Ve Španělsku kvůli ebole izolovali už 14 lidí, stav sestry je stabilní

  15:12aktualizováno  19:11
Španělští lékaři izolovali kvůli podezření z nákazy ebolou už celkem čtrnáct lidí. Zdravotní stav nakažené zdravotní sestry Teresy Romerové je vážný, ale stabilní. Kromě ní zatím v madridské nemocnici Carlose III. nikdo další neměl na krvácivou horečku pozitivní test.

Madridská nemocnice Carlose III. izolovala kvůli ebole čtrnáct lidí, je mezi nimi i manžel nakažené zdravotní sestry Javier Limon Romero. | foto: Reuters

O stavu ošetřovatelky v pátek informovala agentura AP s odvoláním na nejmenovaného představitele nemocnice v Madridu, kde ženu léčí. Ve čtvrtek přitom lékaři oznámili, že se její stav zhoršil.

Ženě byl v pátek poprvé podán experimentální lék ZMapp, který do Španělska zaslala Belgie, ačkoli zásoby tohoto přípravku byly považovány prakticky za vyčerpané, informovala stanice RTVE. Stejný přípravek už dříve užívali dva Američané a 75letý španělský misionář. Zatímco duchovní infikovaný v Libérii nakonec zemřel, Američané se vyléčili, i když není jasné, do jaké míry díky léku.

Mluvčí madridské nemocnice informovala, že do izolace přijali dalších sedm lidí, kteří byli s Romerovou v kontaktu. Mezi nimi jsou prý dvě kadeřnice, které zdravotní sestra navštívila předtím, než jí diagnostikovali ebolu. A také zaměstnanec nemocnice, jenž se o ni po jejím přijetí staral. Všichni prý přišli do nemocnice dobrovolně.

Ebola v Česku není, potvrdily testy z Berlína

Ve speciálně vyčleněné jednotce v šestém patře nemocnice se tak nyní nachází již 14 lidí. Je mezi nimi 44letá Romerová, její manžel a zdravotníci, kteří o ni pečovali po jejím pondělním nástupu do nemocnice. Nikdo z nich kromě Romerové zatím neměl pozitivní test na ebolu.

Španělská zdravotní sestra je první osobou, která se ebolou nakazila mimo západní Afriku při ošetřování nemocných. Starala se totiž o dva španělské kněze, kteří se virem nakazili v Libérii a Sieře Leone a následně mu ve Španělsku podlehli. Žena se pravděpodobně nakazila, když se kontaminovanými rukavicemi omylem dotkla své tváře.

Španělské odbory nyní viní vládu, že se snaží vinu za přenos viru svalit na samotnou Romerovou, místo toho, aby přiznala selhání systému. Evropská unie už ve čtvrtek Španělsko vyzvala, aby vysvětlilo, jak se mohl vir dál rozšířit navzdory přísným opatřením. Kvůli informačnímu chaosu a strachu podle odborů mnozí zaměstnanci madridské nemocnice Carlose III. nepřišli do práce.

Premiér Mariano Rajoy, který nemocnici v pátek navštívil, uklidňoval, že rozšíření viru po Španělsku je nepravděpodobné. „Naší první prioritou je Teresa Romerová - je jediným člověkem, o němž víme, že tuto chorobu má,“ zdůraznil Rajoy, který zřídil krizový výbor. Rodina Romerové si přitom stěžovala, že ji vláda vůbec nekontaktovala.

USA na boj s ebolou vyčlení 16 miliard korun

Americký senátor James Inhofe v pátek oznámil, že na boj s ebolou v západní Africe bude do rozpočtu amerického ministerstva obrany přesunuto 750 milionů dolarů (přes 16 miliard korun).

Unijní ministři zdravotnictví se příští čtvrtek kvůli ebole mimořádně sejdou v Bruselu, aby prodiskutovali zesílení opatření proti šíření nákazy, včetně zdravotních kontrol na letištích, informovala agentura Reuters s odvoláním na italské předsednictví EU.

V pátek oznámila testování pacienta s podezřením na ebolu Brazílie, i když stav muže je prý dobrý. Pokud jde o Brita, jenž ve čtvrtek zemřel v Makedonii, příčinou úmrtí mohla být podle několika zdrojů nadměrná konzumace alkoholu. Počáteční podezření na ebolu u něj už bylo vyloučeno.

Muž v letadle předstíral, že je nakažený ebolou

Chvíle hrůzy zažili cestující na palubě letu z USA do Dominikánské republiky. Čtyřiapadesátiletý muž totiž tvrdil, že je nakažen ebolou. Po přistání v dominikánském letovisku Punta Cana jej z letadla vyvedl speciální tým zdravotníků v ochranných oblecích, informovala agentura DPA.

Muž hned poté přiznal, že si dělal legraci. Následné testy skutečně potvrdily, že se nemocí nenakazil. Místo dvoutýdenní dovolené v Dominikánské republice ale byl vtipálek poslán zpět do Spojených států.

Pasažéři celou akci natáčeli na mobilní telefony, video se vzápětí stalo hitem na sociálních sítích. „Myslím, že muž, který tohle prohlásil, je idiot,“ ulevila si později stevardka. „Takovéhle věci si nemůžete vymýšlet,“ řekl jeden z pasažérů.

Podle Světové zdravotnické organizace dosáhl k 5. říjnu počet obětí současné epidemie 3 865 z 8 033 nakažených. Epidemií je nejpostiženější západní Afrika - konkrétně státy Sierra Leone, Guinea, Libérie, Nigérie a Senegal.

Testy vyvrátily podezření, že se v Česku vyskytla ebola (10. října 2014):

 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Hlavní je rodina. Čím víc dětí, tím menší daně, vzkázal Rusům Putin

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin přednáší tradiční poselství federálnímu shromáždění. Jako hlavní strategický cíl ruského...

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Trumpova vesmírná pěchota, americký prezident podepsal další direktivu

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Kongresu s poselstvím o stavu unie....

Americký prezident Donald Trump vydal pokyn k vytvoření nové složky ozbrojených sil USA zaměřené na vesmír. Podepsal...

Najdete na iDNES.cz