Reprezentanti zuboženého afrického státu se naposledy objevili na čtvrtfinalovém zápase s Tanzánií, který prohráli výsledkem 0:4. K odletu do rodné země se už nedostavili. "Jejich průvodce turnajem na ně v sobotu čekal zbytečně," uvedl generální tajemník afrického fotbalového turnaje CECAFA Nicholas Musonye.
EritreaNěkdejší italskou kolonii okupovala od 40. let minulého století Británie. Později ji anektovala Etiopie a Eritrea získala nezávislost až v roce 1993. Krátce nato se však ocitla ve dvou vojenských konfliktech - nejprve s Jemenem a posléze s Etiopií. V současné době žádné války nevede. Bojuje ale s chudobou, dvě třetiny obyvatel jsou závislé na potravinové pomoci. V zemi žije pět milionů obyvatel, hlavním náboženstvím je islám a křesťanství. (zdroj: BBC) |
Fotbalisté se pravděpodobně přidali k desetitisícům Eritrejců, kteří ročně zemi opustí kvůli represivní vládě, chudobě a tvrdé základní vojenské službě. Vláda v Asmaře zmizení sportovců zatím nepotvrdila. Běžně však popírá, že by lidé zemi opouštěli, připomněl deník The Guardian.
A nebylo by to poprvé, kdy by požádali v zahraničí o azyl eritrejští sportovci. Například v roce 2006 zmizeli v Nairobi čtyři členové fotbalového klubu Red Sea. Loni získalo politický azyl v Británii šest běžců.
Uniknout ze země je přitom opravdu těžké - sportovci musí poskytovat vládě jakési kauce v hodnotě tisíců eur před tím, než zemi opustí. Obyčejní Eritreané zase mají problém získat víza, a proto riskují své životy pěšími pochody přes hranice do Súdánu a Etiopie.
Režim prezidenta Isaiase Afewerkiho pak trestá neúspěšné uprchlíky obrovskými pokutami i vězením. V zemi se mu už podařilo odstranit nezávislá média, politickou opozici a lidé si nemohou ani svobodně vybrat náboženství.
Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google