V okolí Etny platí výjimečný stav

  21:50aktualizováno  21:50
Sicilská sopka Etna, která už sedmý den chrlí dým, popel a lávu, ohrožuje vesnice a osady na svém jižním svahu. Italská vláda vyhlásila v sicilské provincii Catania výjimečný stav. Láva na jižním svahu totiž byla jen čtyři kilometry od obce Nicolosi. Vláda tak vyhověla důrazné žádosti starosty Nicolosi Salvatora Moschetta.

Starosta Moschetto hrozil, že pokud vláda výjimečný stav do večera nevyhlásí,  hodlá ji veřejně obvinit z toho, že jej a jeho spoluobčany nechala na holičkách.

Moschetto později odpoledne uvedl, že dostal uklidňující informace o tom, že se aktivita ve dvou jícnech, z nichž láva proudí, poněkud zmírnila.

Sicilská sopka Etna je nejaktivnějším evropským vulkánem. Její láva zasáhla do Nikolosie už v pátek, kdy ohrožovala na samotě stojící restauraci.

"Trpělivě jsme čekali, až skončí summit G8 v Janově, ale teď žádáme opatření," uvedl Moschetto.

Podle něj jsou v nebezpečí turistická zařízení na Sapienze ve výšce 2000 metrů nad mořem. Zároveň se láva nebezpečně blíží k obydleným oblastem.

Odborníci: láva postupuje pomalu
Podle mluvčího observatoře Poseidon se situace trochu stabilizovala, protože magma je v zóně, kde postupuje méně rychle. Seizmická aktivita sopky je však silná a observatoř zaregistrovala několik otřesů, z nichž jeden ráno dosáhl síly 2,7 stupně Mercalliho stupnice.

Prefektura v Catanii upřesnila, že má připraven evakuační plán pro celou zónu. Mluvčí prefektury dodal, že se město Catania, vzdálené asi 20 kilometrů od kráteru, pokrylo směsí šedého popele a prachu, protože vítr vanul směrem od sopky k městu.

Letiště v Catanii je uzavřeno
Letiště v Catanii je kvůli padajícímu popelu od dopoledne uzavřeno a bude v provozu nejdříve v úterý ráno. Dvaašedesát letů, včetně mezinárodních, bylo zrušeno. Letiště bylo ze stejného důvodu uzavřeno už v neděli ráno.

Stabilizovaná je situace i kolem horské chaty Sapienza v 2000 metrech výšky nad mořem, kde jsou na svahu otevřeny dva krátery. Ty nadále chrlí rozžhavený popel, ale rychlost toku lávy na svahu se rovněž zpomalila.

Specialisté civilní ochrany simulovali dráhu toku lávy na počítači. Podle jejich předpokladů, které v neděli večer vyložil ředitel italské civilní ochrany Franco Barberi, láva zřejmě poteče mezi obcemi Nicolosi, které se tedy vyhne, a Belpasso ležící o dva kilometry níže.

Láva se tedy vyhne také silnici 92, kterou civilní ochrana už několik dní kontroluje. "V případě naléhavé potřeby má totiž taková silnice obrovský význam," vysvětlil Barberi.

Od pátku je v pohotovosti také tým specialistů na zásahy při přírodních katastrofách při civilní ochraně v Kalábrii na jihu Itálie.

V neděli večer se na náměstí v Nicolosi zúčastnilo mše a procesí, při němž se lidé modlili za konec erupcí, na tisíc věřících.

Sicilská sopka Etna, která je nejaktivnějším vulkánem na evropském kontinentě, již několik dní chrlí dým a lávu. Ta stéká po jižním svahu hory. V pátek začal tok lávy ohrožovat restauraci v patnáct kilometrů vzdálené Nikolosii.

Sicilská sopka Etna chrlí od 17. července 2001 dým, popel a lávu. Starosta obce Nikolosie požadoval 23. července 2001 vyhlášení výjimečného stavu.

Sicilská sopka Etna chrlí od 17. července 2001 dým, popel a lávu. Starosta obce Nikolosie požadoval 23. července 2001 vyhlášení výjimečného stavu.

Záchranáři budovali 22. července s pomocí buldozerů ochranné valy, které mají navést tok lávy bezpečným směrem od nejbližších obydlí na úpatí sicilské sopky Etny. Ta stále chrlí dým a vroucí magmu při největší erupci od roku 1992.

Hořící láva vytékala 21. července ráno ze sicilské sopky Etny, která je nejaktivnějším vulkánem v Evropě. Tok lávy se zastavil asi pět kilometrů od nejbližšího města Nicolosi, které se nachází 15 km od sopky.

Hořící láva vytékala 18.července z italské sopky Etny, nejaktivnějšího vulkánu v Evropě, na silnici v Nicolosi na jihu Itálie.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Polské parlamentní volby podle odhadů vyhrála strana Právo a spravedlnost

V Polsku bude zřejmě další čtyři roky vládnout národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS), podle odhadů výsledků...

Na dovolenou do diktatury. Bělorusko láká na nostalgii, zubry i lázně

Bělorusko označované za poslední evropskou diktaturu otevírá náruč západním turistům. Zrušením vízové povinnosti láká...

TÝDEN OBRAZEM: Z orlího pohledu, psí miss a optické iluze

Kamera připevněná na zádech orla pořídila snímky francouzských Alp, na Filipínách se konala psí módní přehlídka a v...

Místo romantiky graffiti a špína. Místní si stěžují na „popelnici“ Paříž

Obyvatelům Paříže se nelíbí zhoršující se podmínky v ulicích města. Objevují se stále další stížnosti na budovy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz