V Iráku neutichá násilí, vládní jednotky ovládly Basru

  22:58aktualizováno  23:06
Jen v irácké metropoli Bagdádu a v severoiráckém Mosulu zemřelo v sobotu při násilnostech 28 lidí. Američtí vojáci kromě toho zabili na různých místech země několik údajných teroristů. Irácké vládní síly slaví úspěch - získaly kontrolu nad poslední baštu bojovníků radikálního šíitského duchovního Muktady Sadra ve městě Basra.

Irácká vláda dala Sadrovi (na plakátu) čtyři podmínky k uzavření příměří. | foto: Profimedia.cz

V Mosulu, který americká armáda označuje za poslední městskou baštu Al-Kajdy v Iráku, byly večer hlášeny čtyři sebevražedné utoky. Atentátníci odpálili nálože v osobních autech a v cisterně poblíž kontrolních stanovišť irácké armády. Zemřelo devět lidí včetně tří vojáků, dalších 26 civilistů bylo raněno.

V Bagdádu v sobotu násilně zemřelo 19 lidí. Nejméně osm z nich bylo zabito už při nočních střetech iráckých a amerických vojáků se Sadrovými ozbrojenci v bagdádské čtvrti Sadr. Dalších 27 lidí bylo zraněno. Tato část metropole je od zahájení vládní ofenzivy proti šíitským milicím koncem března dějištěm neustálých krvavých střetů. Už zde bylo zabito nejméně 391 lidí.

Terčem dalšího sebevražedného atentátu v bagdádské čtvrti Amiríja se stali členové skupiny místní domobrany proti Al-Kajdě. Útočník se odpálil v autě zaparkovaném před budovou, kde v kancelářích končilo zasedání členů domobrany. Dva byli na místě zemřeli, osm dalších bylo zraněno.

Americká armáda naopak oznámila, že její síly zabily na různých místech země několik údajných teroristů. Nejméně pět podezřelých osob zemřelo při akci amerických sil ve městě Tikrítu.

Podle americké armády rovněž irácké vládní síly dostaly pod kontrolu poslední baštu Sadrových milicí ve městě Basra na jihu Iráku. Ofenzivu proti nelegálním ozbrojencům a zločineckým živlům v Basře nařídil premiér Málikí a také ji ve dnech 25. až 30. března osobně sledoval. Ozbrojenci ze Sadrovy Mahdího armády se ale chopili zbraní na obranu svých čtvrtí v Basře. Boj šíitských milicionářů s vládními vojáky si podle údajů OSN vyžádal v Basře nejméně 700 mrtvých a téměř na celý týden město ochromil.

Irácký premiér dal Sadrovi čtyři podmínky
Irácký premiér Núrí Málikí stanovil čtyři podmínky pro ukončení vládní ofenzivy proti Sadrovým milicím a dalším nezákonně ozbrojeným skupinám. V pátečním rozhovoru pro televizi Al-Arabíja řekl, že tyto skupiny musí odevzdat těžké zbraně a přestat se vměšovat záležitostí státu a bezpečnostních sil. Navíc musí vydat všechny hledané osoby a předložit jmena lidí zapojených do násilností.

Sadr pohrozil "otevřenou válkou", jestliže vládní zásah nebude zastaven. V pátek ale řekl, že tato hrozba se vztahovala jen na americké síly, nikoliv na Iráčany.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Americký lékař konzervoval lidské plody, po bytě jich měl přes 2000

Ulrich Klopfer na snímku z roku 2015

Více než dva tisíce pozůstatků lidských plodů se našlo v obydlí nedávno zesnulého amerického lékaře z okresu Will,...

Víra nebo smrt. Církev je jedinou cestou, jak při odchodu z kartelu nezemřít

Člen gangu MS-13 navštěvuje program ve věznici Chalatenango, který má zločince...

Opustit jihoamerický drogový kartel není nic jednoduchého. Odpadlictví se obvykle trestá smrtí. Gangsteři, kteří chtějí...

Ozbrojené komando na nevěstu. V Rusku jsou hitem extrémní žádosti o ruku

Žádost o ruku a kalašnikov. Rusové si oblíbili extrémní zážitky (archivní...

Některým Rusům připadají tradičně pojaté žádosti o ruku nudné, proto v posledních letech stále častěji využívají služeb...

Najdete na iDNES.cz