Soused má ve skříni brokovnici. Americký list zmapoval majitele zbraní

  15:36aktualizováno  15:36
Americký zpravodajský portál Journal News zveřejnil mapu, na které lze dohledat jména i adresu všech držitelů zbraní ve třech okresech ve státě New York. Kritici tvrdí, že list tímto způsobem pomáhá zločincům. Vydavatel deníku však zveřejnění citlivých informací brání.

Debata o střelných zbraních se v USA rozhoří po každém řádění šíleného střelce. Ilustrační foto | foto: Reuters

Letos v květnu napadl Američan Richard V. Wilson na ulici svou sousedku a střelil ji zezadu do hlavy. Hrůzný čin tehdy vyděsil obyvatele dosud poklidného okrsku Katonah ve státě New York.

Mnohem více šokující byl pro všechny fakt, že psychicky nemocný 77letý muž měl doma celý arzenál zbraní. Mezi nimi i dvě neregistrované pistole a velké množství munice. A žádný z jeho sousedů o tom neměl ani tušení, napsal ve svém článku s názvem Vlastník zbraně hned vedle: co víte o zbraních ve svém sousedství zpravodajský server Journal News.

"Myslím si, že přístup ke zbraním v této zemi je směšný, každý může nějakou získat," uvedl Wilsonův soused, který kvůli své bezpečnosti raději nechtěl zveřejnit své jméno. Bojí se totiž možné odplaty - celý případ ještě není dořešen a není tedy jasné, zda útočník půjde do vězení, nebo se dostane na svobodu. "Koupil bych si tento dům, kdybych věděl, že nějaký soused vlastní takový arzenál zbraní? Ne, nekoupil," dodal muž.

Regionální americký list v této souvislosti přišel s vlastním příspěvkem do debaty o počtu zbraní v USA a jejich vlastnících. Zažádal si běžnou cestou o jména a adresy obyvatel, kteří získali povolení vlastnit zbraň, což je veřejně dostupná informace. To vše ve třech okresech - Westchester, Rockland a Putnam.

Zbraně za jídlo

Stovky zájemců o poukázky k nákupu potravin se ve středu sešly v Los Angeles. Lidé k jejich získání museli učinit jediné: přinést na výměnu střelnou zbraň. Při mimořádném výkupu zbraní se jich shromáždilo přes tisíc.

Policisté v Los Angeles uspořádali mimořádný vánoční výkup zbraní. Na snímku...
Policisté v Los Angeles uspořádali mimořádný vánoční výkup zbraní.

Pravidelná akce, při níž policisté nabízejí za pistole a pušky poukázky k nákupu v obchodech s potravinami, se koná v největším městě Kalifornie už od roku 2009 vždy v květnu. Tentokrát ale město zorganizovalo mimořádný vánoční výkup. Podnětem byl nedávný masakr na základní škole v Newtownu ve státě Connecticut.

Lidé dostávali poukázky v hodnotě 200 dolarů (3 800 korun) za automatickou zbraň a 100 dolarů za běžnou pistoli či pušku. Policisté nakonec shromáždili 1 366 střelných zbraní.

zdroj: ČTK

Jak následně zjistil, lidí, kteří získali licenci pro vlastnictví pistole, je 44 tisíc. Pušky
a brokovnici mohou mít Američané doma i bez povolení. Výsledky svého zjištění dosadili reportéři do interaktivní mapy, kde se každý může podívat, zda právě jejich soused nějakou zbraň nevlastní. Redaktoři chtěli po úřadech i informace o počtu a typu zbraní u každého vlastníka, ale tuto žádost zamítly.

"Co je to za liberální pitomce?"

Mapu zveřejnili v pondělí a do středečního odpoledne ji sdílelo více než 30 tisíc uživatelů Facebooku a dalších sociálních sítí, informoval britský deník The Daily Telegraph. V článku je rovněž uvedeno, jakou zbraň si pořídil jeho autor. "Reportér Journal News Dwight R. Worley vlastní revolver Smith & Wesson 686 .357 Magnum a má povolení pro tuto zbraň od února 2011," poznamenal pod článkem jeho editor.

Zveřejnění konkrétních detailů o vlastnících zbraní ihned vyvolalo vlnu kritiky. Podle mnohých uživatelů internetu zpravodajský portál pomáhá zločincům v jejich nekalé činnosti. Kriminálníci prý dostali krásný návod, kde se mohou dostat ke zbraním a v kterých domech mohou naopak loupit bez obav, že je majitel zastřelí.

"Uvědomujete si, vy hlupáci, že jste sestavili mapu pro zločince, která jim ukazuje, jak najít dům, ve kterém žijí neozbrojení lidé, kteří se nemohou bránit? Co jste to za liberální pitomce," okomentoval článek jeden ze čtenářů.

Ohroženi prý mohou být i strážci zákona. "Máte soudce, policisty, policisty v důchodu, agenty FBI - ti všichni mají povolení. Jestliže lidem ukážete, kde žijí, může jím to ublížit," nechal se slyšet Paul Piperato, jeden ze zastupitelů z okresu Rockland.

Deník však svůj projekt brání. Prý podobný seznam uveřejnil již v roce 2006. "Obyvatelé New Yorku mají právo vlastnit zbraň a mají rovněž právo dostat se k některým veřejně přístupným informacím," uvedla Janet Hassonová, která stojí v čele vydavatele listu, firmy The Journal News Media Group.

Debata o vlastnictví zbraní v USA se rozproudila poté, co 14. prosince dvacetiletý student Adam Lanza zastřelil svou matku a poté odjel do nedaleké školy,
kde zmasakroval dalších 20 dětí a šest dospělých. Nakonec spáchal sebevraždu. To vše se zbraněmi, které legálně vlastnila právě jeho matka.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

V Mexiku zemřelo při přestřelce 15 civilistů, tento týden je již 29 obětí

Při střetu vládních sil se zločineckým gangem v mexickém státě Guerrero zemřelo 15 lidí. Tento týden je to v zemi již...

USA provedly kyberútok na Írán. V odvetě za napadení Saúdské Arábie

USA provedly kybernetický útok proti Íránu, píše agentura Reuters s odkazem na dva nejmenované americké činitele....

Při demonstracích v Katalánsku zadrželi 51 lidí, nejméně 170 je zraněných

Podle španělské vlády bylo při nepokojích od úterý zadrženo 51 lidí a zraněno 72 španělských a katalánských policistů....

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz