V Kanadě vykolejil vlak s ropou a explodoval, před ohněm prchly stovky lidí

  16:36aktualizováno  23:14
V kanadské provincii Quebec vykolejil nákladní vlak převážející surovou ropu. Podle svědků se po nehodě ozvalo několik silných explozí, po nichž z vlaku šlehaly plameny a do okolí se valil kouř stovky metrů vysoko. Zničeny byly desítky obytných domů. Zemřel nejméně jeden člověk.

Nákladní vlak vykolejil v sobotu po půlnoci místního času v centru kanadského městečka Lac-Mégantic v provincii Quebec, asi 250 kilometrů východně od Montrealu. Město má zhruba 6 000 obyvatel

Ministr životního prostředí pro provincii Ontario, při jejíchž hranicích město leží, uvedl, že vlak sestával ze 73 vagonů vezoucích ropu. Po nehodě explodovaly čtyři cisterny vlivem velkého přetlaku. K dalším se místní hasiči zatím nemohli přiblížit. Není tedy vyloučeno, že by mohl následovat další výbuch.

Fotogalerie

Podle policie bylo výbuchem a následným požárem zničeno okolo 30 domů v centru Lac-Megantic. Policisté pohřešují několik osob, přepravní společnost oznámila, že bylo několik lidí zraněno.

"Když vidíte centrum vašeho města téměř zničené, pochopíte, že se sami sebe ptáme, jak se z této události vůbec dostaneme," prohlásila na tiskové konferenci zdrcená starostka Colette Roy-Larocheová.

Kanadská televizní stanice CBC uvedla, že asi tisícovka obyvatel musela být evakuována. Policie zatím žádný údaj o obětech nezveřejnila, nicméně pohřešuje několik osob z okolí. "Nemohu říci vůbec nic o obětech... Lidé nám říkali, že jim (známí) neberou telefony, ale musíte pochopit, že jsou někteří mimo město na dovolené," řekl novinářům mluvčí policie Michel Brunet.

Strojvedoucí ve vlaku nebyl

Podle svědků bylo po nehodě slyšet sérii explozí a následně vypukl požár, jenž se rychle rozšířil i na okolní domy. Plameny bylo prý vidět z dálky několika kilometrů. "Je to strašné. Nikdy jsme nic podobného nezažili. Všechno, co tam stálo, je pryč," popsal CBC obyvatel asi šestitisícového Lac-Méganticu Claude Bedard.

V boji s plameny museli přispěchat na pomoc místním hasičům i jejich kolegové z okolních obcí. Velké množství ropy podle policie také uniklo do městem protékající řeky Chaudiere.

Vykolejený vlak patřil podle CBC kanadské společnosti Montreal Maine & Atlantic, která vlastní více než osm set kilometrů železnic spojujících americké státy Maine a Vermont s kanadskými provinciemi Québec a Nový Brunšvik.

Pro vedení společnosti je pohyb vlaku dosud nevysvětlitelnou záhadou. "Nejsme si jisti, co se stalo, ale strojvedoucí udělal všechno podle pravidel. Zastavil vlak a čekal na vystřídání," prohlásil viceprezident společnosti Joseph McGonigle. Ve chvíli, kdy se vlak rozjel, nebyl podle něj strojvedoucí uvnitř.

Lac-Mégantic, Kanada

Lac-Mégantic, Kanada

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Podle rodičů zavražděného Kuciaka někdo brání vyšetření případu

Slovenský novinář Ján Kuciak se snoubenkou Martinou Kušnírovou na snímku, který...

Rodiče zastřeleného slovenského novináře Jána Kuciaka příliš nevěří, že se vraždu jejich syna podaří podaří zcela...

Dívka, která se přidala k IS a teď se chce vrátit, ztratí britské občanství

Shamima Begumová na fotografii z roku 2015

Shamima Begumová, která se před čtyřmi lety ve věku 15 let přidala spolu se dvěma kamarádkami k Islámskému státu a teď...

Nejdřív si spočítejte dolet našich zbraní, pohrozil Putin Západu

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu přednesl tradiční poselství federálnímu shromáždění. V něm adresoval otázky...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz