Cenu Václava Havla za lidská práva obdržel Ojub Titijev

  13:31aktualizováno  14:53
Letošní Cenu Václava Havla za lidská práva získal čečenský aktivista Ojub Titijev. Ve Štrasburku to v pondělí oznámilo Parlamentní shromáždění Rady Evropy, které ocenění nesoucí jméno po bývalém československém a českém prezidentovi uděluje od roku 2013. Šéf čečenské odbočky organizace Memorial si cenu nemohl převzít osobně, protože je ve vězení.

Ojub Titijev, šéf čečenské kanceláře lidskoprávní organizace Memorial | foto: memo.ru

Parlamentní shromáždění Rady Evropy uděluje Cenu Václava Havla za lidská práva společně s pražskou Knihovnou Václava Havla a s Nadací Charty 77 od roku 2013. Letos se do užšího výběru dostali kromě Titijeva také kubánská disidentka Rosa María Payáová a bahrajnský opoziční lídr Nabíl Radžáb, který je od roku 2016 ve vězení. 

Kdo je Ojub Titijev

Ojub Salmanovič Titijev se narodil 24. srpna 1957 ve vesnici Lebedinovka, která se nachází na území dnešního Kyrgyzstánu. Jeho rodiče byli mezi půl milionem Čečenců a Ingušů, které nechal v roce 1944 komunistický diktátor Josif Stalin deportovat z Kavkazu do severního Kazachstánu, Kyrgyzstánu a na západní Sibiř. Byla to odplata za jejich údajnou kolaboraci s německými okupanty. Návrat jim byl povolen až v letech 1956-1957 a Titijevova rodina se vrátila do své původní vesnice Kurčaloj v Čečensku.

Titijev se celý život kromě boje za lidská práva věnuje sportu. Je zápasníkem a vzpěračem, učil tělocvik a ve své vesnici založil sportovní klub.

Kromě Memorialu, pro který začal pracovat v roce 2000, pracuje i pro další lidskoprávní organizaci Výbor pro občanskou pomoc, v jejímž čele stojí další známá bojovnice za lidská práva Světlana Gannuškinová.

Jednašedesátiletý Titijev vede v čečenské metropoli Grozném pobočku Memorialu, jedné z nejstarších ruských organizací na ochranu lidských práv. Do čela organizace se postavil po vraždě novinářky a obhájkyně lidských práv Natalje Estěmirovové v roce 2009. Memorial tehdy přičetl odpovědnost za vraždu čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi.

Memorial v minulosti vydal několik zpráv o údajných únosech a mučení v Čečensku, stejně jako o pronásledování homosexuálů. Kadyrovův režim aktivisty organizace označuje za agenty placené Západem a za nepřátele lidu.

„Pokud je jejich činnost škodlivá a špatně ovlivňuje čečenský lid, pak v Čečensku není místo ani pro ochránce lidských práv ani pro jejich předky do sedmého kolene,“ prohlásil například. Kromě lidských práv se čečenský Memorial pod vedením Titijeva věnuje i humanitární pomoci chudým regionům Čečenska.

Snaha o kompromitaci

Titijevovi v současnosti hrozí až deset let vězení. Policisté totiž tvrdí, že v lednu při náhodné kontrole našli v jeho autě 180 gramů marihuany. Podle aktivisty tam drogu podstrčila sama policie. Také ruský ombudsman Michail Fedotov ve svém dopise šéfovi federálních vyšetřovatelů poukázal na možnost, že droga byla Titijevovi podstrčena s cílem zkompromitovat ho. Čečenské úřady to ale odmítly.

K Titijevovu propuštění vyzvalo například ministerstvo zahraničí Spojených států, komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks, Evropský parlament a další organizace.

Cenu nesoucí jméno někdejšího českého prezidenta je dotována částkou 60 tisíc eur (asi 1,56 milionu korun). Jejím první laureátem se stal v roce 2013 běloruský disident Ales Bjaljacki. Loni cenu obdržel kritik turecké autoritářské vlády Murat Arslan a o rok dříve ji dostala aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová, která se letos stala nositelkou Nobelovy míru.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Kolem roku 2100 se růst populace zastaví na 11 miliardách lidí, odhaduje OSN

Přelidnění planety Země jako umělecké dílo

Organizace spojených národů (OSN) vydala nový odhad, jak v budoucnosti poroste počet lidí na planetě. A došla k závěru,...

Spolupráce s V4 je důležitá, ale z hodnot Unie nelze slevit, říká Čaputová

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poskytla v Bratislavě rozhovor České...

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu vyzdvihla spolupráci Slovenska, Česka, Maďarska a Polska v rámci...

Dítě údajně ukradlo panenku. Policista zatkl rodiče a hrozil jim zabitím

Holčička ukradla ve Phoenixu panenku. Policie pak hrozila rodině zbraní (18....

Spojené státy šokoval videozáznam z minulého měsíce, na kterém policisté míří zbraněmi na muže a těhotnou ženu poté, co...

Najdete na iDNES.cz