O odstoupení německých úřadů od společné evropské azylové politiky informoval s odvoláním na nové vnitřní předpisy Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) server Spiegel Online.
Nepokoje v Heidenau |
Nová směrnice BAMF podle serveru jen potvrzuje praxi německých úřadů z posledních měsíců. Od ledna do konce července požádalo v Německu o azyl zhruba 44 tisíc Syřanů. Podle údajů ministerstva vnitra však Německo vrátilo jen 131 z nich do zemí, kde poprvé vstoupili na evropskou půdu.
Postoj Berlína uvítala Evropská komise, podle níž je Německo prvním unijním státem, který takové rozhodnutí přijal. „Vítáme tento akt evropské solidarity,“ řekla agentuře DPA mluvčí komise. Podle ní Německo svým přístupem ukazuje, že není možné přenechat plnou zátěž současné uprchlické vlny pouze na státech na vnější hranici Evropské unie, přes které běženci přicházejí.
Německo letos očekává, že do země dorazí až 800 tisíc žadatelů o azyl, zhruba čtyřnásobek proti roku 2014. Podle odhadu ministerstva vnitra by Syřané měli tvořit 22 procent všech běženců.
Přibývá žhářských útoků na ubytovny migrantů
Uprchlická vlna vyvolala v německé společnosti napětí. Několik ubytoven pro běžence se stalo terčem žhářských útoků. V pondělí v noci vyhořelo připravované ubytovací středisko ve Weissachu na jihu země. Hořelo také v saské Míšni. Zatím poslední útok podnikli žháři v braniborském městě Nauen západně od Berlína.
Nouzová ubytovna pro žadatele o azyl zde shořela v noci na úterý. Když k požáru sportovní haly dorazili hasiči, byla už celá v plamenech a nepodařilo se ji uhasit. Nechali ji proto pod kontrolou dohořet. V ubytovně zatím nikdo nebydlel, požár se tak obešel bez zranění.
Ve městě Nauen proběhlo letos několik demonstrací proti zřízení ubytovny pro žadatele o azyl. Policie proto považuje za pravděpodobnou příčinu vzniku požáru žhářský útok. Technickou závadu sice zatím nevyloučila, ale je prý krajně nepravděpodobná.
Vyhořelá sportovní hala patřila místní střední škole. Její vedení v červenci oznámilo, že tělocvičnu od září do konce roku poskytne uprchlíkům. Po zprovoznění obytných kontejnerů v nedalekých obcích Schönwalde a Dallgow-Döberitz se měla hala vrátit svému původnímu účelu.
Výtržnosti museli policisté v posledních dnech řešit i v saském městě Heidenau, kde se u uprchlického centra střetli příznivci krajní levice a pravice (více čtěte zde). Heidenau by měla ve středu navštívit kancléřka Angela Merkelová, aby se na vlastní oči přesvědčila o situaci na místě a promluvila si se zaměstnanci ubytovny pro uprchlíky i s běženci.
Ministr vnitra mírní vášně
Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére v úterý prohlásil, že útoky na ubytovny pro běžence neukazují náladu celé německé společnosti.
„Jsme pobouřeni útoky na žadatele o azyl a na zařízení pro běžence,“ řekl de Maiziére po návštěvě zařízení pro imigranty v Dolním Sasku. Zdůraznil však, že pachatelé těchto incidentů netvoří většinu německé společnosti. „Obyvatelstvo není zvyklé na tak vysoký počet žadatelů o azyl a běženců, ale přesto je tu připravenost tyto lidi přijmout, panuje tolerance a trpělivost. A vůbec se nezvyšuje kriminalita,“ řekl ministr.
Podle vládní prognózy dorazí letos do Německa až 800 000 běženců, což je čtyřnásobek proti roku 2014 (více čtěte zde). „Budeme se muset připravit na to, že počet běženců bude delší dobu vysoký,“ řekl de Maiziére. „Jsme ale schopni finančně i organizačně tuto výzvu zvládnout a také se nám to podaří,“ zdůraznil.
V saském Heidenau se střetli zastánci a odpůrci uprchlíků (24. srpna 2015):