Válka rebelů s těžaři v deltě Nigeru ožívá. Zemi ničí ropné úniky a bída

  8:02aktualizováno  8:02
Po období relativního klidu začínají rebelové v deltě Nigeru opět unášet těžaře. Přitom se zdálo, že velká část povstalců loni složila zbraně. V posledních týdnech ale znovu ožívají a od vlády žádají: dejte regionu víc peněz. Ropné eldorádo místo blahobytu stále prostupuje beznaděj.

Mladík nese zvíře během jatek v Port Harcourt. Kouř kolem je způsobem pálením zvířecí kůže na starých pneumatikách. Lidé se v oblasti živili rybolovem, kvůli ropným únikům do vody ale začali jíst červené maso | foto: Profimedia.cz

Černé zlato prýští z útrob země v deltě Nigeru proudem. Přesto mnozí místní naříkají: Bez ropy by nám bylo líp. Z miliard dolarů, které končí na bankovních účtech těžařských společností a představitelů nigerijské vlády, totiž nevidí prakticky nic. Většina obyvatel ropného regionu musí vyžít s méně než dolarem na den.

Nigérie
A rOPA

Nigérie je dvanáctým největším producentem ropy na světě a má desáté největší zásoby suroviny. Je také pátým největším dovozcem ropy do USA. Dle magazínu National Geographic má zásoby ropy, které by při stávající těžbě stačily na 240 let.

Na třicet milionů obyvatel navíc už celá desetiletí žije v podmínkách obrovské ekologické katastrofy. Toxická surovina uniká ze zastaralých vrtů a ropovodů do vody, mokřadů i půdy a těžaři si dávají při řešení havárií na čas.

Když svět na jaře sledoval únik ropy do Mexického zálivu, málokdo věděl, že v deltě Nigeru čelí podobným nehodám už několik desetiletí. Spojené státy i Evropa to ignorují, upozornil na konci května britský deník Thé Guardian.

Nigerijská vláda napočítala jen od roku 1970 do přelomu tisíciletí na sedm tisíc úniků ropy. Tamní přírodu zamořilo za poslední půlstoletí až 1,5 milionů tun toxické suroviny, což je asi padesátinásobek toho, co vyteklo z havarovaného tankeru Exxon Valdez v roce 1989, připomněl list.

Ropa a kyselé deště zabíjejí ryby a ničí úrodu

"Čelíme nepřetržitým ropným únikům ze zarezlých trubek, některé jsou staré i čtyřicet let," postěžoval si například regionální politik Bonny Otavie. Ropné společnosti si dle aktivistů z dodržování předpisů velkou hlavu nedělají a vláda na ně netlačí. Přírodu navíc ničí kyselé deště, následek spalování plynu, na který jsou nigerijská ropná ložiska bohatá.

Hannah Baageová jde ropou zamořeným potokem v deltě Nigeru (10. června 2010)

Hannah Baageová jde ropou zamořeným potokem v deltě Nigeru (10. června 2010)

Počáteční euforii z nálezu obrovských zásob ropy tak u místních rychle vystřídalo zoufalství. A zdravotní potíže ze života v zamořeném prostředí nejsou jedinou starostí obyvatel delty. Kromě toho, že se k penězům z lukrativní těžby nedostanou a žijí v otřesných podmínkách, se už ani nemohou vrátit k tomu, co je živilo před tím, než se na sklonku 50. let minulého století vrhly na oblast těžařské společnosti.

Nigérie by byla lepší bez ropy, myslí si místní

Spousta obyvatel vyžila z rybolovu či zemědělství. Příroda je už ale na mnoha místech tak zamořená, že třeba ulovit rybu je nadlidský výkon. "Jako kluk jsem mohl jít na řeku s prutem a sítí a vrátit se s dostatkem ryb k nakrmení celé rodiny. Obvykle ještě zbylo dost k prodeji, z čehož jsme měli peníze na školu," zavzpomínal před pár lety v magazínu National Geographic Isaac Osuoka z města Akinima.

Předměstí města Port Harcourt, centra delty Nigeru. Lidé tam žijí v otřesných podmínkách

Předměstí města Port Harcourt, centra delty Nigeru. Lidé tu žijí v otřesných podmínkách

A tak není divu, že se spousta obyvatel delty dívá na ropné bohatství jako na své prokletí. "Můžu říct toto: Nigerie byla mnohem lepší místo bez ropy," prohlásil Osuoka a podobným názorem se netají ani další Nigerijci.

Ropné společnosti se brání, že za úniky ropy nemůže jen zastaralé vybavení, ale často i místní ozbrojenci, kteří kromě únosů zaměstnanců těžařských firem útočí i na ropná zařízení. A drahocennou surovinu prý kradou. Třeba firma Shell tvrdí, že 98 procent všech ropných havárii mají na svědomí právě sabotáže a krádeže.

Ropná zařízení na Bonny Island v deltě Nigeru na archivním snímku

Ropná zařízení na Bonny Island v deltě Nigeru na archivním snímku

Realitou je, že se delta Nigeru dlouhá léta povstalci jen hemžila. Kromě obětí na životech mohli také za obrovské ztráty nadnárodních společností i státu, který část ropného průmyslu kdysi znárodnil. Kvůli ozbrojencům kleslo množství denně vytěžené ropy ze dvou milionů barelů zhruba na 700 tisíc. Armáda proto proti rebelům několikrát nesmlouvavě zasáhla. Umíraly přitom stovky lidí.

Dvacet tisíc rebelů složilo zbraně, další ale ožívají

Letos zesnulý prezident Umaru Yar'Adua ale loni přišel s amnestií a rekvalifikačním programem pro ty rebely, kteří se ozbrojeného boje vzdají. Zbraně nakonec složilo na 20 tisíc povstalců, uvedla před nedávném agentura AFP. Situace v regionu se na čas zklidnila a množství denně vytěžené ropy vyskočilo zpět na dva miliony barelů.

Povstalci z Hnutí za osvobození nigerské delty

Povstalci z Hnutí za osvobození nigerské delty

Jenže v posledních dnech a týdnech přibývá zpráv o nových únosech těžařů, atentátech a útocích na ropná zařízení. Hlásí se k ním povstalci z Hnutí za osvobození nigerské delty (MEND), respektive to, co z něj po amnestii zbylo.

Tak třeba na začátku listopadu unesli rebelové z MEND 19 rukojmí z těžební plošiny firmy Afren u pobřeží Nigérie, vojsku se je ale povedlo po několika týdnech osvobodit. V půli měsíce unesli dalších sedm těžařů a zaútočili na ropovod Warri-Escravos. Armáda proto zahrozila dalším tvrdým úderem a při razii zatkla desítky lidí.

MEND tvrdí, že bojuje za spravedlivější dělbu bohatství z těžby ropy. Od nigerijské vlády požaduje více peněz pro ropný region. Vláda požadavek odmítá a namítá, že MEND krade ropu z vrtů a prodává ji do zahraničí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Migranti utíkají do Francie přes Alpy, v průsmycích bojují s mrazem

Migranti se snaží z Itálie dostat do Francie přes Alpy.

Stále více migrantů se v důsledku zpřísnění italského imigračního zákona vydává na nebezpečnou cestu napříč alpskými...

Kosovo se sice odtrhlo, ale Srbsko za něj bude ještě 22 let platit dluhy

Prezident Miloš Zeman přijal 10. prosince 2018 v Lánech srbskou předsedkyni...

I přesto, že Kosovo už před více než deseti lety vyhlásilo samostatnost, Srbsko za něj i nadále splácí dluhy. Stále ho...

Trumpova vesmírná pěchota, americký prezident podepsal další direktivu

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Kongresu s poselstvím o stavu unie....

Americký prezident Donald Trump vydal pokyn k vytvoření nové složky ozbrojených sil USA zaměřené na vesmír. Podepsal...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz