Polským prezidentem zřejmě bude Duda, nebo Komorowski

  7:21aktualizováno  22:52
Poláci v prvním kole vybírali prezidenta. Lidé rozhodují, zda v úřadu na dalších pět let zůstane současná hlava státu Bronislaw Komorowski, nebo bude vystřídán. Podle odhadů se bude konat za čtrnáct dní druhé kolo, protože žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční počet hlasů.

Polský prezident Bronislaw Komorowski na pietní akci k 70. výročí osvobození Osvětimi (27. ledna 2015) | foto: Reuters

Volební místnosti se uzavřely ve 21 hodin. Podle odhadů zveřejněných agenturou Reuters postoupí do druhého kola Komorowski s 32,2 procenty obdržených hlasů a opoziční Andrzej Duda s 34,8 procenty.

Podle Komorowského je třeba nutné se na výsledky dívat jako „na vážné varování pro celý vládní tábor“. Poláci budou letos na podzim v parlamentních volbách rozhodovat o osudu současné liberální vlády premiérky Ewy Kopaczové (PO), a dnešní hlasování tak lze považovat za test nálady v zemi ve volebním roce.

Fotogalerie

„Aby byl možný důstojný život v bezpečném Polsku, je třeba ji vylepšovat v mnoha oblastech a náprava musí začít od změny v prezidentském úřadu,“ řekl 42letý právník Duda, bývalý pracovník kanceláře konzervativního prezidenta Lecha Kaczyńského.

Třetí podle odhadů skončil bývalý rockový hudebník Pawel Kukiz s 20,3 procenta hlasů. Podle politologů Kukiz oslovil zejména lidi otrávené tradiční stranickou politikou. „Voliči jsou svobodní lidé, sami rozhodnou, pro koho budou hlasovat,“ řekl Kukiz a dal tak najevo, že před druhým kolem nepodpoří ani Dudu, ani Komorowského.
Třetím místem se tak naplnila očekávání, že za sebou nechal kandidáty zavedených politických stran, jako jsou lidovci nebo Svaz demokratické levice.

Bez větších problému a za nejnižší účasti od roku 1989

Podle odhadů přišlo hlasovat 49,4 procenta voličů. Pokud se tento údaj potvrdí, půjde o nejnižší účast v prezidentských volbách od přelomového roku 1989.

Hlasování podle ústřední volební komise neprovázely žádné větší problémy. Ústřední volební komise informovala, že na několika místech Polska se vyskytly případy, že členové komisí nebyli střízliví. V Lubani na jihozápadě země policie zadržela dva muže, kteří rozbili výplň dveří u jedné z volebních místností.

Bronislaw Komorowski, kterého podporuje středová Občanská platforma premiérky Ewy Kopaczové, se v roce 2010 stal prezidentem za mimořádných okolností. Byl zvolen jen několik měsíců po letecké katastrofě u ruského Smolenska, při níž kromě 95 dalších lidí zahynul i tehdejší konzervativní prezident Lech Kaczyński, velký spojenec nejsilnější polské opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS).

V současných volbách je nejsilnějším rivalem Komorowského mladý europoslanec a právník Andrzej Duda kandidující právě za národně-konzervativní PiS. Ve volební kampani se aktivně hlásil k odkazu Kaczyńského, v jehož prezidentské kanceláři pracoval.

Polský prezident může navrhovat i vetovat zákony, může je také posílat k ústavnímu soudu. To zažíval premiér Donald Tusk z liberální PO v letech 2007 až 2010, kdy prezidentský palác obýval konzervativec Lech Kaczyński blízký PiS.
Prezident se společně s vládou podílí na tvorbě zahraniční a bezpečnostní politiky země.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Orbán spustil kampaň proti Bruselu. Šíří dezinformace, míní Juncker

Maďarský premiér Viktor Orbán (vlevo) a předseda Evropské komise Jean-Claude...

Maďarská vláda spustila v pondělí kampaň zamířenou proti předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi a maďarskému...

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

Dívka, která se přidala k IS a teď se chce vrátit, ztratí britské občanství

Shamima Begumová na fotografii z roku 2015

Shamima Begumová, která se před čtyřmi lety ve věku 15 let přidala spolu se dvěma kamarádkami k Islámskému státu a teď...

Najdete na iDNES.cz