Od roku 1947 daruje Norsko Londýnu vánoční strom jako poděkování za pomoc Spojeného království ve druhé světové válce. Podle tradice jede starosta Westminsteru do Osla sledovat pokácení stromu, starosta Osla pak zase jede na jeho finální rozsvícení do Londýna.
Slavnostní rozsvícení se letos odehrálo 7. prosince, místo oslav však způsobilo spíše rozpaky. Dvacetimetrový smrk, který je asi 57 let starý a pochází z lesa Grefsenkleiva, místní příliš nezaujal. Místo košatého a bohatě ozdobeného stromu je totiž k vidění dlouhý a tenký smrk pokrytý pouze světelnými řetězy. „Tohle není vánoční strom, to je půlka okurky,“ okomentoval jej jeden z místních na sociální síti X.
Zatímco někteří strom a jeho jedinečný vzhled obdivují, jiní ho označili za „vychrtlý“ a „trapný“. Další ho pak přirovnali mimo jiné ke kukuřici či erotické pomůcce.
Kde je druhá půlka? Britové jsou v rozpacích z vánočního stromu z Norska![]() |
Srovnání s New Yorkem
Britové si začali hromadně stěžovat, že strom na Trafalgarském náměstí bledne ve srovnání s tím v Rockefellerově centru v New Yorku. To ale naštvalo jiné. „Úplně mi chybí pointa Vánoc. Strom na náměstí Trafalgar je každoroční dar jako poděkování Spojenému království z Norska za pomoc ve 2. světové válce. Strom Rockefellerova centra je jen miliardářský výplod,“ ohradil se J. Taylor proti značným negativním hlasům. A nebyl jediný. „Má větší význam než Rockefellerův strom,“ souhlasil s ním S. Davies.
Líbí se vám strom na Trafalgarském náměstí?
Lidem se nelíbí nejen strom, ale zejména chudé ozdobení. Známé baňky a tisíce světýlek nahradil pouze světelný řetěz. „Znovu jsem v rozpacích z této chudé výzdoby,“ řekl Ch. Rose. Jiný Brit pak přisadil, že chudá výzdoba symbolizuje úpadek Spojeného království. „Trafalgarské náměstí bývalo magnetem této roční doby. Nejlepší rada pro návštěvníky je, aby místo toho navštívili Covent Garden, kde mají mnohem hezčí stromek.“
Asi drží dietu. Britové zesměšňují vánoční strom, který dostali od Norů![]() |
Tradiční pojetí vánočního stromu si ale své příznivce přeci jen našlo. „Všem vám uniká pointa! Tento stromeček je dárek. Je 60 let starý a obrovský, musel k nám cestovat lodí. A světla – tak se v Norsku tradičně zavěšují. Možná to není tak okouzlující jako 50 tisíc propletených barevných světel, ale tento strom je symbol přátelství a vděčnosti,“ řekla Helen Hamptonová, která pod vánočním stromem na Trafalgarském náměstí každoročně diriguje svůj sbor.
Není to poprvé, co Britové zesměšňují vánoční strom, který od Norů dostali. V roce 2019 dostali strom, který podle nich byl „chudokrevný“ a vypadal, jako kdyby „držel dietu“.