Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Západní civilizace je v sázce, řekl Trump v prvním evropském projevu

  7:40aktualizováno  15:17
Západ musí chránit svou civilizaci před terorismem, plíživou byrokracií a erozí tradic. To je hlavní poselství projevu, který americký prezident Donald Trump ve čtvrtek pronesl v centru Varšavy. Šéf Bílého domu rovněž vyzval Rusko, aby přestalo podporovat nepřátele Západu.

Trump v projevu k veřejnosti na náměstí Krasinských řekl, že budoucnost Západu je v sázce, pokud bude národům a jejich občanům scházet odhodlání. Odsoudil „konstantní plíživou vládní byrokracii“ a vyzdvihl suverenitu národů.„Zkušenost Polska nám připomíná, že obrana Západu spočívá nejen v prostředcích, ale také ve vůli obyvatel k ní,“ řekl Trump.

Západ se podle Trumpa nestal významným „díky papírování a předpisům“, ale protože lidé mohli „uskutečňovat své sny“ a snažit se o dosažení svých cílů. „Musíme společně čelit silám, ať už vycházejí zevnitř nebo zvenčí, které se snaží tyto hodnoty ohrozit a vymazat vazby týkající se kultury, víry a tradice. Ty nás dělají tím, kým jsme,“ uvedl šéf Bílého domu. Zásadní otázkou dneška podle něj je, zda má Západ vůli přežít.

Trumpův projev lidé na náměstí Krasińských často přerušovali oslavným skandováním a potleskem. V závěru svého prvního veřejného projevu na evropské půdě Trump ujistil, že západní civilizace nikdy nepadne. „Západ nikdy nebude poražen, naše hodnoty přetrvají, naše civilizace přetrvá,“ dodal a dostalo se mu ovací vestoje.

Fotogalerie

Ve svém projevu vyzval Rusko, aby přestalo podporovat nepřátele Západu a režimy nepřátelské vůči západním hodnotám a aby se zapojilo do obrany celé civilizace. Zmínil mimo jiné ruské akce na Ukrajině a podporu syrského režimu.

Trump dodal, že vztahy mezi Spojenými státy a Evropou jsou tak silné, jako bývaly, „a možná ještě silnější“. „Ve světě ale stále existují hrozby jako terorismus, které ohrožují náš styl života,“ prohlásil Trump. Hrozba islamismu je podle něj hrozbou pro celé lidstvo. Radikály je potřeba odříznout od zdrojů financí i další podpory, řekl. Vedle terorismu čelí západní svět i dalším hrozbám v podobě propagandy, finančních zločinů a kybernetických útoků.

Americký prezident rovněž zopakoval, že všechny členské státy NATO musí plnit své finanční závazky vůči alianci. Zároveň ujistil, že Spojené státy věří v pátý článek alianční smlouvy o tom, že útok na jeden členský stát NATO je útokem na všechny. Trump také poděkoval Polsku za přijetí amerických vojáků, které označil za symbol závazku Spojených států bránit východní Evropu.

Trump ocenil Polsko za to, že jako jeden z mála členů Severoatlantické aliance odvádí na obranu dohodnutá dvě procenta výkonu ekonomiky. Dodal, že tvrdý postoj Washingtonu vůči těmto závazkům se již projevil v tom, že na společnou obranu přitékají nově miliardy dolarů, které by státy bez tlaku ze strany USA na armádu nevydaly.

Nadšení Poláci uvítali Trumpa i bizarní písničkou o „trumpingu“

Šéfa Bílého domu a jeho manželku Melanii na náměstí Krasińských uvítal dlouhotrvající potlesk a skandování „Donald Trump“ a „USA“. Projev zahájila Melania Trumpová, která Polákům poděkovala za vřelé přijetí. Trump poté Polsko označil za zemi, která obohatila region, ale prostřednictvím Poláků žijících v USA i Spojené státy. Podle Trumpa je Polsko duší i srdcem regionu.

Polsko označil Trump za „příklad pro všechny, kdo chtějí svobodu“. „Dějiny Polska jsou dějinami národa, který nikdy neztratil naději, nikdy nebyl zlomen a nikdy nezapomněl, kým je,“ uvedl Trump před památníkem Varšavského povstání, které 1. srpna 1944 vypuklo v polské metropoli okupované nacisty.

Duda: Trumpova návštěva ukazuje, že na Polsku záleží

Trump do Varšavy přiletěl už ve středu pozdě večer. Ve čtvrtek se dopoledne setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Ten před schůzkou vyzdvihl význam této návštěvy pro posílení pozice Polska v Evropské unii. „Je to druhá zahraniční cesta prezidenta Trumpa a začíná v Polsku. To ukazuje, že jsme zemí, na níž záleží, a posiluje to naši pozici v Evropské unii,“ prohlásil Duda v polském rozhlase.

Na společné tiskové konferenci Trump hovořil hlavně o vyhrocené situaci po úterním severokorejském testu rakety dlouhého doletu. „Svět musí dát KLDR najevo, že její chování má následky. Něco se musí stát,“ řekl Trump.

Śéf Bílého domu vyzval mezinárodní společenství, aby se postavilo „velmi, velmi špatnému chování“ KLDR. Zároveň řekl, že zvažuje „velmi přísné věci“ v reakci na „hanebné“ jednání Severokorejců. Hned však poznamenal, že to neznamená, že tyto blíže neupřesněné kroky budou uplatněny.

Americký prezident Donald Trump s polským protějškem Andrzejem Dudou ve Varšavě...
Americký prezident Donald Trump si třese rukou s polským prezidentem Andrzejem...
Ve Varšavě se setkaly i první dámy USA a Polska - vlevo Melania Trumpová,...

Poté Trump vyjádřil podporu dodávkám zkapalněného zemního plynu do Polska.

Polsko a Spojené státy podle Trumpa také spolupracují s cílem vypořádat se s chováním Ruska, jež vyvolává destabilizaci. Trump před novináři vyzdvihl příspěvek Polska v boji proti terorismu nasazením svých vojáků v Iráku a Afghánistánu včetně toho, že Polsko jako jeden z mála členů NATO plní své finanční závazky vůči Alianci.

„Silné spojenectví s Polskem a NATO“ je podle něj klíčovým prvkem pro to, aby nevypukly konflikty, ani zničující válka mezi velmocemi. Trump nicméně neodpověděl jednoznačně na otázku, zda poskytl záruky, že američtí vojáci v Polsku setrvají, dokud nepomine hrozba z Ruska. „Budeme pokračovat (ve vojenské přítomnosti), ale o zárukách jsme nehovořili,“ řekl.

„Není pochyb, že přítomnost sil USA a NATO v Polsku je plně opodstatněná,“ zdůraznil v odpovědi na stejný dotaz polský prezident Andrzej Duda, který avizoval, že usiluje o stálou přítomnost amerických sil v zemi. Dodal, že v jednáních na toto téma by měl pokračovat za rok v Bílém domu.

Trump se také ostře vymezil vůči novinářům a údajné válce s televizí CNN. V tom si notoval s Dudou, který také zaútočil na polské zástupce médií.

Trojmoří, nová V4?

Následovat bude setkání s vedoucími představiteli 12 států zapojených do tzv. iniciativy Trojmoří, zahrnující země mezi Baltem, Jadranem a Černým mořem, dohromady představují více než čtvrtinu rozlohy EU, více než pětinu obyvatelstva unie, ale jen desetinu hrubého domácího produktu (HDP).

Trojmoří podle serveru Onet.pl zapadá do historických koncepcí polských vůdců o vytváření protiváhy k Německu a Rusku. Záměrem iniciativy je posílit severojižní propojení kontinentu jako protiváhu současné osy ze západu na východ. Vybudování nových dopravních tras nebo vedení plynu či ropy má též pomoci snížit závislost na energetických surovinách z Ruska. S iniciativou loni přišli prezidenti Polska a Chorvatska Andrzej Duda a Kolinda Grabarová Kitarovičová, a pak se přidaly další, vesměs postkomunistické země. Kromě nich se zapojilo jen Rakousko.

