Máme papeže! Poprvé je to František, jezuita a Jihoameričan

  • 1494
Kardinálové vybrali ve Vatikánu 266. papeže katolické církve. Novým pontifikem se stal Jorge Mario Bergoglio z Argentiny. Zvolil si jméno František. V čele katolíků tak stanul vůbec první jezuita a také duchovní z Jižní Ameriky. V moderní době je i prvním papežem, který nepochází z Evropy.

Zvolení nového papeže oznámil dle staré tradice nejprve bílý kouř, který po sedmé hodině večerní vystoupal z provizorního komína nad Sixtinskou kaplí. Zhruba o hodinu později vystoupil na balkoně Svatopetrské baziliky francouzský kardinál Jean-Louis Tauran a latinsky pronesl: "Habemus papam!“, což v překladu znamená "Máme papeže!". A dodal jméno argentinského kardinála.

Konkláve 2013

Jorge Mario Bergoglio se narodil v roce 1936 v Buenos Aires italským imigrantům. V jednadvaceti letech vstoupil do jezuitského řádu. Poté stoupal po církevním žebříčku, v roce 2001 se stal kardinálem. Celý život prožil v Argentině. Při posledním konkláve v roce 2005 skončil údajně "druhý" za Josephem Ratzingerem, alespoň podle neověřených zápisků jednoho z nejmenovaných kardinálů (profil nového papeže čtěte zde).

Šestasedmdesátiletý Bergoglio je vůbec prvním latinskoamerickým papežem a také prvním pontifikem nepocházejícím z Evropy v moderních dějinách. Posledním neevropským nejvyšším představitelem katolické církve byl podle vatikánských archivů Řehoř III., jenž pocházel ze Sýrie. Církev vedl deset let, do roku 741.

Zmatky kolem číslice

Chvíli panovaly zmatky ohledně jména nového papeže, konkrétně ohledně římské číslice za jeho jménem. Vatikán později uvedl vše na pravou míru. Jorge Mario Bergoglio bude pouze František, nikoliv František I. "Stane se Františkem I. až poté, co budeme mít Františka II.," zavtipkoval mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.

Argentinec je kromě toho také prvním jezuitou v čele katolické církve. Jezuitský řád bývá také nazýván Tovaryšstvem Ježíšovým a je to jeden z největších a nejvlivnějších řeholních řádů katolické církve. Jeho činnost se soustřeďuje zejména na pastorační a misijní činnost či na vzdělávání.

Takzvané konkláve začalo v úterý večer, nejvyššího pontifika vybralo v pátém kole tajné volby. V okamžiku, kdy se ve středu večer nad Sixtinskou kaplí objevil bílý dým, davy srocené na Svatopetrském náměstí propukly v jásot a provolávaly třeba Viva il Papa! (Ať žije papež!) nebo Habemus Papam!

Nový nejvyšší představitel katolické církve musel získat dvě třetiny hlasů všech 115 kardinálů mladších 80 let, kteří se do Vatikánu na volbu sjeli z celého světa.

Zanedlouho po oznámení radostné noviny se na balkoně Svatopetrské baziliky objevil také nově zvolený papež František, dav v tu chvíli opět zajásal.

Pontifik se nejdříve pomodlil za emeritního papeže Benedikta XVI., po němž přebírá úřad, a poté udělil první požehnání. Vyzval také k modlitbě za celý svět a za bratrství v církvi.

Ještě před tím se musel převléci z kardinálského do papežského oděvu a všichni přítomní kardinálové mu jeden po druhém slíbili věrnost. Načež se zastavil ke krátké modlitbě v Pavlově kapli v Apoštolském paláci.

Oficiálně se Jorge Mario Bergoglio usadí na papežský stolec v úterý 19. března během mše svaté, která bude spojena s obřadem jeho uvedení do úřadu. Tu navštěvují i hlavy států či předsedové vlád. Noc ze středy na čtvrtek má strávit ještě ve vatikánském penzionu zvaném Dům svaté Marty, kde v izolaci přespávali během konkláve všichni kardinálové. Do papežského bytu, který byl po rezignaci Benedikta XVI. zapečetěn, se František bude moci nastěhovat ve čtvrtek.

Zvolen rychleji, než se čekalo

Před zahájením konkláve nebyl nikdo považován za jasného favorita. Jorge Mario Bergoglio nicméně patřil do širokého okruhu kardinálů zmiňovaných mezi papabili - tedy těmi, kteří mají šanci být zvoleni. Nicméně se očekávalo, že papež bude zvolen nejdřív během třetího dne konkláve, tj. ve čtvrtek.

Dosud nejkratší konkláve se konalo v roce 1503, kdy byl zvolen Julius II., volba trvala jen deset hodin a jedno volební kolo. Naopak nejdelší hlasování trvalo tři roky, konalo se v letech 1268 až 1271. Podobně rychle jako současný papež byl zvolen i jeho předchůdce. Josepha Ratzingera, který poté přijal jméno Benedikt XVI., kardinálové vybrali už ve čtvrtém kole volby. Tedy druhý den volby, protože kardinálové pontifika vybírají každý den v několika kolech.

Nový papež nahradí Benedikta XVI., který jako první papež po mnoha staletích překvapivě odstoupil minulý měsíc s tím, že už nemá dostatek sil k vedení církve.

Nový papež bude mít před sebou poměrně těžký úkol. Katolická církev se totiž potýká se spoustou problémů, včetně obvinění mnoha kněží z pedofilie, sporů uvnitř vatikánské byrokracie a také ve světě rostoucího sekularismu, podotkla agentura Reuters. Katolická církev je největší církevní organizací na světě, hlásí se k ní více než 1,2 miliardy věřících.

Slabinou nového papeže může být fakt, že nikdy nepracoval ve Vatikánu a nemá tak vazby na tamní církevní struktury. Další nevýhodou může být i jeho věk - při nástupu do funkce je jen o dva roky mladší, než byl jeho předchůdce Benedikt XVI., který letos odstoupil právě kvůli vysokému věku a nedobrému zdravotnímu stavu.

O tom, že příští papež by mohl pocházet z jiného kontinentu než evropského, se spekulovalo už krátce po Benediktově odstoupení. Konkrétně se řešilo, zda by měl být z Afriky nebo Latinské Ameriky. Jedním z důvodů byl fakt, že v Jižní Americe žije 42 procent katolíků na celém světě. Evropa představuje už jenom 25 procent katolické populace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue