Případ třiasedmdesátiletého Josefa Fritzla šokoval téměř před rokem celý svět. Přišlo se na něj ale vlastně náhodou, když jedna z vězněných dívek musela vyhledat kvůli vážné nemoci lékařskou pomoc.
PŘÍPAD JOSEFA FRITZLAPřečtěte si o vývoji případu tyrana z Amstettenu |
Vyšetřovatelé pak začali skládat dohromady střípky hrůzného příběhu, který se nakonec ukázal jako nejhorší případ incestu v dějinách Rakouska. Média postupně přinesla informaci, že tyran z Amstettenu věznil v podzemním labyrintu dlouhá léta svoji dceru. S ní měl celkem sedm dětí, tři z nich nikdy nespatřily sluneční světlo ani nechodily do školy.
Fritzlova fotografie z 28. dubna 2008. Krátce po zatčení ji pořídila rakouská policie.
Jakým čelí Fritzl obviněním?
Hlavní obvinění proti Fritzlovi se týká vraždy, kterou údajně spáchal v roce 1996. Tehdy podle žaloby spálil v kotli tělíčko dítěte, které zemřelo krátce po porodu.
Žalobci tvrdí, že Fritzl dítěti neposkytl pomoc, a tak se jedná o zabití z nedbalosti. Rakouské právo takový čin považuje za vraždu. - o obviněních proti Fritzlovi čtěte zde
Další obvinění se týkají incestu, znásilnění, omezování osobní svobody nebo těžkého donucování. Proces by měl trvat pět dní a rozsudek by měl být vynesen 20. března.
Je Fritzl dostatečně zdráv, aby mohl podstoupit proces?
Ano. Říjnový psychiatrický posudek ukázal, že navzdory vážným psychickým poruchám si byl všech svých činů vědom. Fritzl má finanční problémy. Minulý měsíc na něj úřady vyhlásily konkurz. - o Fritzlově psychiatrickém vyšetření si přečtěte zde
Jaký hrozí Fritzlovi maximální trest?
Doživotí. Podle rakouského právního řádu se tresty za jednotlivé prohřešky proti zákonu nesčítají. Fritzl si tak odsedí jen trest za nejhorší přečin, ze kterého ho soud usvědčí.
Za vraždu mu hrozí 10 až 15 let nebo doživotí. Za omezování osobní svobody, které bylo do rakouského právního řádu zavedeno nedávno kvůli obchodu s lidmi, mu hrozí 10 až 20 let, za znásilnění by si mohl odsedět 5 až 15 let, v případu upírání svobody hovoří rakouský trestní řád o roku až 10 letech odnětí svobody a za incest by mohl ve vězení strávit až rok.
V případě doživotí může Fritzl po patnácti letech požádat o prominutí trestu. V případě ostatních trestů může o to samé požádat po uplynutí poloviny trestní sazby.
Podle rakouského trestního řádu může odsouzený zůstat za mřížemi i po uplynutí trestu, a to když hrozí, že by čin mohl spáchat opakovaně.
Jak fungují soudci?
Členové poroty se vybírají ze seznamu voličů. Člověk může svou účast odmítnout, ale musí k tomu mít prokazatelný důvod. Osm Rakušanů a Rakušanek bude sice rozhodovat o Fritzlově vině či nevině, ale ne o trestu. Na něm se pak porota případně dohodne s trojicí soudců.
Jak se bude Fritzl hájit?
Fritzlův právník naznačil, že bude protestovat proti obvinění z vraždy a zřejmě napadne i obvinění ze zotročování.
Dům v Amstettenu obklopily po zveřejnění případu desítky televizních štábů z celého světa.
Třiasedmdesátiletý muž naopak přizná obvinění z upírání svobody, znásilnění i incestu, které prokázaly testy DNA krátce po jeho zatčení. Podle obhájce Fritzl očekává, že stráví zbytek života ve vězení.
Může se Fritzl proti rozsudku odvolat?
Pravděpodobně to udělá. Nicméně v Rakousku je velmi těžké zvrátit v odvolacím řízení rozhodnutí předchozí soudní instance.
Je soud s Fritzlem veřejný?
Veřejnosti je přístupné jen zahájení procesu a pak čtení verdiktu. Ostatní části procesu se budou odehrávat s vyloučením veřejnosti, aby nebyla vyzrazena totožnost hlavní svědkyně Elisabeth Fritzlové. Její jedenáctihodinová výpověď bude předtočená a porota soudců ji bude sledovat za zavřenými dveřmi.
Kde se nyní nacházejí Josef Friztl a Elisabeth Fritzlová?
Fritzl tráví dny před procesem ve vězení v St. Pölten nedaleko Vídně, kde se bude proces zároveň konat. Dvaačtyřicetiletá Elisabeth a jejích šest dětí nyní žijí na tajném místě pod novou identitou.
PŘÍPAD FRITZL V DATECH28. srpna 1984 - Fritzl podle obžaloby uvěznil svoji tehdy osmnáctiletou dceru Elisabeth ve sklepním úkrytu svého domu v dolnorakouském Amstettenu. 19. dubna 2008 - Jedno z vězněných dětí, devatenáctiletá Kerstin, upadlo do bezvědomí a Fritzl je odvezl do nemocnice. Personálu řekl, že matka dítěte je nezvěstná. Lékaři posléze prostřednictvím médií vyzvali matku, aby se jim přihlásila kvůli stanovení diagnózy. Elizabeth se o výzvě dozvěděla a začala na svého otce naléhat, aby ji odvezl za dcerou do nemocnice. 26. dubna 2008 - Fritzl přivezl Elizabeth do nemocnice. Při odchodu byli oba zadrženi policií. Vyšetřování odhalilo pozadí celého případu. 27. dubna 2008 - Fritzl kriminalistům prozradil, kde přesně se v domě nachází podzemní úkryt a jak překonat jeho elektronické zabezpečení. Informace o případu se dostala do médií. 1. června 2008 - Kerstin Fritzlová byla probuzena z umělého spánku a po týdnu se připojila k ostatním členům rodiny, kteří se z prožitého traumatu zotavovali v psychiatrické léčebně. 26. září 2008 - Poprvé od zatčení navštívil Fritzl sklep svého domu. 22. října 2008 - Rakouský bulvární deník Kronen Zeitung citoval z psychologického posudku, podle něhož je Fritzl za své činy trestně zodpovědný. 13. listopadu 2008 - Proti Fritzlovi byla vznesena obžaloba, obsahující mimo jiné i obvinění ze zotročování a vraždy. 29. prosince 2008 - Právník Elizabeth Fritzlové oznámil, že jeho mandantka opustila spolu se svými dětmi psychiatrickou kliniku a přestěhovala se do vlastního domu na utajeném místě. 9. února 2009 - Podle agentury APA byl na Fritzlův majetek vyhlášen konkurz. Média spekulovala, že Fritzl má milionové dluhy. |