Vědci se bojí účinků popílku z Etny

  12:14aktualizováno  12:14
Největší evropská činná sopka Etna se pomalu uklidňuje. Italští vědci se však obávají účinků popílku a mračna plynů, které vulkán v minulých dnech vychrlil. Za tři dny silných erupcí vysoptil miliony krychlových metrů popela a síry. Popílek z Etny dokonce zaznamenali na severním pobřeží Afriky. Dioxid síry, který je v ovzduší, by podle odborníků mohl způsobit okyselení dešťů.

Mraky popela a síry stoupaly z vulkánu rychlostí 400 metrů za sekundu, informovali vědci.

"Za čtyři dny sopka vychrlila 140 milionů krychlových metrů vulkanického popela, což je mnohem více než při poslední erupci v červnu roku 2001. Na úbočí sopky spadlo 39 kilogramů popela na metr čtvereční, na město Catania to bylo 2,5 kilogramu na metr čtvereční," uvedla vulkanoložka Paola Di Cataniová.

Sicilská Catania pocítila následky soptění Etny dost tvrdě. V tomto městě bylo kvůli množství popela na pět dnů uzavřeno letiště a koncentrace síry v ovzduší ohrožovala pomerančovníky, které se pěstují v okolí. Civilní ochrana rozdělila mezi občany tisíce protiplynových masek, aby se mohli proti látkám obsaženým v popílku chránit.

Do nemocnic byly dopraveny s dýchacími potížemi desítky osob z okolí Etny. Nebezpečí hrozilo zejména lidem, které trápí astma. Vědci nevylučují, že Etna bude soptit i v blízké budoucnosti. Její vulkanická činnost docela neustala, popel z ní stoupá v menší míře i nadále, žhavá láva však už z kráterů nevytéká.

Zemědělci si zoufají
Etna je zkázou pro zemědělce. "Erupce jsou ránou z milosti po velkém suchu, ohrožuje sklizeň veškeré zbylé letošní úrody," tvrdí Sebastiano Paladino, předseda odborové organizace zemědělců ze sicilské provincie Catania, v níž se vulkán nachází.

Láva působí nenahraditelné škody: ničí úrodu i sklady, blokuje dopravu. "Výši škod zatím nelze vyčíslit, ale nepochybně půjde o miliony eur. Pro místní ekonomiku je to katastrofa," tvrdí Paladino.

Předseda italské vlády Silvio Berlusconi podle agentury AP zvažuje, že postiženou oblast osobně navštíví. Italská vláda vyhlásila v úterý v okolí Etny stav nouze, který umožňuje regionu rychlejší a výraznější vládní pomoc.

"Vláda musí vývoji situace kolem Etny věnovat maximální pozornost," míní Stefania Prestigiacomová, ministryně pro rovnoprávnost, která navštívila obec Santa Venerina zasaženou úterním zemětřesením.

Silné otřesy přišly rychle za sebou
V okolí Etny se v úterý večer dvakrát otřásla zem. Obyvatele zachvátila panika. Někteří před svými domy, kam vyběhli, plakali. Zemětřesení dosáhla síly kolem 4,1 stupně Richterovy škály.

Nejsilněji byly cítit v lokalitě Santa Venerina, kde žije asi sedm tisíc lidí. Právě zde se zem hýbala už dopoledne. Vulkanologové zdůrazňují, že větší nebezpečí lze očekávat až od otřesů o síle šesti stupňů Richterovy škály.

V Římě se kvůli probuzené Etně mimořádně sešla vláda. Premiér Silvio Berlusconi se telefonicky spojil se starostou města Catania Umbertem Scapagninim, aby získal čerstvé informace.

Po lávě straší zemětřesení
Vulkán komplikuje život na východě Sicílie. Na severovýchodním úbočí láva zapálila několik piniových hájů. Magma se rozlévá i na jihovýchodní straně, kde se nad obcí Nicolosi žhavé proudy rozlily až do vzdálenosti 200 metrů.

Etna chrlí kamení, popel a lávu od neděle. Podle satelitních snímků dopadá popel až na území Libye vzdálené přes 600 kilometrů. Oblaka černého popela mohou způsobit vážné problémy v automobilové a letecké dopravě.

Východem Sicílie ráno otřásly slabé záchvěvy půdy. Podle seizmologů dosahovaly síly druhého až třetího stupně na dvanáctibodové italské Mercalliho škále. Přesto však otřesy vzbudily obyvatele blízkých obcí, především v oblasti Zafferana Etnea.

