Fischerova soupeřka Barbara Rosenkranzová ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ) podle agentury SORA získala 15,5 procenta hlasů. Šéf malé neparlamentní Křesťanské strany Rakouska (CPÖ) Rudolf Gehring, který trojici kandidátů uzavíral, obdržel 5,8 procenta hlasů. Odhady zveřejnila agentura SORA v místní veřejnoprávní televizi ORF.
"Jsem šťastný a vděčný za to, že mi obyvatelé Rakouska projevili takovou důvěru," řekl večer v Hofburgu znovuzvolený Fischer. Dodal, že získal víc než tříčtvrtinovou podporu v osmi z devíti spolkových zemí. "Nikdy se mi o tom ani nesnilo. Je to fantastický výsledek," nechal se slyšet prezident.
Volební účast byla rekordně nízká. Hlas přišlo do urny vhodit jen 49 procent voličů, hlasovat mohlo přes 6,35 milionu lidí. Při posledních volbách byla účast zhruba 72 procent.
Havel podpořil Fischera
Podle průzkumů byl už od začátku jasným favoritem Fischer. Toho Rakušanům doporučil i bývalý prezident Česka Václav Havel. Ve svém videoposelství řekl, že by bylo nejen pro Rakousko, ale i pro další země dobré, kdyby lidé znovu zvolili nynější hlavu státu jako bariéru proti nacionalismu a fanatismu. (na videoposelství se podívejte zde)
Hlasovalo se i na letištiJako první se otevřela v pět hodin ráno volební místnost v hotelu Daniel ve Štýrském Hradci. Po ní následovaly o půl hodiny později místnosti na vídeňském západním nádraží - Westbahnhofu - a také v Klagenfurtu na tamním hlavním nádraží a letišti. V ostatních místech mohli rakouští voliči odevzdávat své hlasy většinou od 7:00 hodin. Volební místnosti se uzavřely v 17:00. |
Vedení FPÖ, která do boje o prezidentské křeslo poslala matku deseti dětí Rosenkranzovou, Havlovo doporučení označilo za "bizarní". Podle něj je mohl vyslovit jen někdo, kdo Fischera nezná. Strana a její kandidátka navrhují znovuzavedení kontrol na hranicích či zastavení přistěhovalectví.
Rosenkranzová navíc vyvolala obrovskou vlnu nevole prohlášením o zrušení zákona o zákazu nacismu, který prý odporuje svobodě slova a shromažďování. Poté tvrdila, že média její vyjádření překroutila. Od nacistické ideologie se veřejně distancovala.
Gehring, který se považuje za ochránce křesťanských hodnot, si zas vysloužil kritiku katolické církve. Kampaň totiž zahájil v kostele. Církevní hodnostáři se ohradili proti tomu, aby se na církevní půdě dělala politika.
Pokud by nikdo z trojice kandidátů nezískal nadpoloviční většinu, konalo by se 16. května druhé kolo.