„Náš vzkaz Dánsku je velmi jednoduchý: neodvedli jste pro obyvatele Grónska dobrou práci. Nedostatečně jste investovali do obyvatel Grónska a nedostatečně jste investovali do bezpečnostní architektury této neuvěřitelné, krásné pevniny plné neuvěřitelných lidí,“ prohlásil Vance, podle něhož má o ostrov velký zájem Čína, varoval i před Ruskem. „To se musí změnit, a protože se to nezměnilo, je to důvod, proč je politika prezidenta Trumpa v Grónsku taková, jaká je.“
Vance tvrdí, že Američané respektují sebeurčení grónského lidu. „Myslíme si, že se Gróňané se rozhodnou stát nezávislými na Dánsku. A odtud budeme s nimi vést rozhovory,“ dodal viceprezident, podle něhož Gróňané budou ochotni uzavřít dohodu. Podle něj nebude nutné někdy „použít vojenskou sílu“.
„Doufám, že si vyberou stát se partnery Spojených států, protože my jsme jedinou zemí na světě, která bude ctít jejich suverenitu a jejich bezpečnost, protože jejich bezpečnost je v mnohém naší bezpečností,“ prohlásil Vance. V době, kdy byl Vance na základně Pituffik, Trump znovu mluvil o nezbytnosti dostat ostrov pod americkou kontrolu.
Na dotaz novinářů Vance uvedl, že Spojené státy nyní neplánují posílit svou vojenskou přítomnost na ostrově, píše BBC. Řekl však, že by Grónsku bylo lépe „pod bezpečnostním deštníkem Spojených států“.
Trump při okomentování Vanceovy cesty znovu zopakoval, že USA potřebují Grónsko pro svou bezpečnost a mír ve světě. „Myslím, že Evropané to chápou. A pokud ne, budeme jim to muset vysvětlit,“ řekl Trump novinářům. Trump dále řekl, že ovládnutí Grónska je nezbytné. „Pokud se podíváte na vodní cesty, všude tam máme čínské a ruské lodě. Nespoléháme na Dánsko a ani nikoho jiného, aby se o tu situaci postaral,“ dodal.
Vance po příletu krátce promluvil k americkým vojákům umístěných na základně. Prohlásil, že se „opravdu zajímá o bezpečnost Arktidy“, uvádí agentura AP.
„Jak všichni víte, je to velký problém a v příštích desetiletích se bude jen zvětšovat,“ řekl Vance, který má později přijmout brífink od vojenských představitelů. Pituffik je důležitá pro americký systém včasné výstrahy před možným útokem mezikontinentálních balistických raket.
ANALÝZA: Americký štít, bezpečnost, most. Proč prezident Trump tolik stojí o Grónsko![]() |
Návštěva amerického viceprezidenta měla původně trvat tři dny a Vance měl absolvovat několik akcí a schůzek. Plány však vyvolaly nevoli v Grónsku samotném, ale také v Dánsku, jehož je Grónsko poloautonomním územím. Kodaň i Nuuk původní plány na nezvanou třídenní návštěvu vnímaly jako nepřijatelný nátlak. Vance již v únoru kritizoval Dánsko, že se o Grónsko dobře nestará.
Vanceho doprovází manželka Usha a zřejmě také poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz.
Návštěva přichází v době vyhrocených vztahů mezi Grónskem a USA. Většina Gróňanů se odmítá stát součástí USA a v posledních týdnech se na ostrově uskutečnily protiamerické demonstrace, které patřily k největším protestům v jeho historii.
Budoucí premiér Grónska vyzývá k jednotě
K jednotě proti tlaku zvenčí v pátek vyzval také budoucí grónský premiér Jens-Frederik Nielsen. „V době, kdy se vnější aktéři snaží ovlivnit rozvoj našeho národa, potřebujeme stabilitu a jednotu,“ uvedl Nielsen. Zanechat rozepří je podle něj jediným způsobem, jak odolat „silnému tlaku, kterému čelíme ze zahraničí“.
Nielsen kritizoval Vanceho návštěvu. Podle něj není projevem úcty ke spojenci si naplánovat návštěvu na dobu, kdy je dané území bez vlády. Narážel na to, že Grónsko sestavovalo v uplynulých týdnech novou vládu po parlamentních volbách.
Budoucí grónský premiér je představitelem strany Demokraté (Demokraatit) a na jeho nominaci se shodla budoucí vládní většina, která podepsala koaliční smlouvu, píše agentura AFP. Jím vedená koalice počítá s podporu čtyř z pěti stran, které zasedají v parlamentu. V opozici tak skončí druhá nejsilnější strana Naleraq, která podporuje rychlejší proces nezávislosti na Dánsku. V letošních parlamentních volbách byli Demokraté první.
Dánská premiérka vs. americký vidlák. Grónsko je rozděluje, v migraci si notují![]() |
Vedle přístupu Spojených států však grónští politici řeší i nastavení vztahů s Dánskem, jehož je Grónsko poloautonomním územím. Část grónské společnosti by si přála větší či úplnou nezávislost na Kodani. „Co se týče nezávislosti, je důležité, abychom projevili opatrnost,“ uvedl Nielsen.
Třiatřicetiletý politik povede grónskou vládou poprvé, již dříve byl ale ministrem. Grónsko je velmi řídce obydleným územím. Na ploše o rozloze dvou milionů kilometrů čtverečních, což je třikrát velikost Francie, žije sotva 57 000 lidí, což je počet srovnatelný s Opavou.