Ve světě pokračovaly demonstrace proti úderům

  22:31aktualizováno  22:31
- Po celém světě pokračují protestní demonstrace proti útokům NATO na Jugoslávii. Agentury hlásí protesty z Ruska, Švédska, Rakouska, USA a Austrálie. V sobotu uspořádali čeští komunisté demonstraci i v Praze a napadli americkou ambasádu.
Pro zastavení bombardování je i členský stát NATO Řecko. V neděli se pro nové jednání o míru v Kosovu vyslovil i další člen aliance - Portugalsko.

Čeští komunisté protestující proti náletům NATO v Jugoslávii se nejprve sešli před sochodu svatého Václava na Václavském náměstí. V čele účastníků, jichž bylo podle různých zdrojů od pěti stovek do dvou tisíc, byli poslanci a senátoři za KSČM a členové ústředního výboru. Požadovali zastavení úderů, zrušení NATO a odstoupení prezidenta Václava Havla, který se ve svém čtvrtečním projevu jasně přiklonil na stranu aliance.
Demonstranti poté odešli před americké velvyslanectví na Malé Straně a zaútočili na něj vajíčky. Rozbili při tom jednu okenní tabulku. Policie proti nim nezasáhla a nikoho nezadržela.

Protesty ve světě
V sobotu večer v řadě švédských měst bez incidentů proběhly demonstrace proti útokům NATO na Jugoslávii. Ve Stockholmu již čtvrtý den po sobě demonstrovalo tisíc srbských, ale také ruských, řeckých a syrských imigrantů. 700 Srbů demonstrovalo v jihošvédském Malmö, dalších 400 v západošvédském Göteborgu a stovka se jich rovněž shromáždila ve městě Eskilstuna ve středu země.
Demonstrace proti NATO, kterou v neděli ve Vídni zorganizovala Komunistická strana Rakouska (KPÖ), přilákala na Náměsti hridinů mnoho odpůrců leteckých útoků NATO - již kolem poledne se tu sešly tisíce lidí. Předseda KPÖ Walter Baier označil bombardování jugoslávských měst za "vražedné bezpráví".
Agentura APA uvádí, že stoupenci KPÖ tvořili mezi demonstranty menšinu - v moři srbských vlajek bylo možno spatřit jen ojedinělé rudé prapory. Demonstranti byli vybaveni houkačkami, bubny a transparenty. Přes megafony požadovali ukončení náletů NATO a označovali alianci za "teroristickou" a "fašistickou".
Ve středu korutanské metropole Klagenfurtu se v neděli soustředilo asi 300 Srbů žijících v Korutanech a ve Štýrsku. V projevech i na transparentech bylo požadováno ukončení vojenských úderů NATO a zdůrazňovala se tu příslušnost Kosova k Jugoslávii. "Kosovo je Srbsko", skandovali demonstranti, které sledovali četní policisté, jejichž zásahu však nebylo třeba.
V sobotu demonstrovalo asi 1000 lidí před federální budovou ve středu Los Angeles. Několik hodin stáli s transparenty, na nichž bylo požadováno zastavení bombardování JSR a ostře se útočilo na NATO. Demonstraci zorganizovali tři srbské pravoslavné farnosti a několik organizací amerických Srbů. Policie demonstraci označila za pokojnou. Pokojný průběh měla rovněž demonstrace v San Francisku, kde středem města prošlo 1000 lidí nesoucích srbské vlajky.
Mnohem bouřlivější byla demonstrace, kterou v australském Sydney v neděli zorganizovala Srbská národní federace Austrálie. Zde demonstranti, jichž se sešlo 7000, rozbíjeli výklady, házeli na policisty různé předměty a mávali srbskými vlajkami a plakáty, na nichž byl americký prezident Bill Clinton znázorněn jako Adolf Hitler. Demonstranti požadovali, aby se premiér John Howard zasadil za zastavení útoků proti Jugoslávii.
Asi 2000 stoupenců věci Srbů protestovalo před generálním konzulátem USA v Melbourne. Demonstranti si vyslechli projevy odsuzující USA a NATO; někteří z nich se strefovali do budovy konzulátu vajíčky.

Řecko je proti zásahu
Řecko v pátek jako členský stát NATO vyzvalo západní alianci k ukončení bombardování Jugoslávie a k návratu k jednacímu stolu.
"Je načase vrátit se k politickému dialogu, usilovat o politické řešení problému a zastavit bombardování," citovala agentura Reuters mluvčího řecké vlády Jannise Nikolaua.
Řecko podle něj informovalo o svém postoji jak vedení v Bělehradě, tak i členy mezinárodního společenství.
Výzvou k zastavení leteckých úderů NATO proti Jugoslávii vyvrcholila řada sílících stížností Atén na akci NATO. Řecko se dlouho stavělo proti zásahu aliance v Jugoslávii v obavách z rozšíření války na území svých bezprostředních sousedů Albánie a Makedonie.
Nepodílí se také na operaci NATO svými jednotkami, řeklo však, že jí bude poskytovat logistickou podporu, aby splnilo své závazky vůči alianci.

Itálie si přeje, aby zásah NATO v kosovské krizi byl "krátký a soustředěný na cíle". Podle agentury AFP to v pátek řekl italský premiér Massimo D'Alema v projevu k poslancům dolní komory parlamentu.

Konstruktivní úloha Ruska pomůže rychleji obnovit mírové rozhovory o Kosovu, řekl kromě toho italský premiér, když informoval členy Poslanecké sněmovny o vojenské operaci NATO proti Srbsku.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Doma je lépe, vraťte se. Velvyslanec nabádá Poláky, ať nečekají na brexit

Obchod s polskými delikatesami v londýnské čtvrti Hammersmith.

Polský velvyslanec ve Velké Británii napsal dopis adresovaný všem jeho krajanům, kteří dlouhodobě žijí na ostrovech....

V Utahu havaroval turistický autobus. Čtyři lidé zemřeli, patnáct se zranilo

Poblíž národního parku Bryce Canyon ve státě Utah v USA havaroval autobus s...

Při páteční nehodě turistického autobusu poblíž národního parku Bryce Canyon v Utahu ve Spojených státech amerických...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

Klimatické stávky se zúčastnily čtyři miliony lidí, napsala Thunbergová

Švédská šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová se účastnila protestu za...

Podle švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové se do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší...

Najdete na iDNES.cz