V Polsku přibývá obětí povodní. Velká voda ohrožuje i Osvětim

  9:47aktualizováno  19:57
Povodně sužují i naše sousedy. V Polsku si připsala na vrub už pět mrtvých a ohrožuje i bývalý koncentrační tábor Osvětim. Slovenské přehrady jsou plné, ale horní toky řek údajně již klesají. Meteorologové předpovídají zlepšení až na konec týdne.

Nejvíce obětí si vyžádaly záplavy v Polsku. U Lodže se utopil čtyřiačtyřicetiletý mlynář, když se pokoušel vytáhnout z náhonu zaseklou větev, napsal dnes list Rzeczpospolita. V rybníku v Zakopaném v polských Tatrách bylo nalezeno tělo 85leté ženy. Při záchranných operacích ve Slezsku zahynul hasič. Další dva lidé se pohřešují.

Velká voda ohrožuje i bývalý německý koncentrační tábor Osvětim-Birkenau. "Zaměstnanci odnášejí historické dokumenty, artefakty a osobní věci, které patřily vězňům, do horních pater budov lágru, které využíváme jako výstavní prostory," řekl agentuře AP mluvčí muzea Jaroslaw Mensfelt.

ON-LINE SITUACE V ČESKÉ REPUBLICE

V Bohumíně bojují o trafostanici. Troubky evakuovány

V Krakově překročila hladina Visly značku devíti metrů a je již výše než při záplavách v roce 1997. Ohrožen je významný most v centru města, musel být uzavřen.

Premiér Donald Tusk navštívil od světa odříznuté město Bielsko-Biala při hranicích s Českem. Potvrdil nutnost výstavby dalších zadržovacích nádrží v regionu, aby bylo možné v budoucnu snižovat rozsah záplav z dlouhodobých dešťů.

Oběť záplav na Slovensku zpochybněna

Silné deště způsobily od víkendu záplavy takřka po celém Slovensku. Z rozvodněného potoka v Nitrianských Sučanech nedaleko Novák vytáhli hasiči tělo 62letého muže, policisté ale zpochybnili, že jde o oběť záplav.

Řada nádrží na východním Slovensku je plná z více než devadesáti procent. Největší zaplnění hlásí Dobšiná, která je plná z 99 procent. Vodohospodáři ale očekávají pokles hladiny. Domaša je naplněna z 92 procent a voda přetéká přes bezpečnostní přepad. Hranici devadesáti procent zaplnění dosáhly také přehrady Ružín a Bukovec.

Východoslovenská řeka Ondava protrhla v noci na dnešek u města Trebišov hráz. Na místo dorazil ministr vnitra Robert Kaliňák, podle něhož není zatím město vodou ohroženo. V pondělí řeka Hornád protrhla hráz u obce Gyňov, voda zaplavila hlavní silniční tah z Košic do Maďarska.

Výrazné zlepšení oznámil sever východního Slovenska, kde byl v okresech Humenné a Medzilaborce odvolán třetí stupeň povodňové aktivity. Situace se stabilizuje také na západě země.

Mírně stoupla řeka Myjava, hladiny dalších řek se ale ustálily. Meteorologové nicméně předpovídají další srážky, výrazné zlepšení situace očekávají ve čtvrtek.

Maďarsko zesiluje přeplněné přehrady

V Maďarsku se na zvládnutí povodní podílí asi 2 500 lidí. Povodňový výbor oznámil, že na stavbu hrází na ochranu budov už použil 242 tisíc pytlů s pískem. Posílena byla i konstrukce přehrad, uvedla agentura MTI.

Nebývale silná povodňová vlna zvedla hladinu hráze na řece Bódva u východomaďarského Edelény. Voda se tak přiblížila centru města. V pohotovosti jsou proto stovky lidí. Řada míst v údolí Bódvy je nedostupná autem. V celé zemi je uzavřeno přes 50 silnic včetně části dálnice M3.

Povodně v Bulharsku

Přívalové deště a povodně postihly také Bulharsko. Voda způsobila v lyžařském středisku u města Bansko na jihozápadě země škody za dva miliony leva (26 milionů korun).

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Najdete na iDNES.cz