Vědci sečetli vyhynulé a ohrožené druhy

  11:40aktualizováno  11:40
Za posledních 500 let zmizelo ze Země 762 živočišných a rostliných druhů. Dalších 58 jich přežívá pouze v umělém prostředí, například v zoo. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodního svazu pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN). Ten zveřejnil i nový seznam kriticky ohrožených druhů.

Z 12 259 druhů, kterým hrozí vyhynutí, největší počet ohrožených druhů ptáků a savců najdeme v Indonésii, Indii, Brazílii, Číně a Peru. Zatímco rostlin nejrychleji ubývá v Ekvádoru, Malajsii, Indonésii, Brazílii a na Srí Lance.

Svaz mezi kriticky ohrožené druhy zařadil například jihoafrického králíka říčního, u kterého odborníci nenapočítali ani 250 plodných párů.

Kromě ztráty přirozeného prostředí ho nejvíce ohrožují lovci a divoké kočky a psi. Králík s charakteristickýma dlouhýma ušima a černo-hnědým pruhem na spodní čelisti, mívá jen jednoho potomka ročně a asi čtyři za život.

Podobný osud postihl i jednu z největších sladkovodních ryb, sumcovitou Pangasianodon gigas žijící v jihovýchodní Asii v oblasti Mekongu. Počet kusů této ryby, která dorůstá délky až tří metrů a váží až 300 kilogramů, poklesl za posledních 13 let především kvůli nadměrnému rybolovu o 80 procent. Přežití jí komplikuje i stavba přehrad na vodních cestách, po kterých migruje.

Vyhynutí hrozí i malým hlemýžďům na Galapágách, kteří po tisíciletí odolali erupcím sopek i extrémním suchům. Jako řadu jiných ostrovních druhů je ohrožují živočichové, kteří byli na ostrovy dodatečně přivezeni, jako jsou kozy či prasata.

Špatné vyhlídky do budoucnosti má rovněž 21 druhů albatrosů či desítky různých žraloků a delfínů žijících ve Středozemním moři.

Svou bitvu letos definitivně prohrála seychelská sladkovodní želva diamantová.

Ve volné přírodě vymizely i dvě havajské rostliny, jež byly loni na listině kriticky ohrožených druhů, a dalších osm zástupců živočišné a rostlinné říše.

Překvapivě bylo naopak loni nalezeno 11 druhů, o nichž se experti domnívali, že už vyhynuly.

Nově zveřejněné údaje pocházejí z výzkumu 18 tisíc druhů a poddruhů rostlin a živočichů, který provádělo sedm tisíc expertů po celém světě.

Na naší planetě nicméně žije odhadem 14 milionů druhů, z nichž zdokumentováno bylo pouhých 1,75 milionu, připomíná agentura AP. Mnohé z nich tak vymírají dříve, než je jejich existence vůbec zaznamenána.

Těžké to mají živočichové a rostliny na ostrovech
V minulosti byly zvlášť ohroženy hodně specializované ostrovní druhy živočichů a rostlin. "Nedokázaly se vyrovnat s příchodem člověka, postupně je vytlačily dovezené druhy," vysvětlil zoolog Národního muzea v Praze Miloš Anděra.

Z celkového počtu vyhynulých zvířat jich podle něj pocházely z ostrovů tři čtvrtiny. Zoolog potvrdil, že nyní nejvíc druhů rostlin a živočichů navždy odchází ze světa v tropech, a to opět kvůli lidské činnosti. Například kvůli kácení pralesů.

V dosud málo probádaných tropických oblastech žijí ještě nepopsané druhy, je proto reálné, že některé vyhynou, ještě než je člověk pozná.

V Evropě s historicky menší biologickou rozmanitostí není situace tak kritická. V Česku patří mezi nejohroženější drop velký. Ačkoli několik párů tohoto ptáka žilo ještě nedávno na jižní Moravě, jeho populace v Česku zaniká.

Neznamená to však, že drop nadobro zmizí z celé planety. To platí i pro většinu dalších v Česku vyhynulých druhů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Papuánci hledají 284 luxusních aut. Zmizela po prvním summitu v zemi

Maserati Quattroporte

Papua-Nová Guinea stále pátrá po 284 drahých vozech, které si pořídila kvůli listopadovému Summitu zemí Rady pro...

Slováci si připomínají rok od Kuciakovy vraždy. Skandovali proti Ficovi

Shromáždění k prvnímu výročí vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho...

Slováci v řadě měst po celé zemi vyšli do ulic na vzpomínková shromáždění na zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho...

Islamistka z Alabamy není naše občanka, tvrdí Pompeo. Pravdu však nemá

Ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo při oficiální návštěvě...

Americká členka Islámského státu Hoda Muthanová nemá americké občanství a nemá tak nárok na návrat do USA. Oznámil to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz