Válka v Libyi unavuje všechny, Západ přestává tlačit na odchod Kaddáfího

  12:56aktualizováno  12:56
Je to divná válka. Muammar Kaddáfí, kvůli jehož zvěrstvům vlastně všechno začalo, se naparuje, že má vítězství v kapse. Na spojencích z NATO je patrná únava a smiřují se s tím, že mazaného plukovníka ze země nakonec nevypudí. Říkají to Britové i Francouzi.

Libyjci odpočívají pod graffiti v Benghází. (8. července 2011) | foto: AP

Libye potichu zmizela z titulních stránek a není to kvůli zběsilému vraždění norského psychopata. Stalo se to už dřív. Svět je prostě unaven, konflikt trvá už moc dlouho (pátý měsíc) a nic zásadního se vlastně neděje.

Situace vypadá zhruba takto: Letouny NATO sice pokračují v náletech bez hmatatelných výsledků, ale unavené evropské mocnosti už toho zjevně mají dost a zintenzivňují úsilí, aby co nejdříve dohodly alespoň trochu přijatelný kompromis.

Londýn uznal rebely

Británie ve středu oficiálně uznala za jediného legitimního představitele Libye povstaleckou Přechodnou národní radu a vypověděla veškerý zbývající personál velvyslanectví libyjského režimu vedeného plukovníkem Kaddáfím. Británie ve prospěch rady také uvolnila zmrazené fondy z libyjské ropy ve výši 91 milionů liber. Británie už v květnu vyhostila Kaddáfího velvyslance a některé libyjské diplomaty. Teď tam zbývalo ještě osm pracovníků. Povstalci ve středu také oznámili vypršení lhůty k odstoupení Kaddáfího, po které by mohl zůstat v zemi. "Učinili jsme nabídku, lhůta vypršela a nabídka již není platná," prohlásil předseda NTC Mustafá Džalíl.

zdroj: ČTK

Také povstalci se ve svém postupu "zasekli" a v podstatě se s provládními silami přetahují o stále stejné území. Těžko říci, jak jsou na tom skutečně "šílený pes" Kaddáfí a jeho věrní, nehledě na jeho velkohubá prohlášení to však vypadá, že má stále síly dost.

Když ne na dobytí ztracených pozic, tak alespoň na udržení těch stávajících. A v tomto koloritu se rozbíhá jednání o míru.

Jednání, v němž jasné ultimativní požadavky na okamžitý Kaddáfího odchod ze země střídají zatím cudně vyslovované věty o tom, že drsný diktátor by snad za určitých podmínek mohl v Libyi zůstat.

V úterý takový vývoj připustila Británie ústy svého ministra zahraničí Williama Haguea, už předtím totéž naznačili Francouzi. Podmínkou zůstává, že Muammar Kaddáfí (a jeho synové) by se vzdal politického života, všech civilních i vojenských pravomocí.

Co opravdu chtějí a mohou Libyjci?

Jak tohle stanovisko jde dohromady s rozhodnutím Mezinárodního trestního soudu vydat na Kaddáfího zatykač za zločiny proti lidskosti, jež obě zmíněné země podporují, to už nikdo nevysvětlil. Ani to, jak vlastně skvělého stratéga Kaddáfího k takovému pro něho jistě potupnému odchodu donutit.

Spíše se jako reálnější jeví, že hrdý beduín v případě, že mu skutečně poteče do bot, zvolí taktiku spálené země a celý Tripolis si vezme jako rukojmí.

Nalézt politické řešení v Libyi se dnes pokouší kdekdo, Rusko, USA i OSN. Což o to, to je jistě chvályhodné. Na druhou stranu je otázka, jak to může v praxi fungovat. Veškeré plány na rychlý mír se mohou ukázat jako ošidné.

Libyjští rebelové u hrobu svého spolubojovníka v Benghází (21. července 2011)
Libyjec stojí na vrcholku sutin, které dle libyjské vlády byly dříve školou a
Libyjky nakupuje ve Starém městě v Tripolisu (24. července 2011)

Budou to totiž především sami Libyjci, kteří rozhodnou o budoucím uspořádání své země, ať už zůstane jednotná nebo se rozpadne na dvě části (i to je jeden z reálných scénářů). A ti možná mají představy dost odlišné od záměrů západních zemí. Byť to tak nyní alespoň z pohledu vzbouřenecké Přechodné národní rady nevypadá. Lépe řečeno, kardinální otázkou zůstává, zda se Libyjci dokážou na nějaké budoucnosti vůbec shodnout.

Proč ty pochybnosti? I když připustíme, že se Kaddáfího nějak nakonec vystrnadit podaří, pro každou budoucí vládu zůstává mnoho neznámých a mnoho nebezpečí. Občanská či kmenová válka není teoretickým výmyslem, ale reálnou hrozbou. Zrovna tak možnost, že dnešní povstalečtí velitelé "ztratí chuť" v zemi dost bohaté (ropou) předávat vládní žezlo zvoleným nástupcům.

Varovných scénářů je víc. Doufejme, že Západ si jich je vědom a přes veškerou únavu nepřipustí jejich naplnění. Jinak by všechny peníze a životy utracené v libyjské operaci byly prakticky zbytečné.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Ekologové přitvrzují. V New Yorku blokovali dopravu, v Londýně i útočili

Proti změně klimatu se protestovalo v New Yorku i v Londýně (17.4.2019)

Konfrontační podobu začínají mít některé z pravidelných mezinárodních protestů proti laxnímu přístupu vlád ke změnám...

Pes dingo v Austrálii odtáhl dítě z karavanu, plačící batole zachránil otec

Pes dingo

Jistý muž v Austrálii zachránil svého čtrnáctiměsíčního synka, kterého v noci z jejich karavanu odvlekl pes dingo....

"Indonéský Obama" nenaplnil očekávání, už není stoupencem demokracie

Indonéský prezident Joko Widodo během indonéských voleb (17. dubna 2019)

O Jokovi Widodovi se mluvilo jako o indonéském Baracku Obamovi. Jeho tvář zdobila titulní stranu časopisu Time, ten o...

Najdete na iDNES.cz