Vášáryová: Snad vládní Směr nahradí dosavadní aroganci odpovědností

  15:20aktualizováno  15:20
Slovenská politička Magdaléna Vášáryová po volbách doufá, že jednobarevná vláda donutí stranu Směr k odpovědnosti. Se svou kandidaturou za SDKÚ neváhala ani na okamžik. V aktuální politice ji trochu děsí současný odpor k Evropské unii, který se šíří střední Evropou.

Magdaléna Vášáryová byla do slovenské sněmovny zvolena potřetí za sebou. | foto: Radek Miča (MF DNES)Profimedia.cz

Jaký máte pocit z voleb?
Jsem teď samozřejmě lehce depresivní, ale to za dva týdny přejde.

Rozhodla jste se znovu kandidovat i přes všechny kauzy, které se okolo SDKÚ či zbytku bývalé vládní koalice za podzim nakupily - zvažovala jste to dlouho?
Jsem dostatečně dlouho v dohledu veřejnosti i médií, abych dokázala rozlišovat mezi manipulacemi, mediální realitou a skutečností. To mě udržuje při zdravém rozumu, takže se svojí kandidaturou jsem neměla žádný problém.

Magdaléna Vášáryová

Úspěšná československá herečka, která vystudovala sociologii na bratislavské univerzitě, se po roce 1989 dala na diplomacii. Jako první Slovenka v roli velvyslance působila ve Vídni ještě za ČSFR. V roce 1999 neúspěšně kandidovala na prezidentku SR. K diplomacii se vrátila opět v roce 2000, tentokrát jako slovenská velvyslankyně v Polsku. Do politiky se naplno vrhla v roce 2005, kdy za SDKÚ-DS nastoupila jako státní tajemnice na ministerstvo zahraničí. V parlamentních volbách let 2006, 2010 i 2012 byla opětovně zvolena jako poslankyně do slovenské sněmovny, kde se zabývá zahraniční problematikou i záležitostmi okolo kultury a médií. V letošních volbách kandidovala na jedenáctém místě, preferenční hlasy ji však vynesly na čtvrté. Angažuje se i v komunální politice, v roce 2010 kandidovala na primátorku Bratislavy.

Magda Vášáryová (herečka)

Mezi její nejznámější filmové role patří titulní úloha ve Vláčilově Markétě Lazarové a paní pivovarníková v Menzelových Postřižinách. Její neméně známá sestra Emília se herectví věnuje dodnes.

Byl jsem v sobotu ve štábu vaší strany. Překvapila mne bujará nálada, která tam po zveřejnění prvních volebních odhadů panovala. Opravdu jste do poslední chvíle věřili, že vládní koalici znovu sestavíte?
Zřejmě jsme byli ve dvou rozdílných budovách, já jsem tam byla také a rozdíl mezi rokem 2010 a teď byl očividný. Bujarost jsem nezahlédla. Také nebylo proč.

Mikuláš Dzurinda už oznámil, že na post předsedy strany SDKÚ znovu kandidovat nebude. Co teď čeká vaši stranu dál?
Svolání kongresu SDKÚ-DS, termín je stanoven na 19. května a jak to už na kongresu bývá, volby nového vedení.

Co čekat od vlády Směru?
Snad odpovědnost namísto dosavadní arogance. Výsledek voleb je pozitivní v tom smyslu, že Směr-SD teď převezme veškerou odpovědnost nejen za své sliby, ale i za budoucí příběh Slovenska. Za vznik nových pracovních míst, budoucí penze, za postavení Slovenska v EU... Žádné výmluvy ani odvolávání se na chyby předešlých vlád už nebudou platit.

Politologové se shodují, že Ficova rétorika (například vůči menšinám) byla už před volbami umírněnější než dříve. Obáváte se, že se to nyní změní?
Nejsem si celkem jista, nakolik je Robert Fico autonomní ve svém rozhodování. Byli jsme svědky v minulosti, hlavně při obsazovaní ministerstev, že rozhodovala akciová společnost Směr a její vlivní a bohatí akcionáři.

Budete nyní ve sněmovně v opozici. Navíc v opozici vůči jednobarevné vládě. Ovlivní to nějak vaši práci?
Mám už čtyřleté zkušenosti z let 2006 až 2010. Otázkou po několika měsících bude, jestli se jako opozice dokážeme shodnout na některých postojích. Zatím si nedokážu na tuhle otázku odpovědět.

