát od zaměstnanců amerického velvyslanectví podle deníku Corriere della Sera obdržel i předseda sdružení italských výrobců vajec Assoavi Gian Luca Bagnara.
„Myslel jsem si, že jsem skončil v nějakém satirickém pořadu,“ uvedl Bagnara. Dodal, že jeho sdružení provede průzkum mezi výrobci, zda by bylo možné export vajec do USA zahájit.
Cena vajec v USA je vysoká. Trump místo řešení vzkázal lidem, ať „drží hubu“![]() |
„I my jsme ale na hraně výrobních kapacit a nemůžeme zaručit (nové) dodávky,“ řekl agentuře ANSA předseda sdružení zemědělců Confagricoltura v regionu Benátsko Michele Barbetta. V Benátsku se soustředí zhruba čtvrtina italské produkce vajec, který celkem činí 13 miliard kusů. Podle něj producenti v posledních týdnech dostávají řadu žádostí z USA.
Produkce vajec je však v Itálii oslabená v souvislosti s ptačí chřipkou, kvůli které bylo nutné utratit zhruba deset procent nosnic. „A to, co zbývá, míří hlavně na domácí trh,“ dodal Barbetta.
Jsou potraviny v USA drahé? Podívali jsme se do známého obchodu Aldi![]() |
Podle Bagnary by bylo možné však najít prostor pro vývoz do USA až pomine velikonoční období, kdy spotřeba vajec prudce roste.
Americké závody s drůbeží tvrdě zasahuje šíření epidemie ptačí chřipky, která Spojené státy trápí od roku 2022. V některých supermarketech se tucet vajíček vyšší kvality prodával v únoru za více než deset dolarů (240 Kč) a cena běžnějších výrobků přesahuje šest dolarů.
Americká potravinová revoluce. Úřady tlačí jasnější značení, průmysl se brání![]() |
To je více než dvojnásobek obvyklé úrovně. Spojené státy tak hledají možnosti, jak navýšit dovoz ze zahraničí, což by mohlo růst cen zmírnit.