Gruzínská strana po týdnu zpočátku menších potyček připouští jednoho mrtvého a čtyři zraněné, separatisté údaje o vlastních ztrátách nezveřejnili.
K hranicím provincie dorazily speciální jednotky gruzínské policie a mechanizovaná brigáda armády. Na cestě je vojenská polní nemocnice a autobusy s vojáky.
Svědci z okolí jihoosetského hlavního města Tskhinvali hlásí velké exploze. Podle separatistů Gruzínci nasadili obrněné transportéry, minomety a kulomety, nezávislé informace z místa ale nejsou k dispozici.
Rusko: Chystáte válku, chovejte se rozumně
"Panuje obava, že gruzínské akce okolo Tskhinvali mohou být považované za předehru k válce," varovalo po rozhovoru s představiteli Jižní Osetie ruské ministerstvo zahraničí.
"Vyzýváme gruzínské vedení, aby ukázalo zdravý rozum a přestalo s nezodpovědnými vojenskými akcemi v Jižní Osetii," citovala agentura Interfax mluvčího úřadu Grigorije Karasina. "Situaci vnímáme jako extrémně nebezpečnou, už se z ní stalo drama s nejasným koncem," dodal mluvčí.
Rusko už dříve oznámilo, že na případný útok Gruzínců na Abcházii a Jižní Osetii odpoví silou. - více o tvrdém ruském postoji čtěte zde
Gruzínský prezident Michail Saakašvili nabídl Jižní Osetii odpoledne "okamžité příměří" a zopakoval nabídku plné autonomie s Ruskem jako jejím garantem. Údajně také nařídil gruzínským jednotkám, aby neopětovaly palbu. Zatím ale není zřejmé, zda se prezidentův rozkaz projevil v terénu.
Washington chce ke klidu v Osetii přispět za pomoci Moskvy
Zmocněnec amerického ministerstva zahraničí Dan Fried mezitím oznámil, že se Washington a Moskva dohodly na "společné práci" na ukončení bojů v provincii.
"Oba jsme souhlasili na spolupráci vedoucí k ukončení bojů a povzbuzení politického dialogu," uvedl Fried po telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Karasinem. "Zdá se, že poslední vlnu násilí vyprovokovali Osetinci. Požádali jsme Rusko, aby vyzvalo své osetinské přátele ke zdrženlivosti," dodal Fried.
Jižní Osetie a o něco západněji ležící Abcházie si ve válce před patnácti lety vybojovaly velkou míru autonomie, na klid v nich dohlíží ruská armáda. Gruzínská prozápadní vláda ale usiluje o obnovení kontroly nad celým svým územím a směřuje ke členství v NATO.