V Tetovu se ráno opět střílelo

  12:44aktualizováno  12:44
V makedonském Tetovu na severozápadě země byl po nedělní rozhodující ofenzívě vládních vojsk proti albánským povstalcům relativní klid. Teprve ráno po deváté hodině středoevropského času se opět v kopcích nad městem ozvala střelba. Výstřely bylo slyšet poté, co tam vyrazilo pět obrněných transportérů s vojáky. Do Skopje miří generální tajemník NATO George Robertson. Šéf Aliance chce potvrdit spojenckou podporu makedonským úřadům. Zároveň je chce požádat, aby se pokusily o dialog s povstalci. Evropská unie do země posílá Javiera Solanu.
V rozsáhlé fotogalerii najdete snímky z válečné Makedonie.

Makedonský premiér Ljubčo Georgijevski v neděli večer v makedonské televizi oznámil, že všechny klíčové pozice albánských povstalců v horách nad městem Tetovem na severozápadě země byly dobyty. Prohlášení přišlo jen několik hodin poté, co makedonské vládní síly zahájily za pomoci tanků, děl a vrtulníků ofenzivu proti rebelům.

Vládní síly vytlačily povstalce ze šesti vesnic
Makedonské ozbrojené síly v neděli večer po skončení ofenzívy oznámily, že vytlačily albánské povstalce ze šesti obcí v horách nad Tetovem asi 40 kilometrů od hlavního města Skopje.

Mluvčí ministerstva vnitra Stevo Pendarovski potvrdil, že armáda obsadila obce Lavce, Gajre, Lisec, Drenok, Teke a Selce, které se v posledních týdnech údajně staly základnami povstalecké Národní osvobozenecké armády. Sedmou baštu ve středověké pevnosti Kale
obsadily již dříve.

Vojenská operace pokračuje
Podle mluvčího armády Blagoje Markovského však povstalci drží ještě některé pozice, a proto bude vojenská operace pokračovat.

Novináři mohli navštívit vesnici Gajre
Makedonská policie umožnila novinářům zajet do horské obce Gajre, kde vládní síly použily tanky a pěchotu. Obec byla téměř vylidněna, jeden dům byl zcela vypálen a další byl ohořelý. Na ulicích stála rozstřílená auta, mezi domy se potulovala domácí zvířata.

"Makedonská policie na nás střílela z pušek a tanků. My jsme civilisté. Nemáme tady žádné zbraně, ale oni střílejí a střílejí," řekl podle agentury Reuters jeden albánský muž. Z obce však nejsou doposud hlášeny žádné civilní oběti.

Makedonští uprchlíci proudí do Kosova

Uprchlíci obviňují makedonskou armádu, že na ně útočila i během jejich odchodu ze země. Některé oblasti zůstávají podle jejich výpovědí opuštěné. Zcela se podle nich vylidnila například obec Vejce, kde žilo 1200 albánských obyvatel.

Do Kosova proudí stovky uprchlíků z Makedonie, kteří prchají před střelbou makedonské armády. Tvrdí, že je makedonské vrtulníky ostřelovaly i během dvanáctihodinového pochodu zasněženými horami. Na pochod se vydaly celé rodiny s dětmi. Někteří lidé vezli na povozech vybavení domácností.

V kosovském městě Donje Ljubinje nedaleko hranic s Makedonií napočítali domácí obyvatelé na 600 uprchlíků, v sousedním Gornje Ljubinje jich přijali více než sto. Dalších 250 uprchlíků přišlo podle zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky do Prizrenu, který je jedním z největších měst na jihu Kosova.

Za 16 dní přicestovalo do Turecka téměř osm tisíc uprchlíků z Makedonie. Jen za posledních 24 hodin překročilo turecko-bulharské hranice v Kapikule 570 Makedonců.

Albánci na protest opustili makedonský parlament
Opoziční albánská Strana demokratické prosperity v neděli oznámila, že se přestává účastnit práce makedonského parlamentu na protest proti přístupu
makedonské armády, který považuje za stále agresívnější.

Situace v Makedonii se podle opoziční strany stává dramatickou, protože rostoucí agresivita vládních sil si vyžaduje civilní oběti a vede také k ničení vesnic.  Straně náleží 10 za 120 poslaneckých mandátů.

Předseda albánských demokratů Imer Imeri v neděli vyzval albánské povstalce, aby složili zbraně, a makedonskou vládu, aby zastavila vojenské operace.

Ofenzíva proti povstalcům začala v neděli ráno
Makedonie zahájila dosud největší útok proti albánských povstalcům u města Tetovo. Vstup do něj nyní kontroluje armáda. Vládní jednotky se pokoušejí pod palbou děl proniknout k povstaleckým pozicím v lesích nad městem, odkud už dva týdny dělají výpady albánští separatisté. Útoku pěchoty předcházela minometná palba a útok vrtulníků. Ofenziva už má prvních pět raněných. O zraněních mezi vojáky nejsou informace.

Německo má v úmyslu vyslat do Makedonie asi stovku výsadkářů, aby tam posílili ochranu německého vojenského kontingentu. Oznámilo to německé ministerstvo obrany.

Zpravodaj ČRo1-Radiožurnálu však hlásil, že z kopců vyjíždějí vojenské sanitky. Jisté tak je jen to, že v místní nemocnici je hospitalizováno pět raněných, jeden policista a čtyři civilisté.

I když makedonská pěchota zaznamenala částečné úspěchy v boji, povstalci stále ovládají vrch tyčící se nad centrálním náměstím Tetova.

Vojáci ostřelovali také vesnici Selce, která je označována za baštu povstalců. Středem Tetova projely směrem k horám obrněné transportéry a dva tanky.

Sobota: boje u Tetova a Gračani
Makedonské ozbrojené síly ostřelovaly obec Gračani u Skopje a oblast  Tetova na severozápadě Makedonie, kde předpokládají pozice povstalecké makedonsko-albánské Národní osvobozenecké armády UÇK.

Z Gračani, která leží asi 10 kilometrů od Skopje, byl slyšet rachot tankové a minometné palby a nad vsí stoupal kouř. Všechny cesty vedoucí do oblasti jsou zablokovány zátarasy. Policie vrací novináře zpět s poukazem, že cesta je nebezpečná.

V Tetovu přímo z města byla slyšet kulometná palba přinejmenším od dvou policejních stanovišť opevněných pytli s pískem. Jsou také slyšet výbuchy minometných nábojů.

Makedonskými kasárnami otřásl výbuch
V nemocnici v Tetovu byli hospitalizováni čtyři Makedonci po výbuchu, jehož pozadí je nejasné. "Jejich zraněni nejsou životu nebezpečná, jsou mimo nebezpečí," informoval ředitel nemocnice Raim Thaçi.

O Makedonii jednala i Evropská unie
Ve Stockholmu skončil dvoudenní summit Evropské unie. Účastníci v závěrečné deklaraci podpořili makedonskou vládu a odsoudili albánské extremisty. EU podporuje prezidenta Borise Trajkovského, kterého vyzvala k umírn

Makedonský vládní mluvčí Antonio Milošovski oznámil, že povstalci se snaží otevřít druhou frontu u vesnice Gračani, vzdálené jen deset kilometrů od hlavního města Skopje. "Teroristé se přemísťují z Tetova do Gračani. V domech v Gračani, které vesničané opustili už před dvěma týdny, se usazují desítky dobře vyzbrojených albánských teroristů," řekl mluvčí. Zároveň potvrdil, že u Gračani se bojovalo už v minulých dnech.

ěnosti. Evropské státy zárověň varovaly před eskalací vojenských akcí. Prezidenti a premiéři také rozhodli, že jako zprostředkovatel do Makedonie odjede Javier Solana.

Zahraničí se obává války
Ze zahraničí mezitím přicházejí další vyjádření obav, že by se konflikt v Makedonii mohl zvrhnout ve válku, ať už občanskou v Makedonii, nebo širší v balkánském měřítku. Německý ministr obrany Rudolf Scharping v rozhovoru pro Bild am Sonntag řekl, že "stupňování konfliktu musí přestat a makedonský stát se nesmí octnout v nebezpečí, protože jinak to bude mít důsledky pro celý Balkán".

Bývalý poradce amerického prezidenta Billa Clintona Richard Holbrooke zase pro řecký týdeník To Vima řekl, že situace je nanejvýš nebezpečná a může snadno vést k všeobecné válce na Balkáně. Za nynějšími incidenty jsou podle něho nejextremističtější živly z řad albánského obyvatelstva. 

