Francouzi na boj s terorem přidají miliardy, najmou stovky agentů

  10:14aktualizováno  16:14
Francie podle premiéra Manuela Vallse v příštích třech letech najme 2 680 lidí, z toho 1 100 agentů zpravodajských služeb, pro boj proti radikálním islamistům. Vláda na boj proti terorismu vynaloží v přepočtu bezmála 12 miliard korun. V souvislosti s atentáty ve středu policie předběžně obvinila první čtyři muže.

Zvláštní jednotka francouzské policie před budovou košer obchodu, kde v pátek vraždil terorista (12. ledna 2015) | foto: AP

Francouzské bezpečnostní složky podle Vallse dostanou také lepší zbraně a ochranné prostředky, píše server BBC. „Ohrožení je dnes velmi vysoké. Dlužíme tuto pravdu Francii,“ prohlásil Valls. Dodal, že v současnosti zajišťuje bezpečnost citlivých míst, jako jsou synagogy, židovské školy, mešity či policejní stanice, na 122 tisíc policistů a vojáků.

Teror v Paříži

Podle premiéra je nyní třeba sledovat téměř 3 000 lidí, včetně 1 300 Francouzů a cizinců usazených ve Francii, kteří se zapojili do činnosti teroristických sítí v Sýrii a Iráku. „To je zvýšení o 130 procent během jednoho roku,“ zdůraznil Valls.

Premiér upřesnil, že během tří let bude jenom v rámci resortu ministerstva vnitra vytvořeno 1 400 nových pracovních míst, z toho 1 100 ve zpravodajských strukturách zaměřených na boj proti terorismu. Dalších 950 míst vznikne v souvislosti s posilováním boje proti terorismu také na ministerstvu spravedlnosti, 250 míst na ministerstvu obrany a 80 na ministerstvu financí. „Je to masivní, ale nezbytné úsilí o zajištění bezpečnosti,“ prohlásil Valls.

Prezident François Hollande rozhodl, že počty příslušníků armády se sníží jen o 18 500, nikoli o plánovaných 26 tisíc, sdělila jeho kancelář. V této souvislosti nařídil, aby se do léta aktualizovala v duchu novým potřeb přijatá reforma armády na léta 2015-2019.

Zákon o reformě armády na toto období byl přijat v prosinci 2013. Francouzská armáda měla koncem roku 2013 na 280 tisíc civilních a vojenských příslušníků. Kolem 54 tisíc míst se již zrušilo v rámci předchozí reformy v letech 2008-2014.

Policie obvinila čtyři muže

Pařížský prokurátor François Molins už ve středu ráno oznámil, že policie v souvislosti s teroristickými útoky obvinila čtyři muže. Obviněnými jsou Willy P., Christophe R., Tonino G. a Mickael A.. Jsou podezřelí z poskytnutí logistické podpory Amedy Coulibalymu a mají zůstat za mřížemi do dalšího vyšetřování. Tři ze čtyř obviněných jsou podle prokurátora stíháni konkrétně kvůli tomu, že Coulibalymu opatřili zbraně.

DNA Mickael A. byla nalezena na revolveru, který měl Coulibaly doma, a také na rukavicích, které měl útočník na sobě během únosu v košer obchodu, uvádí agentura AP. Mickael A také s Coulibaly před útoky nejméně 18krát telefonoval.

Francie před dvěma týdny zažila dva teroristické útoky, při kterých zemřelo dohromady 17 lidí. Ve středu 7. ledna bratři Chérif a Said Kouachiové zaútočili na redakci magazínu Charlie Hebdo a zabili 12 lidí (vše o útocích čtěte zde). V pátek jejich komplic Coulibaly vraždil v obchodě s košer potravinami v Paříži, kde vzal několik rukojmí (více zde).

Kamery zachytily oba zákroky proti teroristům:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Protivládní i provládní demonstrace. Hongkongské protesty pokračují

Demonstrantka drží v ruce ceduli s nápisem: „Hongkongská policie se nás všechny...

V hongkongském přístavu se v sobotu sešli prodemokratičtí demonstranti i stoupenci místní vlády k další demonstracím....

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

Sebevražedný atentátník zabil v Kábulu 63 lidí, mezi nimi i děti

Zraněný muž v nemocnici po explozi v Kábulu, která zabila desítky osob.

Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných, oznámilo afghánské...

Najdete na iDNES.cz