Diskuze

Putin vrací po třech letech Rusům zimní čas. Zrušení se neujalo

V Rusku se budou v neděli stejně jako v Česku znovu přetáčet hodiny na zimní čas. Zatímco u nás se tak děje každý rok, do Ruska se změna vrací po třech letech. V roce 2011 ho totiž zrušil tehdejší prezident Dmitrij Medveděv. Snažil se napravit biorytmy občanů, ale plán mu nevyšel. Lidem se nechtělo během ruských zim brzo vstávat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Aby to bylo "správně ruský a nebyl v tom bordel", tak Povolží a Udmurtsko si ponechali celoroční letní čas... :)

0 0
možnosti

T74o29m92a15s 68V84r20l36i72k

26. 10. 2014 16:41

Zimní čas? To slyším poprvé.

0 1
možnosti

jeje- takove stedre gesto:-P. Uz mu za to v Rusku libaji lem roucha?

5 1
možnosti

T75o27m27á86š 33Č71e16c52h

26. 10. 2014 13:24

Takže letní je umělý, tedy ho zrušit!!!!!

Většina zdejších jak vidno nemá ráda ani zimní ani zimu. Ať si.

0 1
možnosti

Jsem pro letní čas celoročně. V zimě stejně vstáváme za tmy a aspoň by bylo odpoledne déle světlo :-)

8 3
možnosti

Zimní čas nebrat. Je moc brzo tma. Jsem pro zavedení jednotného letního času.

7 3
možnosti

Zimní čas je správný, ne letní.

4 3
možnosti

Možná, že měl (Medveděv!) zavést pro své mužiky spíš superzimní čas - v listopadu zalézt a objevit se zase až na jaře. I lidem z okolních států by se pak přes zimu lépe dýchalo.

6 2
možnosti

Ono je to s tým časom dosť problematické. Paradoxne mestá mali presnejší čas pred 150 rokmi ako dnes. Vtedy malo každé mesto svoj vlastný čas - astronomický. V každom meste bol však čas iný. S rozvojom železničnej dopravy vznikla potreba čas zjednotiť, aby vôbec mohli existovať cestovné poriadky (řády).

Napríklad naše časové pásmo začína na francúzsko-nemeckých hraniciach a končí na slovensko-ukrajinských hraniciach. Košice rovnaky Cáchy majú rovnaký čas, ale východ a západ slnka je tam o hodinu posunutý.

A aby to nebolo málo, Francúzsko a Španielsko sú v inom časovom pásme (rovnakom ako Veľká Británia), ale majú rovnaký čas ako my. Rozdielne mestá na západe Španielska a slovenské Košice majú rovnaký čas, ale slnko v Španielsku vychádza a zapadá o 2 hodiny neskôr ako v Košiciach. U Francúzov je dôvod synchronizácia pracovnej doby s Nemeckom, u Španielov zase turistický ruch.

A teraz otázka, ktoré oblasti v rozsahu 2500 kilometrov medzi Španielskom a východným Slovenskom majú ten "správny" astronomický čas? Sú to české mestá a vesnice ležiace na 15 stupňoch východnej zemepisnej dĺžky - napr. Jindřichuv Hradec.

7 0
možnosti

Tak už ve starověku, kdy se čas měřil slunečními hodinami se logicky i délka hodiny v průběhu roku, navíc i v závislosti na zeměpisné poloze, měnila. Den se měřil na 12 hodin, což byla i běžná pracovní doba. Navečer se zavíraly městské brány a noc se pak dělila na jednotlivé noční hlídky. Nebyli tak blbí, jak bychom možná dneska mohli myslet. V době rovnodennosti se začínalo zhruba kolem naší šesté hodiny, jim ale začala hodina první, v poledne měli 6 a večer 12. Vstávali ale logicky dřív, ještě před východem slunce, kdy se na obzoru objevila jitřní hvězda, Venuše, jejíž svit pak s nabývajícím denním světlem bledl, aby se pak navečer opět objevila jako Večernice. Proto byla Jitřenka už odpradávna a napříč všemi civilizacemi starým kulturním symbolem, který se zachoval až dodnes. Staří pohané dokonce Venuši uctívali přímo, biblicky se symbol jitřní hvězdy přenáší na Ježíše Nazaretského (Zj 22,16), ačkoli byl přisuzován též i satanu, padlému andělu (Iz 14,12). Až do té míry si lidé cenili denního světla. Nic na tom nemění, že si dnes dokážeme posvítit jinak. Je jasné, že především v souvislosti s průmyslovou revolucí nastala potřeba měřit čas jinak, přesněji, celý systém změnit a přizpůsobit např. pro potřeby nepřetržitých provozů. O tom žádná. Nevidím ovšem důvod s ním neustále "hejbat". Namísto něj si dokážu si představit systém letního a zimního režimu, kdyby se například v zimě začalo pracovat v 8, na jaře i na podzim v 7, v létě v 6 nebo podobně. A nemuselo by to dělat problém ani sovám ani skřivanům.

2 0
možnosti

A nie je jednoduchšie zmeniť centrálne čas ako meniť pracovnú dobu? Museli sa totiž automaticky meniť aj autobusové a vlakové poriadky (řády), ordinačné hodiny u lekárov, otváracie hodiny v obchodoch atď. Rôzne organizácie by si zmenili pracovnú dobu v iný dátum, takže by v tom bol pekný chaos. 

Pritom výsledok by bol úplne rovnaký ako keď sa posunie čas o hodinu dopredu alebo dozadu.

2 0
možnosti