Za krádež bundy doživotí. USA drží nadosmrti pod zámkem i drobné zloděje

  17:08aktualizováno  17:08
Víc než tři tisíce vězňů si v USA odpykává doživotní trest bez možností propuštění za nenásilné trestné činy. Třeba za krádeže či držení drog. Upozorňuje na to organizace American Civil Liberties Union. Děje se tak podle ní hlavně kvůli tvrdým zákonům ze 70. až 90. let nastoleným hlavně v rámci boje s drogami.

Zpráva organizace ACLU o vězních v USA, kteří si odpykávají doživotí za nenásilné trestné činy | foto: /www.aclu.org/

Doživotí bez možnosti propuštění za nenásilné trestné činy si odpykává konkrétně 3 278 lidí. "Někteří se dopustili nenásilných přečinů jako krádeže bundy za 159 dolarů nebo byli prostředníky v prodeji marihuany za deset dolarů," přibližuje obsáhlá zpráva neziskové organizace American Civil Liberties Union (ACLU).

Pro doživotní trest bez možnosti propuštění stačily i tak banální věci jako krádež nafty z kamionu, nářadí v obchodě či pokusu o proplacení kradeného šeku.

"Odhadem 65 procent z nich jsou černoši. Mnoho z nich trpělo mentálními chorobami, byli závislí na drogách nebo ve finanční tísni, když spáchali ony trestné činy. Nikdo z nich se už nevrátí ke svým rodičům či dětem. A plátci daní utrácejí miliardy na to, aby zůstali za mřížemi," píše se ve zprávě.

Například dnes dvaapadesátiletý Timothy Jackson už nikdy nevyjde na svobodu za krádež bundy v obchodě v New Orleans v lednu 1996. Někdejší kuchař tvrdí, že byl tehdy závislý na drogách a omamnou látku užil i před onou krádeží.

Za samotnou krádež tehdy hrozil maximálně dvouletý trest. Jenže soud Jacksona poslal za mříže na doživotí bez možnosti propuštění, přičemž ho označil za recidivistu. Když bylo totiž Jacksonovi sedmnáct let, tak se dopustil loupeže, neměl však tehdy u sebe zbraň. O pár let později se dvakrát vloupal do aut.

Odvolací soud následně trest snížil a původní rozsudek označil jako přehnaný a nepatřičný. "Jackson je jen malý zlodějíček, nikoliv násilný kriminálník," zdůvodnil. Nicméně nejvyšší soud v Lousianě v roce 1998 rozhodl, že soudci se nemohou odklánět od práva, jež nařizuje tvrdé tresty pro recidivisty.

"Je to opravdu tvrdé. Vím, že jsem si musel za své zločiny odpykat nějaký čas ve vězení, ale doživotí za bundu v hodnotě 159 dolarů? Potkal jsem lidi, kteří se dopustili mnohem horších zločinů, a dostali za to méně," napsal Timothy Jackson v dopise pro American Civil Liberties Union.

Za většinou případů stojí pravidlo "třikrát a dost"

V jeho případě jde právě o tvrdé zákony (v USA se jim říká three-strikes laws) postihující recidivu, byť zločiny nemusí být až tak závažné. Tvrdé tresty postihují také zločiny spojené s drogami. Podle ACLU to je výsledek víc než čtyř desetiletí zostřování trestů v USA.

"Od poloviny 70. let státní a federální zákonodárci schválili zákony, které vytvářejí drakonický trestní systém, jenž má držet rostoucí počet lidí po desetiletí ve vězení," píše ACLU. Dělo se tak do 90. let, a to jednak kvůli rostoucímu počtu trestných činů, ale hlavně v rámci boje proti omamným látkám.

Výsledkem jsou podle unie přeplněné věznice a fakt, že žádná jiná západní země nedrží za mřížemi (v přepočtu na obyvatele) tolik lidí. Nyní je v USA za mřížemi 2,3 milionu lidí.

Co se týká samotných vězňů, kteří si odpykávají doživotí bez možností propuštění za nenásilné trestné činy, tak většina z nich překročila zákon v souvislosti s drogami. Tito trestanci tvoří skoro 80 procent takto potrestaných Američanů. Nejvíce těchto trestů pak evidují jižanské státy jako Louisiana, Alabama, Florida, Mississippi či Jižní Karolina . "Ve většině případů byla výše jejich trestu zákonem daná. Jinými slovy, soudci neměli jinou možnost," podotkl list The Guardian.

V posledních letech se podle serveru The Huffington Post rétorika ve Spojených státech mění a zákonodárci z řad demokratů i republikánů navrhují změny, které by tresty za drogové delikty zmírnily. Na druhou stranu se mezi nimi najdou tací, kteří poukazují na snížený počet trestných činů a tudíž účinnost tvrdých zákonů.

ACLU ve své zprávě navrhuje, aby federální vláda zrušila doživotní trest bez možností propuštění za nenásilné trestné činy a snížila délku uvěznění pro ty vězně, kteří si je už odpykávají.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Saúdové sledují své ženy díky americké aplikaci. Zrušte ji, vyzývá senátor

V Saúdské Arábii se po pětatřiceti letech slavnostně otevřelo první kino....

Saúdskoarabští muži mohou své manželky, neprovdané dcery a sestry a jejich pohyb sledovat i online. Umožňuje jim to...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Najdete na iDNES.cz