Podezřelým z útoků vévodí Syřané. Pozvala mě Merkelová, řekl jeden policii

  18:21aktualizováno  22:23
Německá policie zadržela stovku lidí, které podezírá z krádeží a sexuálních útoků během silvestrovských oslav v Kolíně nad Rýnem. Většina z nich pochází ze Sýrie, uvedl jeden ze zasahujících strážců zákona. Představitelé země hovoří o jejich možném vyhoštění. Kromě Kolína a Hamburku zasáhla kriminalita také Stuttgart, rakouský Salcburk, švýcarský Curych a finské Helsinky.

Policie před kolínským hlavním nádražím posílila hlídky (5. ledna 2016) | foto: AP

Policista, který pod podmínkou anonymity poskytl rozhovor deníku Die Welt, se ve čtvrtek ohradili proti kritice, kterou vůči jejich postupu ve čtvrtek nešetřil ministr vnitra Thomas de Maizière. Ten prohlásil, že policie nechala útočníky několik hodin okrádat a sexuálně zneužívat ženy, nijak výrazně nezasáhla, teď jen čeká na trestní oznámení a dosud zadržela jen tři podezřelé.

Útočníci se policistům smáli

Německý magazín Der Spiegel zveřejnil výňatky z interní zprávy, ve které policie popsala chaos a drzost útočníků na kolínském náměstí.

„Jsem Syřan, musíte se ke mně chovat mile. Pozvala mě paní Merkelová,“ křičel na policisty jeden z útočníků, když se ho pokoušeli zadržet.

Další Syřané před policisty roztrhali svá povolení k pobytu, aby je nebylo možné identifikovat. „Nic nezmůžete, zítra dostanu nové,“ smáli se jim.

Skupiny pachatelů strážníkům zastupovaly cestu k obětem volajícím o pomoc. Policejní výzvy k rozchodu cizinci ignorovali a svědkům hrozili násilím, pokud prozradí jejich jména.

Policie nechala během večera náměstí vyklidit, protože se bála vážných zranění či dokonce obětí na životech. Útoky přesto pokračovaly až do rána.

Za 29 let služby jsem nic takového neviděl,“ konstatoval jeden z policistů. Strážců zákona bylo na místě málo a rychle jim docházely síly. Když útočníci po „akci“ nastupovali do vlaků, nástupištěm zmítaly násilné potyčky a platilo právo silnějšího.

„Bylo toho zkrátka moc najednou,“ vysvětluje policie, proč nebylo v jejích silách pomoci všem poškozeným. Celkově zpráva zásah hodnotí jako chaotický a ostudný.

Policie ovšem již prověřila totožnost stovky pachatelů, vylíčil zasahující strážník. Část z nich skončila ve vazbě.

„Severoafričané tvořili jen malou část zkontrolovaných, většinou se jednalo o Syřany,“ doplnil policista.

Přestože se na náměstí zatýkalo hlavně za krádeže, hlavním motivem pachatelů bylo podle něj sexuální uspokojení.

Z účasti na kapesních krádežích, osahávání žen a nejméně dvou znásilněních podle něj vyšetřovatelé podezírají i mnoho migrantů, kteří loni přišli do Německa požádat o azyl.

Zločiny hlásí i Rakousko, Švýcarsko a Finsko

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas ve čtvrtek prohlásil, že pokud mezi pachateli silvestrovských útoků byli žadatelé o azyl, můžou být z Německa okamžitě vyhoštěni. Tvrdý přístup vůči organizátorům a pachatelům útoku žádala i kancléřka Angela Merkelová.

Podle německých zákonů je možné žadatele o azyl vyhostit, pokud bude odsouzen nejméně k ročnímu pobytu za mřížemi. „Tato trestní sazba je při sexuálních útocích klidně možná,“ podotýká ministr Maas.

Obyvatelé Kolína nad Rýnem od minulého čtvrtka podali už více než 100 trestních oznámení, nejméně 53 lidí někdo během novoročních oslav okradl či zneužil také v severoněmeckém Hamburku. Podobné případy pouliční kriminality během dne ohlásil také Stuttgart, rakouský Salcburk, švýcarský Curych a nejčerstvěji také finské Helsinky.

Útoky v Kolíně

Neobvykle vysoký počet případů sexuálního obtěžování zaznamenala finská policie. „Loni o Silvestra či o jiných příležitostech se tolik případů nestalo. Pro Helsinky to je nový fenomén,“ řekl náměstek šéfa policie v metropoli Ilkka Koskimaki. Hlášení policii poskytli i příslušníci soukromé ostrahy, kteří hovořili o rozsáhlé míře sexuálního obtěžování na centrálním helsinském náměstí, kde příchod nového roku slavilo 20 tisíc lidí.

Tři případy možných sexuálních útoků se odehrály na helsinském vlakovém nádraží, kde se sešla asi tisícovka žadatelů o azyl z Iráku, uvedla policie. „Podezřelí jsou žadatelé o azyl. Tři lidé byli na místě zadrženi,“ řekl Koskimaki. Finové si ale zatím nemyslí, že to byla plánovaná vlna sexuálního obtěžování jako tomu bylo v Kolíně nad Rýnem.

Vídeň slibuje nulovou toleranci

Rakouský deník Österreich ve čtvrtek informoval, že už 26. prosince dvě hodiny po půlnoci napadla v Salcburku dvě dívky skupina deseti až patnácti mladíků cizineckého vzhledu. Incident prý dříve neoznámily, protože si neuvědomily jeho závažnost. Během novoročních oslav se ve městě odehrály nejméně tři podobné útoky.

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová Leitnerová podle německé agentury DPA slíbila, že policie všechny případy prošetří s nulovou tolerancí. „Jedna věc je jistá: My, ženy si určitě nenecháme omezovat svobodu pohybu na veřejných místech,“ zdůraznila. V policejních poutech zatím skončil nejméně jeden podezřelý.

Ozvou se ještě další oběti, míní expert

Švýcarská policie podle deníku Blick zaznamenala během silvestrovské noci zhruba dvě desítky kapesních krádeží či přepadení. Některá z nich připomínala události z Kolína nad Rýnem - zatímco ženy někdo přes oblečení osahával, z kapes a kabelek jim mizely cennosti. „Každý případ teď proto znovu jednotlivě prověřujeme,“ uvedl policejní mluvčí Marco Cortesi. Sexuální obtěžování podle něj ve své výpovědi zmínilo asi šest obětí.

To, že se zneužité ženy policii postupně ozývají až po několika dnech, není podle šéfa dolnosaské poradny Bílý kruh příliš překvapivé. „Většinou za tím stojí stud,“ řekl Rainer Bruckert německému deníku Die Zeit.

„Další překážkou je, že nahlášení na policii ničemu nepomůže. Vyšetřování často vyšumí do ztracena, pachatele nikdo nevypátrá,“ dodal expert. Oběti se však k návštěvě policejní stanice obvykle nakonec odhodlají. V příštích by tak nahlášených útoků mohlo ještě přibýt.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Vědci objevili dosud neznámého „obřího lva“. Obýval Afriku před miliony let

Simbakubwa kutokaafrika ve svahilštině znamená „velký africký lev“.

Po prozkoumání kostí, které ležely desítky let uložené v zásuvce v keňském muzeu, vědci identifikovali nový druh obřího...

KOMENTÁŘ: Libye opíše kruh a od diktatury se vrátí k diktatuře

Členové Libyjské národní armády, vedené polním maršálem Chalífou Haftarem, míří...

Vlivný libyjský maršál Chalífa Haftár vytáhl proti slabé vládě. Není vyloučeno, že se stane „vojenskou náplastí“ na...

Němci obžalovali nacistického dozorce za pomoc při vraždách, je mu 92

Bývalý dozorce v nacistickým koncentračním táboře Stutthof Johann Rehbogen byl...

Státní zastupitelství v německém Hamburku obžalovalo 92letého muže z napomáhání k vraždám více než 5 200 lidí v...

Najdete na iDNES.cz