Makedonští policisté zastavují automobily na silnici vedoucí k hraničnímu přechodu s Kosovem poté, co Makedonie jako reakci na incidenty u pohraniční vesnice Tanuševci uzavřela všechna kontrolní stanoviště na makedonsko-kosovské hranici. (4. března 2001)

Američtí příslušníci KFOR hlídkovali u kosovské obce Mijak nedaleko hranice s Makedonií, kde v nedávných dnech operovali albánští ozbrojení extremisté. (8. března 2001)

Mapa kosovsko-makedonské hranice, kde bojují vládní vojska s albánskými rebely, 20. června 2001

Makedonské bezpečnostní síly se snaží udržet pořádek v ulicích města Tetovo, kde se už třetí den střetávaly v bojích s albánskými povstalci. (16. března 2001)

Makedonský voják se kryje na okraji Tetova, 17. března 2001

Makedonští vojáci sledují dalekohledem své albánské protivníky v horách nad Tetovem, 17. března 2001

Makedonské kulometné hnízdo za pytli s pískem na okraji Tetova, 17. března 2001

Makedonský voják hlídkuje s ozbrojeným transportérem v ulicích Tetova, 17. března 2001

Makedonský voják se kryje u obrněného transportéru na okraji Tetova, 17. března 2001

Makedonský voják u obrněného transportéru na okraji Tetova, 17. března 2001

Makedonský ostřelovač na okraji Tetova míří na své albánské protivníky kdesi v horách nad městem, 17. března 2001

Makedonský voják běží ulicemi Tetova, 17. března 2001

Napětí v příhraničním makedonském městě Tetovo se stupňuje. Krátce po poledni vjely do města, v jehož okolí se odehrávají ozbrojené střety mezi makedonskou policií a albánskými povstalci, čtyři armádní tanky. (19. března 2001)

Napětí v příhraničním makedonském městě Tetovo se stupňuje. Krátce po poledni vjely do města, v jehož okolí se odehrávají ozbrojené střety mezi makedonskou policií a albánskými povstalci, čtyři armádní tanky. (19. března 2001)

Příslušník makedonských ozbrojených sil přebíhá v Tetovu ulici, která se ráno ocitla pod palbou albánských separatistů (20. března 2001).

Makedonští civilisté ve Skopji, kde se pokoušejí získat pasy, aby mohli odjet ze země stojící na pokraji války, 21. března 2001

Příslušníci makedonské policie se kryjí za obrněným vozem britské stanice BBC při přestřelce nedaleko sportovního stadiónu v městě Tetovo na severozápadě Makedonie, kde makedonské vládní síly začaly opět ostřelovat pozice albánských povstalců nad městem (22. března 2001).

Příslušníci makedonské policie s novináři při přestřelce nedaleko sportovního stadionu v městě Tetovo na severozápadě Makedonie, kde makedonské vládní síly začaly opět ostřelovat pozice albánských povstalců nad městem (22. března 2001).

Příslušníci makedonské policie se kryjí za obrněným vozem britské stanice BBC při přestřelce nedaleko sportovního stadiónu v městě Tetovo na severozápadě Makedonie, kde makedonské vládní síly začaly opět ostřelovat pozice albánských povstalců nad městem (22. března 2001).

Příslušník sil KFOR kráčí u popsané zdi ve vsi blízko kosovsko - makedonské hranice, 25. března 2001.

Makedonští vojáci se zájmem sledovali 23. března přílet bitevních vrtulníků Mi-24 na letiště ve Skopje. Makedonie převzala od Ukrajiny šest vojenských vrtulníků.

Příslušník makedonské speciální vojenské jednotky sledoval 21. března v zaměřovači odstřelovací pušky pozice albánských separatistů v kopcích nad Tetovem.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

V Chorvatsku našli v mrazáku mrtvolu dívky, pohřešovali ji osmnáct let

Ilustrační snímek

Scéna jako z hororu v těchto dnech poutá pozornost chorvatské veřejnosti a médií. V rodinném domě na severu země našli...

Ve Švýcarsku se zřítila lavina, zraněni jsou zatím čtyři lidé

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Lavina se sesunula v úterý kolem půl třetí odpoledne na sjezdovce ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana....

Bernie Sanders znovu kandiduje na prezidenta USA, teď má větší šanci

Nezávislý senátor Bernie Sanders

Nezávislý vermontský senátor Bernie Sanders v úterý oficiálně oznámil, že se znovu uchází o křeslo prezidenta Spojených...

Najdete na iDNES.cz