"Celkem pět kolegů bylo náhodně zasaženo granátem (...). Tři z nich včetně vedoucího týmu zraněním podlehli, další dva byli zraněni lehce," uvedl Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni.
Jednalo se prý o náhodný útok, který nebyl směřován primárně na pracovníky Člověka v tísni. Další podrobnosti k incidentu ani totožnost mrtvých Člověk v tísni zveřejňovat nebude.
"Vyjadřujeme hlubokou soustrast rodinám obětí, které při své práci nasazovaly své životy, aby i za extrémních podmínek pomáhaly nejpotřebnějším ze svých spoluobčanů," reagovalo na zprávu české ministerstvo zahraničních věcí.
Eurokomisařka: Jsem v šoku
Soustrast organizaci, ale především rodinám obětí vyjádřila mimo jiné evropská komisařka odpovědná za humanitární pomoc Kristalina Georgievová. V prohlášení pro média v Bruselu uvedla, že se jí smrt tří pracovníků české nevládní organizace, která je pro EU partnerem, hluboce dotkla a je z ní v šoku.
Připomněla zároveň, že syrské bojiště se rychle stává pro humanitární pracovníky jedním z nejnebezpečnějších, se zabíjením a únosy na denním pořádku. Podle komisařky od počátku konfliktu zemřely přes tři desítky pracovníků syrského červeného kříže a 13 zaměstnanců OSN.
"Zvlášť tragické je, že následkem podobným útoků je především snížení možností poskytovat humanitární pomoc těm, kdo ji potřebují. Je to dodatečný trest pro už tak dlouhodobě trpící syrské obyvatelstvo," poznamenala eurokomisařka.
Člověk v tísni je jednou z mála humanitárních organizací, které od roku 2012 pomáhají syrským civilistům. Provozuje stálé kanceláře v provinciích Aleppo a Idlíb. Člověk v tísni pomohl již více než 350 tisícům Syřanů, kteří dostali měsíční dávku potravin nebo jednorázovou materiální pomoc, která zahrnuje například provizorní přístřešky, matrace, deky nebo oblečení. Organizace dosud doručila do země také pomoc za 115 milionů korun.
Ze Sýrie neodejdeme, potvrdil Člověk v tísni
V Sýrie pracuje pod záštitou Člověka v tísni 42 místních pracovníků. Ti rozdávají jídlo, deky a například také pomáhají 25 školám s opravami, distribucí svačin a podobně. Dále pracuje 16 lidí, mezi nimiž jsou Češi a zahraniční pracovníci, v Turecku. Tato kancelář koordinuje syrské pobočky.
Navzdory smrti svých pracovníků organizace odchod ze Sýrie neplánuje. "I nadále jsme odhodláni poskytovat pomoc těm, kteří ji v prohlubujícím se konfliktu stále více potřebují," uvedl Pánek.
Více než dva roky trvající konflikt v Sýrii si podle posledních statistik vyžádal přes sto tisíc mrtvých, miliony Syřanů pak ve strachu prchly ze země a vyhledaly azyl v sousedních státech, zejména v Jordánsku, Turecku a Libanonu.