Vatikán rozeslal instrukce, jak vysvětlovat Šifru

  1:00aktualizováno  1:00
Zní dramatická vážná hudba a pod titulky jsou vidět záběry na Monu Lisu a Poslední večeři Leonarda da Vinciho. Začíná dokumentární film Da Vinciho kód - Mistrovský podvod (v originále Masterful Deception).

V dokumentu hovoří mnoho církevních autorit. | foto: Reuters

ČTĚTE TAKÉ:
- Církev Šifru přežije, říká kardinál Vlk
- Je už Šifra mistra Leonarda na webu zdarma?

Česká katolická církev dostala z Vatikánu ještě před uvedením filmu Šifra mistra Leonarda podle knihy Dana Browna, který má dnes českou premiéru, vysvětlující DVD.

Kardinálu Miloslavu Vlkovi, jeho mluvčímu a biskupům by mělo pomoci ujasnit si názor na román.

"Dokument jsme dostali přednedávnem na kongresu o mediální strategii církve. Pan kardinál Vlk už ho viděl, i když zatím neznám jeho hodnocení," uvedl mluvčí České biskupské konference Martin Horálek.

Církev nechce film o "podvodu" šířit tak, aby se dostal do každé farnosti (i proto, že je v angličtině).

Podle Horálka má ale sloužit k ujasnění názoru církevních hodnostářů, u kterých se předpokládá, že se jich média i věřící na film budou ptát.

Celý dokument, natočený režisérem Mario Biasettim pro katolickou informační agenturu Rome Reports, má formu ankety, ve které se ke knize Dana Browna vyjadřují lidé s autoritou v církevním světě.

Je mezi nimi černošský kardinál Francis Arinze z Nigérie (o něm se loni spekulovalo jako o adeptovi na papeže), italský ministr kultury Rocco Buttiglione, ale i farář z pařížského kostela St. Sulpice Michel Rougé, v jehož kostele se odehrává jedna románová vražedná scéna.

"Románový vraždící mnich-albín v mém kostele a tajné značky, to bych ještě přešel, ale je pro mě neakceptovatelné, že se to všechno vydává za historickou pravdu," říká v dokumentu pařížský kněz Rougé.

Zazní zde však i výrazné odsouzení z úst kardinála Arinzeho, podle něhož by se proti knize měly podniknout právní kroky.

"Jedním ze základních lidských práv je, že by naše víra měla být respektována, a stejně tak i její zakladatel Ježíš Kristus," vyjádřil se Arinze. Jeho replika ostatně dokument proslavila a dostala se i do tiskových agentur.

Ale ve stejném filmu mluví i teolog Robert Sarno, kterému se kniha líbila: "Připadalo mi to jako zajímavá a poutavá četba. Jen se tomu nesmí přiznávat historická autenticita."

Někteří z lidí, kteří ve snímku hovoří, se pokusili s úsměvem i o nadhled. Jako třeba italská novinářka Laura Collura, která říká, že knize spíše propadnou důvěřivější Američané, zatímco "my Italové nevěříme politikům, takže nebudeme věřit ani Danu Brownovi".

Církevní "osvětlující" DVD se ve Vatikánu rozdávalo na konferenci pořádané Univerzitou Svatého Kříže, kterou založili představitelé Opus Dei, organizace, která hraje v Brownově knize hodně zápornou roli.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Ve Švýcarsku se zřítila lavina, zraněni jsou zatím čtyři lidé

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Lavina se sesunula v úterý kolem půl třetí odpoledne na sjezdovce ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana....

Bernie Sanders znovu kandiduje na prezidenta USA, teď má větší šanci

Nezávislý senátor Bernie Sanders

Nezávislý vermontský senátor Bernie Sanders v úterý oficiálně oznámil, že se znovu uchází o křeslo prezidenta Spojených...

Islamistka z Alabamy. Chtěla prolévat krev Američanů, teď prosí o návrat

Ilustrační snímek

I Američané budou muset vyřešit, co udělají s občany, kteří se v Sýrii přidali k Islámskému státu. V zajateckém táboře...

Najdete na iDNES.cz