V Postupimi zneškodnili podezřelý balíček, byly v něm hřebíky i dělbuch

  17:21aktualizováno  20:30
V centru německé Postupimi zasahovali pyrotechnici u podezřelého balíčku. Policisté evakuovali centrum, experti pak balíček zneškodnili. Braniborský ministr vnitra uvedl, že uvnitř byla dóza s hřebíky, dráty, baterií a dělbuchem, nebyl v něm ale žádný odpalovací mechanismus. Vybuchnout tak zřejmě nemohl.

„Podezření na nekonvenční výbušné či zápalné zařízení se potvrdilo,“ informovala na Twitteru braniborská policie poté, co pyrotechnici prozkoumali podezřelý balíček. Podle agentury DPA němečtí policisté termínem „nekonvenční výbušné či zápalné zařízení“ často označují bomby.

Braniborský ministr vnitra Karl-Heinz Schröter podle listu Märkische Allgemeine ale později řekl, že v balíčku byla dóza se stovkami hřebíků, dráty, baterie a jeden větší dělbuch, nenašlo se ale žádné odpalovací zařízení. Vybuchnout tak zřejmě nemohl. 

Fotogalerie

V dóze byl podle něj i prášek, vzhledem k tomu, že pyrotechnici zařízení zkoumali jen pomocí rentgenu, není jasné, o jakou látku se jedná. „Vyšetřování je na začátku,“ uvedl ministr.

Policie na Twitteru „na základě fám“, které se začaly šířit, vyzvala, aby lidé nedělali urychlené závěry. „Prosíme, abyste se vystříhali jakýchkoli spekulací kolem nalezeného předmětu. Prověřování stále není ukončeno,“ doplnila braniborská policie.

Balíček policejní pyrotechnici zničili. Některá německá média informovala, že byla slyšet silná rána. Policie prověřovala, zda podobné balíčky nedostaly také jiné obchody v okolí. Kolem 19:00 SEČ oznámila, že žádné nenalezla. V pátrání ale pokračuje.

Balíček vynesl ven

Podle policejního mluvčího Petera Meyritze balíček o velikosti 40 krát 50 centimetrů přinesl doručovatel do lékárny na rohu ulic Brandenburger Strasse a Dortustrasse v centru braniborské metropole. Při jeho rozbalování si zaměstnanec všiml drátů a zavolal policii. Předtím ale balíček ještě vynesl na ulici před obchod. 

V okolí lékárny přitom bylo mnoho lidí, mimo jiné návštěvníků vánočních trhů. Policie následně centrum Postupimi včetně trhů a mnoha obchodů uzavřela. Podle mluvčího policie se vánoční trhy zřejmě v sobotu otevřou podle plánu.

Na Brandenburger Strasse stojí stánky místních vánočních trhů. Kvůli nálezu výbušniny musel svůj stánek opustit i český obchodník, který na Lindenstraße prodával dřevené hračky. V okamžiku, kdy policie po nálezu podezřelého balíčku nařídila evakuaci vánočních trhů, se podle listu Märkische Allgemeine český stánkař zlobil, že se to stalo právě v pátek, kdy jsou největší tržby. 

Blíží se výročí

Za necelé tři týdny uplyne rok od atentátu v Berlíně, při kterém zahynulo 12 lidí včetně jedné Češky. Islamista Anis Amri si za terč svého útoku vybral právě vánoční trhy v západní části berlínského centra.

Letošní vánoční trhy v německých městech proto provázejí zesílená bezpečnostní opatření. Úřady na trzích instalují betonové zábrany, které mají teroristům zabránit v útoku auty. Aby bariéry nenarušily sváteční atmosféru, jsou často maskované jako obří vánoční dárky, píše web Deutsche Welle.

Brandenburger Strasse, Postupim

Brandenburger Strasse, Postupim

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Saúdské lesbě měl změnit orientaci domluvený sňatek. I se sestrou utekla

Saúdská Arabka. Ilustrační foto.

Před násilím rodiny utekly další dvě Saúdské Arabky. Mladé sestry v červnu využily příležitosti a uprchly z hotelu...

Za vydařené nouzové přistání v kukuřici dostali piloti titul Hrdina Ruska

Stroj uralských aerolinií po nouzovém přistání v kukuřičném poli nedaleko...

Ruský prezident Vladimir Putin udělil v pátek titul Hrdina Ruska pilotům letounu, který ve čtvrtek nouzově přistál v...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz