Vědci porovnají DNA ze starých kostí se vzorky od starousedlíků

  14:06aktualizováno  14:06
Studenti archeologie z Jihočeské univerzity začali vyzvedávat z hrobů na bývalém hradišti nad Netolicemi na Prachaticku stovky let staré lidské ostatky. Z koster odeberou vědci DNA předků a porovnají je se vzorky starousedlíků.

Archeologové musí kvůli plánovaným odběrům vzorků DNA používat při práci roušky, rukavice a síťky na vlasy. (6. 7. 2009) | foto: MF DNES

"Je třeba, aby se nálezy nekontaminovaly DNA někoho jiného. Proto i studentům odebereme vzorky, abychom jejich DNA později vyloučili," vysvětlil vedoucí výzkumu Jaromír Beneš.

Samotné vyzvedávání ostatků je velmi náročné. Hroby jsou hluboko pod zemí, proto musí studenti odstraňovat hlínu velmi pomalu. Každou nalezenou lidskou kost musí důkladně očistit a dát do uzavíratelného sáčku.

"V rouškách se špatně dýchá a práce v nich je složitá. Dá to docela zabrat být v nich celý den," uvedla studentka třetího ročníku archeologie Monika Hrušková.

Hromadu hlíny, kterou lopatkou vybrala okolo kostry, pak musí ještě prozkoumat se zařízením na hledání kovu. Nesmí přehlédnout případné cennosti, které často lidé do hrobů dávali. Blízko zachovalé a nyní objevené zdi bývalého kostela svatého Jana, který na přemyslovském hradišti v raném středověku stál, nalezli archeologové nejzachovalejší hrob. Nečekají, že v něm bude pohřben někdo z významných Přemyslovců.

"Bude to příbuzný, který areál dostal do správy. V hrobě přikrytém kamenným náhrobkem bude elita hradiště," odhaduje Beneš ze společnosti Archeos.

Lidem odeberou DNA v září

Mladí archeologové lidem, kteří přišli na hradiště, vysvětlovali, jak při vykopávání koster postupují i proč se lidé nesmí přibližovat k hrobu.

"Jestli nechcete něco chytnout, tak poodstupte," laškoval s turisty jeden z archeologů. Lidem ale ochotně vysvětloval podstatu unikátního projektu porovnání DNA.

"Rád bych si nechal porovnat DNA. Ale nejsem netolický rodák, ale naplavenina," krčil rameny Jan Truhlář, který se přišel se synem podívat na práci archeologů.

Odebírat DNA starousedlíkům chtějí vědci pravděpodobně v září. Nejprve musí v laboratořích z kosterních pozůstatků získat původní DNA. Lidé se pak budou přes radnici hlásit archeologům.

"Odběr DNA nebude nijak bolestivý. Jen dostanete kartáček na zuby, sáček a identifikační kartičku. Stačí si vyčistit zuby," vysvětlil vedoucí průzkumu Jaromír Beneš zvědavcům.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Brexit odsoudil, ale jeho bulvár ho prosazoval, obvinil Cameron magnáta

David Cameron během vystoupení v Londýně (7. června 2016)

Lord Jonathan Rothermere v soukromí brexit ztrhal, jím vlastněný bulvární deník Daily Mail ho ale silně prosazoval. Ve...

Za klima pochodovala v New Yorku i Greta. Svou účast považuje za vítězství

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší...

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší ochranu klimatu, se v pátek zapojila do...

Miliony dětí jdou po vzoru Grety za školu, aby bojovaly za ochranu klimatu

Demonstrace za klima v australském Melbournu (20. 9. 2019)

Miliony dětí ve světě si v pátek berou za vzor ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou a místo školní výuky se...

Trump vyšle vojáky do Saúdské Arábie, je to reakce na útoky dronů

Americký prezident Donald Trump (16. září 2019)

Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise...

Najdete na iDNES.cz