Trump ve Varšavě: Kaczyński se dme pýchou a sváží vítače

Jak ale píše agentura AP, někteří signatáři zaujímají zdrženlivější postoj v obavě, aby Trojmoří nepřineslo rozkol do oslabené EU. To ale zastánci iniciativy odmítají. „Tvrdit, že rozdělí Evropu, lze jen ze zlého úmyslu. Ve skutečnosti region jen více přiblíží ‚staré unii‘. Smyslem iniciativy je posílit soudržnost, ne rozpad EU,“ tvrdí Bartosz Wisniewski z polského Ústavu mezinárodních vztahů.

Trump před odletem do Hamburku na summit velkých ekonomik G20 ještě přednese půlhodinový projev k veřejnosti. V polské metropoli tak stráví vlastně jen několik hodin, jak poznamenal Onet.pl, zjevně v souvislosti s tím, že Varšava prezentuje Trumpovu návštěvu jako mimořádný úspěch polské diplomacie.

„Prezident USA chce v Polsku zlomyslně předvést Evropě, že dává přednost nacionalistickým vládám před evropským společenstvím. Trumpa a (vůdce polské vládní strany Jaroslawa) Kaczyńského zlobí všechna omezení jejich moci, ať právní či soudní,“ usoudil britský publicista Edward Lucas v listu Gazeta Wyborcza. Návštěva podle něj poslouží oběma stranám, protože ukazuje, že Polsko není izolované a že Trump má v Evropě spojence. Může jít i o ocenění za to, že Polsko vynakládá na obranu více než dvě procenta HDP, a také signál Rusku, aby Polsko bralo vážně.

Nedostatek úcty, zlobí se na Trumpa polští Židé

Vedoucí představitelé polské židovské komunity kritizují program Trumpovy návštěvy. Nelíbí se jim, že se současná hlava Spojených států na rozdíl od svých předchůdců nechystá zastavit v Památníku hrdinů varšavského ghetta.

„Od pádu komunismu v roce 1989, všichni američtí prezidenti a viceprezidenti při návštěvě Varšavy vždy zavítali do Památníku hrdinů varšavského ghetta. Hluboce litujeme, že prezident Trump považoval za správné přerušit - kromě mnoha dalších - tuto tradici hodnou respektu a to přesto, že má pronést projev na místě vzdáleném ani ne míli od památníku,“ stojí v prohlášení, z něhož citovala agentura AFP.

Květiny u památníku hrdinů ghetta, stojící na místě prvních bojů židovských povstalců s nacisty v dubnu 1943, položila prezidentova dcera Ivanka, zatímco rabín Schudrich pronášel slova modlitby. Ivanka Trumpová, která po svatbě přestoupila na židovskou víru, také navštívila přilehlé muzeum, a to v doprovodu kurátorky stálé expozice. Na twitteru napsala, že ji návštěva těchto míst hluboce dojala.

Památník hrdinů varšavského ghetta připomíná povstání Židů ve varšavském ghettu v květnu 1943. Tehdy se kolem 750 jen slabě vyzbrojených Židů postavilo přesile nacistických oddílů SS. Reagovali tak na masové transporty lidí do vyhlazovacích táborů. Povstání bylo brzy potlačeno a ghetto bylo během té doby doslova srovnáno se zemí. Téměř všichni jeho obyvatelé zemřeli nebo byli posláni do koncentračních táborů.

Autoři: ,

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Český cirkus uvázl v Lotyšsku. Místní majitelům pomohli s jídlem i bydlením

Český putovní cirkus Alex se v době koronavirové pandemie ocitl bez příjmů a bez prostředků v Lotyšsku. Poté, co...

Wu-chan se otevírá světu. Do města po dvou měsících znovu jezdí vlaky

Čínský Wu-chan, kde vypukla pandemie koronaviru, se po více než dvouměsíční izolaci v sobotu otevřel světu. Do města...

Přes sto tisíc nakažených v USA. Trump použil zákon z dob studené války

Počet nakažených koronavirem v USA přesáhl hranici sto tisíc, uvedla americká Univerzita Johnse Hopkinse. Prezident...

Počet obětí koronaviru v USA přesáhl dva tisíce, nemocných je 120 tisíc

Na nákazu koronavirem zemřelo v USA už více než dva tisíce lidí. Infikovaných je přes 121 tisíc, což je nejvíc na...

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...