V madridské nemocnici izolují další případy, bojí se šíření nákazy

  7:17aktualizováno  13:12
Španělé už izolovali dohromady pět lidí kvůli podezření na ebolu. U dvou se nákaza neprokázala. Zatím poslední hospitalizovanou je zdravotní sestra, která nakažené ošetřovala. Žena má zvýšenou teplotu, ale na potvrzení, zda se jedná o ebolu, se teprve čeká, uvádí agentura DPA s odvoláním na lékařské zdroje.

Kromě první sestry, u níž se nákaza prokázala na začátku týdne, byli až do včerejšího odpoledne na infekčním oddělení v Madridu sledováni ještě další čtyři lidé - manžel nakažené, dvě kolegyně a Španěl, který se vrátil z Nigérie. U jedné ze zdravotnic a španělského turisty se nákaza neprokázala, u ostatních se na výsledky čeká, informovala o tom agentura Reuters.

Epidemie eboly

Nemocnice však musela mezitím izolovat další zdravotní sestru, u které je podezření na nebezpečný virus. To, že se do karantény postupně dostávají další zdravotníci, vyvolává v madridské nemocnici pochyby o bezpečnostních opatřeních, které mají šíření nákazy bránit.

Čtyřicetiletá pomocná sestra Teresa Ramosová byla přitom v pokoji misionáře jen dvakrát. Poprvé, když ho ošetřovala, a podruhé, když dezinfikovala místnost po jeho smrti. V obou případech měla na sobě ochranný oblek. „Sestra měla v pokoji na sobě jednorázový ochranný oblek a podle všech informací nebyla vystavena žádnému náhodnému riziku,“ uvedla ředitelka nemocnice Antonia Amanyová pro BBC.

Stav nakažené sestry se podle jejího manžela zřejmě zlepšuje. Lékaři ženě podávají protilátky izolované z krve misionářky, která nákazu ebolou v Africe přežila.

Soud chce utratit psa, který přišel do styku s virem

Další, byť nepřímou, obětí eboly bude ve Španělsku s největší pravděpodobností pes jedné z nakažených zdravotních sester. Madridský soud totiž nařídil jeho preventivní usmrcení. Podle agentury AP totiž existuje teoretická možnost, že by zvíře mohlo nemoc dál přenášet.

Přinejmenším jedna studie o ebole uvádí, že psi se mohou nemocí rovněž nakazit, aniž by však vykazovali jakékoli příznaky. Není však zcela jasné, zda mohou nemoc dále přenášet.

Jejich moč, sliny a exkrementy virus obsahovat mohou, a tak prý existuje byť i jen teoretická možnost přenosu choroby na člověka. Přes protest majitelů i ochránců zvířat to soud označil za dostatečný důvod k usmrcení psa.

Nakažený zdravotník OSN

Německo přijme již třetího člověka nakaženého ebolou. O novém pacientovi, který podle agentury DPA do Německa přiletí ve čtvrtek ráno, je známo to, že je pracovníkem OSN a že se bude léčit v Lipsku ve spolkové zemi Sasko, která hraničí s Českou republikou.

Saské ministerstvo sociálních věcí, pod které spadají rovněž otázky zdravotnictví, uvedlo, že infikovaný bude do Německa transportován z Libérie. Mise OSN v Libérii UNMIL ve středu shodou okolností oznámila, že její zdravotník se v této západoafrické zemi nakazil. Zda je tento člen UNMIL tím, kdo bude v Lipsku léčit, není prozatím možné ověřit.

Nakažená španělská ošetřovatelka je podle všeho prvním případem, kdy se přímo na území Evropy nakazil člověk ebolou (více o jejím případu čtěte zde). Dosud k nákaze docházelo jen v Africe. Výjimkou byl případ Liberijce, u kterého byla ebola potvrzena až po příletu do USA.

Zdravotní sestra patřila ke skupině zhruba třiceti zdravotníků, kteří pečovali o oba španělské duchovní, kteří si onemocnění přivezli ze západní Afriky a ve Španělsku mu podlehli.

Podle informací Světové zdravotnické organizace dosáhl k 1. říjnu počet obětí eboly v západní Africe 3 439 z celkem 7 492 zaznamenaných případů nákazy.

Vědci z Northeastern University v Bostonu pomocí matematického modelu zjistili, že v říjnu rozšíření nákazy hrozí ve Francii a Velké Británii (více čtěte zde).

Ebola se poprvé objevila v březnu v Guineji a od té doby se rozšířila do sousední Libérie a Sierry Leone. Případy se objevily i v Nigérii a Senegalu. Je to nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976, kdy byl virus eboly identifikován.

V Česku by se ebola léčila v pražské Nemocnici Na Bulovce:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Trump už má soka i mezi republikány. Z Bílého domu ho chce vyhnat přeběhlík

Někdejší guvernér amerického státu Massachusetts a bývalý libertarián William...

Donald Trump už má prvního vyzyvatele v následujících prezidentských volbách z řad republikánů. Šéfem Bílého domu se...

Bojovníci Islámského státu jsou v úzkých, střílí na vlastní rodiny na útěku

Baghúz opustily stovky žen a dětí. (11. února 2019)

Bojovníci Islámského státu (IS) začínají v Sýrii ztrácet poslední naději na výhru a střílí na členy svých vlastních...

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec...

Najdete na iDNES.cz