Ve Švýcarsku havaroval belgický autobus, zemřelo 22 dětí

  6:30aktualizováno  9:37
Nehodu belgického autobusu ve švýcarském kantonu Valais nepřežilo 28 lidí, z toho 22 dětí. Tragickou bilanci z úterního večera doplňuje dalších čtyřiadvacet zraněných, informovaly úřady kantonu. Děti se autobusem vracely z lyžařského kurzu.

Podle světových agentur autobus vezoucí dvě školní třídy z dosud neznámých příčin najel v tunelu dálnice A9 do boční zdi a pak čelně vrazil do betonového výklenku nouzového odstavného stanoviště. Při nehodě, která se stala u města Sierre (Siders) poblíž hranic s Itálií, zemřeli oba řidiči.

TRAGÉDIE

Na nehodě zřejmě nemělo podíl žádné jiné vozidlo.

Děti z obcí Lommel a Heverlee se vracely z lyžování ve Val d'Anniviers. Většině bylo kolem dvanácti let. Autobus patřil mezi tři, které měla pronajaté křesťanská skupina, doplnil belgický ministr zahraničí. Zbylé dva autobusy dorazily do Belgie bez problémů, havaroval poslední z nich.

Přední část vozu byla po nárazu zcela zničena, takže mnozí přeživší se bez pomoci záchranářů nedokázali z trosek sami vyprostit. Záchranné práce probíhaly celou noc. Ranění byli převáženi helikoptérami a sanitkami do okolních nemocnic, informovala agentura DPA.

Zranění tří cestujících označily úřady na ranní konferenci za obzvláště těžká, informuje web švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung. Dva z nich lékaři transportovali letecky do nemocnice v Lausanne, třetího na kliniku v Bernu.

"Autobus patřil mezi ty nejmodernější, byl plně vybaven záchrannými pásy," popisuje švýcarský prokurátor Olivier Elsig.

Na záchraně pracovalo patnáct doktorů, třicet policistů, šedesát hasičů, sto záchranářů a tři psychologové, vypočítává web Daily Telegraph. Podle švýcarského listu stálo vyprošťování těl záchranný tým mnoho sil, většina pracovala se slzami v očích.

Fotogalerie

"Tragédii takového rozsahu jsme tu ještě neměli," uvažuje velitel valaiské policie Christian Varone.

Tragédie změní celou Belgii

"Tato tragédie změní celou Belgii," řekl podle agentury ATS belgický velvyslanec ve Švýcarsku Jan Luykx. "Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal. Všechny oběti pocházely ze dvou vesnic. Závažnost celé nehody je velmi obtížné strávit. V současnosti se ovšem soustředím především na praktické záležitosti," dodal.

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders označil nehodu za "nepochopitelnou". Dodal, že úřady oběti stále ještě identifikují. Ranění byli převáženi do okolních nemocnic v Lausanne, Bernu a dalších městech.

Rodiče dětí by ještě během středy měli přicestovat do Švýcarska. Belgické ministerstvo zahraničí pro jejich přepravu vyčlenilo dva vojenské letouny. Na palubě strojů budou o rodiče pečovat psychologové. Úřady zřídily také speciální telefonní linku pomoci pro rodiny dětí.

Nejhorší tragédie za čtyři roky

Úterní neštěstí ve Švýcarsku je nejtragičtější nehodou autobusu od dubna 2007, kdy ve středním Turecku po srážce autokaru s kamionem zahynulo 32 lidí, převážně dětí ve věku od sedmi do 14 let.

V autobuse bylo i devět školáků nizozemské národnosti, uvedl nizozemský premiér. Tyto děti chodily do školy právě v belgickém Lommelu, který leží jen kousek od hranic obou zemí. O jejich osudu nejsou žádné zprávy, uvádí nizozemská pobočka AP. Belgická média dále zmiňují, že na palubě havarovaného autobusu mohlo být i dítě z Německa.

Nehoda se stala na rovném úseku

Nejvyšší povolená rychlost ve švýcarském tunelu je stanovena na 100 km/h. Silniční stavba je asi deset let stará, široká a dobře osvětlená.

"Celé Švýcarsko a zejména kanton Valais jsou v šoku. Nikdo to nechápe, všem to připadá neuvěřitelné. Švýcaři žijí hodně v představě, že něco takového se stává v rozvojových zemích, ne ve Švýcarsku, kde jsou silnice, dálnice i tunely perfektní. Tady se už také dlouho nic takového nestalo. Navíc všichni upozorňují na skutečnost, že by bývalo pravděpodobnějši, kdyby k nehodě došlo dříve na silnici v údolí Val d´Anniviers. Ta je dost krkolomná. Ironií osudu je, že řidič tuto horskou silnici bez potíží zvládl, ale naboural autobus krátce poté, v okamžiku, kdy se dostal na výbornou, relativně novou dálnici," řekla iDNES.cz švýcarská novinářka Renata Libal.

Belgická dopravní společnost Toptours, která cestu zajišťovala a která se specializuje na lyžařské zájezdy, má podle belgického ministra dopravy Melchiora Watheleta výbornou pověst a vždy respektovala předpisy.

Oba řidiči, kteří při nárazu zahynuli, do Švýcarska přicestovali v pondělí, což podle Watheleta svědčí o tom, že byly dodrženy všechny bezpečnostní přestávky pro odpočinek.

Kondoloval i Sarkozy

Předseda kantonální vlády Jacques Melly na tiskové konferenci hovořil o "nesmírné tragédii", která všemi hluboce otřásla. Zároveň vyjádřil soustrast rodinám a poděkoval záchranářům za obtížný zásah. Mezi prvními rodinám kondoloval také francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který nabídl belgickým úřadům pomoc.

Švýcarský federální parlament na ranním zasedání podle AFP uctil památku obětí nehody minutou ticha. Minutu ticha za oběti drželi také poslanci Evropského parlamentu na zasedání ve Štrasburku.

Nehoda belgického autobusu ve Švýcarsku. Ilustrační schéma

Nehoda belgického autobusu ve Švýcarsku. Ilustrační schéma

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Maďarsko se ujalo stovek uprchlíků z Venezuely. Ale s maďarskými kořeny

Venezuelané odcházejí do zahraničí hledat lepší práci, své děti zanechávají...

Maďarsko přijalo asi tři stovky uprchlíků z Venezuely, která zažívá hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Program...

Najdete na iDNES.cz