Válka v Iráku končí, všichni vojáci USA se stáhnou do konce roku

  18:52aktualizováno  20:22
Z Iráku se do konce letošního roku stáhnou všichni zbývající američtí vojáci. V projevu to oznámil prezident USA Barack Obama, podle kterého válka po devíti letech v Iráku končí. Washington se s iráckou vládou nedohodl na dalším působení svých vojáků v zemi.

Poslední bojová brigáda americké armády opouští Irák. (18. srpna 2010) | foto: AP

"Jak jsme slibovali, zbytek našich sil v Iráku se vrátí domů na konci roku. Po téměř devíti letech válka v Iráku skončí," řekl Obama novinářům po videokonferenci s iráckým premiérem Nurím Malíkím. Obě země se prý naprosto shodují v tom, jak postupovat dál a vzájemné vztahy budou podle Obamy nadále "normální".

"Během následujících dvou měsíců se naše jednotky v Iráku sbalí a nasednou do konvojů na cestu domů," prohlásil šéf Bílého domu. "Poslední americký voják překročí iráckou hranici se vztyčenou hlavou, pyšný na svůj úspěch a s vědomím, že Američané plně podporují naše jednotky. Tak naše vojenské angažmá v Iráku skončí," prohlásil.

Američané v Iráku

V současnosti je v Iráku asi 39 tisíc amerických vojáků. Obama sice slíbil, že se poslední vojáci vrátí koncem roku 2011, podle BBC ale Bagdád chtěl, aby v zemi nadále zůstalo asi 5 tisíc bezpečnostních instruktorů. Iráčané chtěli pomoc především na severu země, kde se Arabové přou s Kurdy o kontrolu ropných nalezišť.

Spor o imunitu

Bagdád ale trval na tom, aby se na americké instruktory nevztahovala právní imunita a mohli být stíháni podle iráckého práva. To však Pentagon odmítal a jednání o dalším americkém angažmá zkrachovala, informoval CNN zdroj obeznámený s jednáními.

Spojené státy okupovaly Irák v březnu 2003. Při okupaci padl diktátor Saddám Husajn, který měl údajně disponovat zbraněmi hromadného ničení. Ty se ale v Iráku nikdy nenašly. Během devítileté okupace země zahynulo 4 808 amerických vojáků.

Americká vojenská přítomnost v zemi dosáhla vrcholu v roce 2008, kdy zde působilo 165 tisíc vojáků. Od té doby útoků významně ubylo a Američané postupně předali bezpečnost do iráckých rukou. Poslední bojová brigáda ze země odešla v srpnu minulého roku.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Přes šedesát zraněných. Do ulic Barcelony vyšly demonstrovat statisíce lidí

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Na Sardinii jsou turisté v koncích a volají záchranku. Kvůli Google mapám

Ne vždy mapy na Googlu pomohou najít hledané místo. Na vlastní kůži se o tom přesvědčily desítky turistů na italském...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Najdete na iDNES.cz