Četl jsem váš článek, kde upozorňujete na postavení žen na Slovensku. Už podle vás nebudou jen takovým "fíkovým listem" pro muže. Kdybych z něj mohl kus ocitovat: "Musíme vyslat mesidž pro muže: Máme pro vás smutnou zprávu. Moderní ženy na Slovensku už nikdy nebudou služtičky, pomocnice, domácí číšnice…" Máte pocit, že šance slovenských žen dostat se do politiky je skutečně tak špatná?
V každém případě podíl žen v novém parlamentě výrazně poklesl. A výrazně poklesla i skutečná váha žen. První žena Směru kandidovala na jedenáctém místě. A Lucie Žitňanská je jediná žena na prvním místě kandidátky (strany SDKÚ - pozn. red.). Zdá se, že i když je gorila ženského rodu a byl to souboj zbraní a o zbraně mezi samci, zranila také civilistky - tedy ženy političky.

Iveta Radičová jim cestu docela prošlápla - oblíbená a vzdělaná žena zastávala premiérský post. Fíkovým listem tedy nebyla. Mrzí vás, že skončila? Bavily jste se o tom?
Iveta Radičová přerušila s námi veškerý kontakt už dávno, i když je pořád místopředsedkyně strany SDKÚ-DS. Nicméně zůstane ve slovenské historii jako první premiérka. Velmi jsem si přála, aby to znamenalo rozbití skleněného stropu nad našimi vzdělanými a hezky upravenými hlavami. Jestli to tak bude, jestli její osud paradoxně nevyústí do opačného trendu, to záhy zjistíme.

Plánujete na její úspěch navázat? Láká vás například znovu kandidatura na prezidentku? Či primátorku Bratislavy?
Určitě víte, že jsem prohrála prezidentské volby v roce 1999, jako první kandidátka v historii, ale byla to čestná prohra a počítala jsem s ní. Moje prohra na post primátorky Bratislavy je z jiného rodu. Předložila jsem ambiciózní projekt a chtěla jsem vyhrát. Mám Bratislavu ráda. Prohrála jsem, možná také jako žena, ale zároveň jsme byli svědky nového způsobu zápasu o vliv. Muž, který neměl šanci vyhrát, byl použit, aby mi odebral hlasy.

Ještě pořád čekám, že někdo tohoto muže donutí odpovědět na velice logickou otázku, odkud měl peníze na poměrně nákladnou kampaň. Bylo by to zajímavé hlavně pro ty, kdo ho volili v dobré víře. 

Pohybujete se v politice, potažmo diplomacii, docela dlouho. Máte pocit, že je aktuální politická situace Slovenska horší než dříve, vzhledem ke kauzám, které před volbami vypluly na povrch?
Nezaznamenala jsem nic horšího než únos prezidentova syna a zabití svědka v době mečiarizmu. Fabriky se také nerozdávaly na potkání a nikdo neprodal emise hluboko pod cenu. Slovensko se posunulo dál a některé věci, kterých jsme se například báli v roce 1998, myslím tím falšování voleb, již nepřicházejí v úvahu.

Přála bych si, aby čím dál tím víc lidí rozlišovalo skutečnost a virtuálnost, manipulace a pravdu. A také by bylo záhodno, aby příslušníci tajných služeb nemohli obchodovat s tajnými materiály, ale to je náš společný problém, pokud vím.

Sledujete politickou situaci v ČR? Připadá vám v něčem jiná?
Snažím se, seč mohu, porozumět trendu v myšlení lidí v Čechách. A musím se přiznat, že jsem docela vystrašená z anti- a z a- europeizmu, který se Prahou a přilehlými městy šíří. Jsem také velkým stoupencem visegrádské spolupráce, a pokud si neuvědomíme, že jako V4 máme také veliký potenciál v naší, ráda bych zdůraznila naší Evropské unii, zůstaneme každý osamoceným hráčem, který toho asi moc sám nesvede. I pro střední Evropu by to byla velká škoda.

Bráním se myšlence, že v nás všech pořád vítězí starý vyzkoušený recept, který velí hrát si na malé bezvýznamné oběti, které přece za nic neodpovídají. Pevně věřím, že nová generace v Česku i na Slovensku bude dostatečně ambiciózní.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

EU a Británie dosáhly nové dohody o brexitu, britská opozice je však proti

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Uprchlický program EU selhal, země nezvládají přijímat ani nejvíce ohrožené

Státy Evropské unie nesplnily svůj slib, že si přerozdělí 50 000 uprchlíků. Týká se to i Německa, které je hlavním...

USA se s Tureckem dohodly na příměří. Jde jen o přestávku, říká Ankara

Turecko a Spojené státy se dohodly na klidu zbraní v severní Sýrii. Oznámil to ve čtvrtek v Ankaře podle agentury...

Najdete na iDNES.cz