Soptění vulkánu je bez obětí
Poté však přišlo i silnější zemětřesení o síle 4,3 stupně na desetistupňové Richterově stupnici. "Spolu s místními úřady ověřujeme, zda vznikly nějaké hmotné škody, případně zda někdo nebyl zraněn," řekl mluvčí sicilské civilní ochrany.

Otřesy byly velmi silné zejména ve městě Catania, kde lidé vybíhali z kanceláří a po několik minut společně postávali v ulicích. V Giarre obyvatelé opouštěli své domy a žáci odešli z vyučování.

Láva doposud zapálila několik piniových hájů a zničila několik budov a řadu sloupů lyžařských vleků. Zatím však nebyly hlášeny žádné oběti na životech ani zranění.

Podle italské televize by na Sicílii mohli být vysláni i vojáci. Do boje se už zapojily speciální letouny. Mají hasit požáry způsobené postupujícími proudy lávy, popřípadě tyto žhavé jazyky zchladit a zastavit.

Etna začala znovu soptit po několika menších zemětřeseních o síle 1,1 až 3,5 stupně Richterovy škály. Hlavní epicentrum se nacházelo pouhých 1,5 kilometru jihovýchodně od kráteru. Poslední velká erupce byla zaznamenána v roce 1992, ale velmi aktivní byla sopka také loni v červenci a srpnu.

Sicilská sopka Etna se po mírném zemětřesení opět probudila k životu a začala chrlit popílek a lávu směrem k nedalekému městu Catania, 27. října 2002

Magma vytéká z italské Etny, největší evropské činné sopky na východě Sicílie, která se opět probudila k životu. (28. října 2002)

Muž sleduje magma vytékající z italské Etny, největší evropské činné sopky na východě Sicílie, která se opět probudila k životu. (28. října 2002)

Magma vytéká z italské Etny, největší evropské činné sopky na východě Sicílie, která se opět probudila k životu. (28. října 2002)

Muž čistí ulice města Catania, zanesené prachem z italské Etny, největší evropské činné sopky na východě Sicílie, která se opět probudila k životu. (28. října 2002)

Kouř stoupá nad italskou Etnou, největší evropskou činnou sopkou na východě Sicílie, která se opět probudila k životu. (28. října 2002)

Magma vytéká z italské Etny, největší evropské činné sopky na východě Sicílie, která se opět probudila k životu. (27. října 2002)

Hasič kontroluje magma, vytékající z italské Etny, největší evropské činné sopky na východě Sicílie, která se opět probudila k životu. (27. října 2002)

Magma vytéká z italské Etny, největší evropské činné sopky na východě Sicílie, která se opět probudila k životu. (27. října 2002)

Letadlo hasí magma vytékající z italské Etny, největší evropské činné sopky na východě Sicílie, která se opět probudila k životu. (29. října 2002)

Největší evropská činná sopka Etna chrlí sloupy prachu poté, co se opět probudila. (30. října 2002)

Z Etny tečou proudy žhavé lávy u obce Linguaglossa, ležící poblíž druhého největšího sicilského města Catania. (30. října 2002)

Největší evropská činná sopka Etna na Sicílii chrlí prach a vyvolává zemětřesení. (31. října 2002)

Ovce se pasou pod největší evropskou činnou sopkou Etnou na Sicílii, která chrlí prach a vyvolává zemětřesení. (31. října 2002)

Největší evropská činná sopka Etna na Sicílii chrlí žhavé magma a vyvolává zemětřesení. (31. října 2002)

Autoři: , , ,

  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pojďme v Sýrii vytvořit mezinárodní bezpečnostní zónu, navrhlo Německo

Německo navrhlo vytvoření mezinárodní bezpečnostní zóny v severní Sýrii, která by zajistila ochranu civilistů i...

Naruhito oficiálně převzal japonský trůn, stal se 126. císařem dynastie

Císař Naruhito byl oficiálně uveden na japonský trůn. Při slavnostní ceremonii se zavázal plnit povinnosti v roli...

Policisté v Bavorsku honili krávu na útěku. Zničila skleník, dva lidi zranila

Bavorsko zažilo v sobotu nečekané vzrušení. Policie podnikla rozsáhlé pronásledování neobvyklého zvířecího agresora,...

V Zimbabwe uhynulo 55 slonů žízní, někteří měli vodu takřka na dosah

Kvůli nedostatku potravy a vody uhynulo za poslední dva měsíce v zimbabwském největším národním parku Hwange 55 slonů....

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz