V minském metru bylo ušlapáno 54 lidí

  17:40aktualizováno  17:40
- V panice a návalu do metra v běloruském hlavním městě Minsku bylo v neděli večer ušlapáno a udušeno 54 mladých lidí, kteří se vraceli z pivního festivalu a chtěli schovat před prudkým lijákem. Zhmožděniny a zlomeniny utrpělo dalších asi sto lidí. Ruská televize NTV uvedla, že nejméně 35 lidí je ještě ve vážném stavu a není vyloučeno, že někdo z nich nepřežije. Je to největší neštěstí v městské hromadné dopravě za posledních několik let.

Pivního festivalu spojeného s rockovým koncertem se účastnilo přes deset tisíc lidí.  Ministr vnitra Jurij Sivakov řekl, že většina z obětí byli mladí lidé mezi 14 a 18 lety. Zemřeli na udušení nebo byli ušlapáni. Dodal, že policie nemohla proti tragédii nic udělat.

"Byly to převážně mladé dívky na vysokých podpadcích, které upadly na eskalátorech, když se na ně natlačil dav," řekl jeden ze svědků ruské nezávislé televizi NTV. "Lidé se natlačili dovnitř, i když tam nebylo místo pro všechny. Mnozí upadli a na ně padali další nebo po nich prostě šlapali. Nebylo úniku," dodal.

Mezi oběťmi je i policista, který se snažil dav usměrňovat a odklonit nával mimo chodbu vedoucí do stanice metra v centrální části běloruské metropole.

V pondělí se zdrcení příbuzní obětí vydali do nemocnic, aby se dopátrali osudu svých blízkých. Někteří ovšem museli do márnic.

Do vyšetřování byla nasazena speciální vládní komise, uvedla agentura Interfax. Prezident Alexander Lukašenko, který navštívil místo neštěstí, nařídil přísné vyšetřování události. "Je to strašná tragédie," řekl.

Paniky po neštěstí využily některé lidské hyeny a okrádaly mrtvé a zraněné.

Případy paniky se smrtelnými následky ve světě

1. listopadu 1894 - Při korunovaci ruského cara Mikuláše II. bylo na Chodyňském poli v centru Moskvy ušlapáno na 3000 lidí.
5. března 1953 - Po smrti sovětského diktátora Josifa Stalina bylo před jeho rakví ušlapáno na 1500 lidí.
23. června 1968 - Při fotbalovém utkání mezi Boca Juniors a River Plate v argentinském Buenos Aires vypukla panika, ve které bylo 73 lidí ušlapáno a dalších 150 zraněno.
11. května 1985 - Při utkání 3. britské fotbalové divize Bradford-Lincoln vypukla po požáru tribuny v anglickém Bradfordu panika, při které zahynulo 53 lidí a 200 bylo zraněno.
29. května 1985 - Před finále fotbalového PMEZ mezi FC Liverpool a Juventusem Turín nevydržela v Bruselu na Heysel stadiónu dělící zeď nápor anglických fanoušků a zřítila se. Při následné bitce anglických "rowdies" s příznivci Juventusu bylo zabito 39 lidí a na 600 zraněno.
12. března 1988 - Poté, co se nad nepálským Káthmándú  přehnalo krupobití, bylo v chaosu na uzavřeném stadiónu ušlapáno 71 osob a na 300 zraněno.
5. prosince 1988 - Na 50 dětí bylo usmrceno a přes sto utrpělo zranění ve škole v kamerunském hlavním městě Yaoundé při bezhlavé panice vyvolané zprávou, že se škola hroutí.
15. dubna 1989 - Neštěstí v Sheffieldu na fotbalovém stadiónu Hillsborough v prvních minutách semifinále Anglického poháru mezi FC Liverpool a Nottinghamem Forest, pořadatelé pustili do plného hlediště 4000 liverpoolských "fans" bez vstupenek a ve vzniklé tlačenici se udusilo a o ocelovou bariéru rozdrtilo 96 lidí a dalších 200 bylo zraněno.
2. července 1990 - Katastrofa při muslimské pouti hadždž v Saúdské Arábii, v tunelu v údolí Miná u Mekky zahynulo 1426 poutníků (nejvíce z Malajsie, Indonésie a Pákistánu), kteří byli ušlapáni ve zmatku, jenž zde vznikl po výpadku ventilace.
18. února 1994 - Při tlačenici na hongkongském nádraží v Cheng-jangu v provincii Chu-nan bylo 49 osob ušlapáno a 44 dalších utrpělo zranění.
24. května 1994 - Při rituálním obřadu "kamenování satana" se během muslimské pouti hadždž v Saúdské Arábii stalo obětí tlačenice v údolí Miná 270 poutníků.
13. srpna 1994 - Na 150 osob (převážně dětí) se udusilo a desítky dalších byly vážně zraněny v panice, která vypukla v katolickém kostele v jižní části konžského hlavního města Brazzaville.
23. listopadu 1994 - Nejméně 110 osob bylo ušlapáno při protestním pochodu v indickém městě Nágpur.
29. listopadu 1994 - Přes 230 lidí uhořelo nebo bylo ušlapáno v tanečním sále ve městě Fu-sin v čínské provincii Liao-ning.
16. října 1996 - Dav prorazil před kvalifikačním zápasem mistrovství světa mezi Guatemalou a Kostarikou bránu stadiónu v Guatemale a hnal se na tribuny. V tlačenici bylo ušlapáno nebo udušeno 79 lidí, 147 osob bylo zraněno.
15.dubna 1997 - V táborech muslimských poutníků v Saúdské Arábii vypukl v blízkosti svatého města Mekky požár, který se rychle šířil díky vedru a pouštnímu větru. Ušlapáno bylo 343 osob a 1290 bylo zraněno.
9. dubna 1998 - Při tlačenici v údolí Miná u saúdské Mekky zemřelo v rámci muslimské pouti hadždž na 118 lidí.

Běloruský voják střeží těla obětí z minského metra naložená na nákladní automobil

Záchranáři nakládají do sanitky mladíka zraněného při tlačenici v minském metru

Mladík s dívkou, která odnesla tlačenici v minském metru pouze zlomenou nohou

Těla obětí neštěstí v minském metru uložená v nákladním automobilu

Uklízečky sbírají v minském metru vše, co zbylo po hromadném neštěstí

Manžel a dcera doprovázejí ženu, která si při tlačenici v minském metru zlomila nohu

Záchranáři nakládají do sanitky jednu z obětí tlačenice v minském metru

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Erdogan si znovu došlápl na média. Státní agentura přešla pod jeho úřad

Protest novinářů proti cenzuře před sídlem státní tiskové agentury Anadolu v...

Turecká státní tisková agentura Anadolu nově patří přímo pod prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Přešla totiž pod...

Japonec jako první nevidomý přeplul Tichý oceán, trvalo mu to dva měsíce

Mucuhiro Iwamoto (vlevo) je prvním nevidomým člověkem, kterému se podařilo...

Dvaapadesátiletý Japonec Mucuhiro Iwamoto je prvním nevidomým člověkem, jemuž se podařilo překonat Tichý oceán na...

Úspěšný vůdce se sociálním cítěním. Obliba Stalina mezi Rusy je rekordní

Vasili Sidamonidze se může pochlubit velkým portrétem Stalina, který zdobí zeď...

Vládu bývalého sovětského diktátora Stalina hodnotí kladně 70 procent Rusů, což je nový rekord. Zjistilo to nezávislé...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz