"Terorista Anwar al-Awlaki byl zabit společně s některými jeho společníky," oznámilo v krátkém prohlášení jemenské ministerstvo s tím, že operace začala v pátek v 9:55 místního času. Více detailů neposkytlo. Teroristovu smrt potvrdili pod podmínkou anonymity někteří američtí činitelé. A také místní kmenoví vůdci.
Ti tvrdí, že Awlaki zemřel během leteckého úderu v provincii Marib na východě země, která je obecně považována za baštu al-Káidy. Awlaki měl cestovat v konvoji dvou vozů s dalšími dvěma členy jemenské odnože al-Káidy, když je zasáhla střela z letounu.
Anwar al-Awlaki- Narodil se 22. dubna 1971 v prominentní jemenské rodině v americkém Novém Mexiku, část dětství prožil v USA, kde jeho otec učil na univerzitách. Pak se rodina vrátila do Jemenu, kde se otec - známý vědec - stal rektorem univerzity v Saná a ministrem zemědělství. - V roce 1991 se dvacetiletý al-Awlaki do USA vrátil, aby tam v Coloradu vystudoval stavařinu a pedagogiku, nakonec se ale stal imámem. Na jeho kázání docházeli i dva muži ze skupiny atentátníků z 11. září 2001. - V roce 2004 se přemístil do Jemenu, kde učil na muslimských školách. V roce 2006 byl uvězněn za údajné styky s al-Káidou a za účast v teroristických útocích. O rok později ho propustili. Po dalším obvinění se začal skrývat na jihu Jemenu. - Odborníci ho označovali za extrémně nebezpečného muže a jednoho z hlavních teroristů světa. Ředitel londýnského ústavu mezinárodní bezpečnosti Sajan Golet ho označil za nejnebezpečnějšího ideologa na světě. zdroj: ČTK |
Někteří američtí činitelé hovoří o tom, že Awlakiho zabila střela z amerického bezpilotního letounu. Nicméně teroristovo tělo zůstává v rukách Jemenů, píše agentura AP. Spojené státy prahnou po hlavě radikálního duchovního už dlouho, zaútočily na něj už například v květnu, tehdy ale ještě uprchl.
Čtyřicetiletý Awlaki se narodil ve Spojených státech, do země svých předků - Jemenu - natrvalo přesídlil v roce 2004 a pomalu se propracoval až do velení stále aktivnější buňky al-Káidy na Arabském poloostrově. USA ho označují za "šéfa externích operací" tamní al-Káidy. Je také jedním z nejvýše postavených teroristů, kteří byli zabiti od letošní smrti Usámy bin Ládina.
Šéf externích operací
V uplynulých letech se zapletl do tří velkých teroristických útoků na území Spojených států. Byl ve spojení s Nidalem Málikem Hasanem, který na americké základně Fort Hood postřílel 13 lidí.
Hrál zásadní roli při plánovaném ale nevyvedeném útoku Nigerijce Umara Farúka Abdul Mutallaba na letadlo mířící do Detroitu v roce 2009 a zřejmě také řídil Faisala Shahzada, který chtěl na newyorském Times Square odpálit bombu.
Kromě toho měl prsty v loňském případu, kdy jemenská al-Káida odeslala do synagog v Chicagu tonery do tiskáren naplněné výbušninami, které nakonec odhalili kontroloři ve Velké Británii a v Dubaji.
Když byl v 90. letech minulého století ještě imámem v San Diegu, jeho kázání navštěvovali i Chálid al-Midhar a Nawaf al-Hazmi, tedy dva teroristé, kteří 11. září 2001 unesli letadla a zaútočili na USA.
Usáma internetu
Awlaki také čile vyzýval k útokům na americké cíle. Vzhledem k jeho americkému občanství a perfektní angličtině i arabštině na něj mnozí nazírali jako na muže, který by mohl získat pro al-Káidu množství nových rekrutů přímo na Západě.
Al-Awlaki byl často popisován jako "Usáma internetu". Byl považován za velmi schopného organizátora a propagandistu. Své plamenné texty rozšiřoval na internetu, používal blogy, e-maily, Facebook, videa na YouTube, vydával ale i klasický časopis v angličtině Inspiruj, ve kterém byly články typu "Jak udělat bombu v maminčině kuchyni".