Ve světě pokračovaly demonstrace proti úderům

  22:31aktualizováno  22:31
- Po celém světě pokračují protestní demonstrace proti útokům NATO na Jugoslávii. Agentury hlásí protesty z Ruska, Švédska, Rakouska, USA a Austrálie. V sobotu uspořádali čeští komunisté demonstraci i v Praze a napadli americkou ambasádu.
Pro zastavení bombardování je i členský stát NATO Řecko. V neděli se pro nové jednání o míru v Kosovu vyslovil i další člen aliance - Portugalsko.

Čeští komunisté protestující proti náletům NATO v Jugoslávii se nejprve sešli před sochodu svatého Václava na Václavském náměstí. V čele účastníků, jichž bylo podle různých zdrojů od pěti stovek do dvou tisíc, byli poslanci a senátoři za KSČM a členové ústředního výboru. Požadovali zastavení úderů, zrušení NATO a odstoupení prezidenta Václava Havla, který se ve svém čtvrtečním projevu jasně přiklonil na stranu aliance.
Demonstranti poté odešli před americké velvyslanectví na Malé Straně a zaútočili na něj vajíčky. Rozbili při tom jednu okenní tabulku. Policie proti nim nezasáhla a nikoho nezadržela.

Protesty ve světě
V sobotu večer v řadě švédských měst bez incidentů proběhly demonstrace proti útokům NATO na Jugoslávii. Ve Stockholmu již čtvrtý den po sobě demonstrovalo tisíc srbských, ale také ruských, řeckých a syrských imigrantů. 700 Srbů demonstrovalo v jihošvédském Malmö, dalších 400 v západošvédském Göteborgu a stovka se jich rovněž shromáždila ve městě Eskilstuna ve středu země.
Demonstrace proti NATO, kterou v neděli ve Vídni zorganizovala Komunistická strana Rakouska (KPÖ), přilákala na Náměsti hridinů mnoho odpůrců leteckých útoků NATO - již kolem poledne se tu sešly tisíce lidí. Předseda KPÖ Walter Baier označil bombardování jugoslávských měst za "vražedné bezpráví".
Agentura APA uvádí, že stoupenci KPÖ tvořili mezi demonstranty menšinu - v moři srbských vlajek bylo možno spatřit jen ojedinělé rudé prapory. Demonstranti byli vybaveni houkačkami, bubny a transparenty. Přes megafony požadovali ukončení náletů NATO a označovali alianci za "teroristickou" a "fašistickou".
Ve středu korutanské metropole Klagenfurtu se v neděli soustředilo asi 300 Srbů žijících v Korutanech a ve Štýrsku. V projevech i na transparentech bylo požadováno ukončení vojenských úderů NATO a zdůrazňovala se tu příslušnost Kosova k Jugoslávii. "Kosovo je Srbsko", skandovali demonstranti, které sledovali četní policisté, jejichž zásahu však nebylo třeba.
V sobotu demonstrovalo asi 1000 lidí před federální budovou ve středu Los Angeles. Několik hodin stáli s transparenty, na nichž bylo požadováno zastavení bombardování JSR a ostře se útočilo na NATO. Demonstraci zorganizovali tři srbské pravoslavné farnosti a několik organizací amerických Srbů. Policie demonstraci označila za pokojnou. Pokojný průběh měla rovněž demonstrace v San Francisku, kde středem města prošlo 1000 lidí nesoucích srbské vlajky.
Mnohem bouřlivější byla demonstrace, kterou v australském Sydney v neděli zorganizovala Srbská národní federace Austrálie. Zde demonstranti, jichž se sešlo 7000, rozbíjeli výklady, házeli na policisty různé předměty a mávali srbskými vlajkami a plakáty, na nichž byl americký prezident Bill Clinton znázorněn jako Adolf Hitler. Demonstranti požadovali, aby se premiér John Howard zasadil za zastavení útoků proti Jugoslávii.
Asi 2000 stoupenců věci Srbů protestovalo před generálním konzulátem USA v Melbourne. Demonstranti si vyslechli projevy odsuzující USA a NATO; někteří z nich se strefovali do budovy konzulátu vajíčky.

Řecko je proti zásahu
Řecko v pátek jako členský stát NATO vyzvalo západní alianci k ukončení bombardování Jugoslávie a k návratu k jednacímu stolu.
"Je načase vrátit se k politickému dialogu, usilovat o politické řešení problému a zastavit bombardování," citovala agentura Reuters mluvčího řecké vlády Jannise Nikolaua.
Řecko podle něj informovalo o svém postoji jak vedení v Bělehradě, tak i členy mezinárodního společenství.
Výzvou k zastavení leteckých úderů NATO proti Jugoslávii vyvrcholila řada sílících stížností Atén na akci NATO. Řecko se dlouho stavělo proti zásahu aliance v Jugoslávii v obavách z rozšíření války na území svých bezprostředních sousedů Albánie a Makedonie.
Nepodílí se také na operaci NATO svými jednotkami, řeklo však, že jí bude poskytovat logistickou podporu, aby splnilo své závazky vůči alianci.

Itálie si přeje, aby zásah NATO v kosovské krizi byl "krátký a soustředěný na cíle". Podle agentury AFP to v pátek řekl italský premiér Massimo D'Alema v projevu k poslancům dolní komory parlamentu.

Konstruktivní úloha Ruska pomůže rychleji obnovit mírové rozhovory o Kosovu, řekl kromě toho italský premiér, když informoval členy Poslanecké sněmovny o vojenské operaci NATO proti Srbsku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Afghánec chce zaplatit pokutu za Švédku. Bránila deportaci jeho krajana

Švédská aktivistka Elin Erssonová bránila vyhoštění afghánského žadatele o azyl...

Mladá Švédka Elin Erssonová, která loni v letadle bránila deportaci afghánského běžence, možná uloženou pokutu nebude...

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Najdete na iDNES.cz