V Egyptě opravili nejstarší křesťanský klášter na světě, podívejte se

  14:29aktualizováno  14:29
Egyptští památkáři dokončili po osmi letech rekonstrukci kláštera svatého Antonína poblíž Rudého moře. Obnova nejstaršího křesťanského kláštera na světě stála 14,5 milionu dolarů. Podle egyptských úřadů je obnova symbolem náboženské tolerance - v Egyptě žije významná křesťanská menšina.

Podle egyptských úřadů je klášter symbolem mírového soužití mezi muslimy a křesťany v Egyptě. Koexistence těchto náboženství ale provázejí problémy a občas i střelba. | foto: AP

Je to takový symbol. Egypt, země, v níž může žít kolem 14,5 milionu křesťanů, vydal 14,5 milionu dolarů (přes čtvrt miliardy korun) na opravu nejstarší křesťanské památky na světě. Klášterního komplexu svatého Antonína, nějakých 150 kilometrů jihovýchodně od Káhiry.

Podle agentury AP rekonstrukci financovalo egyptské ministerstvo kultury. Nicméně od roku 2007 přiznává pumpování značných dotací do Egypta i Evropská unie.

Zrekonstruovaný klášter svatého Antonína v EgyptěZrekonstruovaný klášter svatého Antonína v EgyptěZrekonstruovaný klášter svatého Antonína v Egyptě

Rozsáhlé opravy odkryly i původní cely mnichů

KŘESŤANÉ V EGYPTĚ

Zrekonstruovaný klášter svatého Antonína v Egyptě

Z téměř 80 milionů Egypťanů náleží 6-10 % (podle vládních údajů), respektive 15-20 % (podle křesťanů) ke křesťanské koptské církvi. Sunnitští muslimové a koptové žijí relativně v míru, koptské Vánoce (7. ledna) jsou v zemi pyramid státním svátkem.

Postavení Koptů v Egyptě se zhoršilo po převratu v roce 1952, kdy se k moci dostal Gamal Násir. Celý Blízký východ se tehdy radikalizoval hlavně kvůli vzniku Izraele.

Přes dílčí zrovnoprávnění je pro Kopty obtížnější získat povolení k opravám a stavbám svých nových svatostánků, zatímco mešity mohou vznikat snadněji. Koptové si také stěžují na malé zastoupení v exekutivě: ze 32 ministrů mají jen dva, z 25 guvernérů jediného.

Klášter se dočkal obnovy mohutných zdí, které ho v minulosti chránily před beduínskými nájezdníky. Opravy se také dočkaly zdi obou kostelů ze 6. a 15. století.

Zrekonstruovány byly i části obývané kdysi mnichy a věž ze 6. století, která sloužila jako poslední útočiště před nájezdníky. A pod jedním z kostelů se podařilo objevit cely mnichů ze 4. století - tedy z doby, kdy klášterní komplex vznikal.

Egypťané jsou na opravu, která podpoří turismus, hrdí. "Rekonstrukce kláštera ukazuje světu, že usilujeme o obnovu památek naší minulosti, ať už koptské, židovské nebo muslimské," řekl generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás.

Restaurátoři křesťanských památek v Egyptě se musí leckdy vypořádat s úřednickou mašinerií. Přes to, že je křesťanství jedním z oficiálních náboženství, faktickou rovnoprávnost nemá.

Oprava komplexu svatého Antonína, která trvala osm let, má i význam politický. V lednu došlo k výbuchu sektářského násilí, při střelbě na křesťanské věřící zemřelo sedm lidí. - čtěte ozbrojenci v Egyptě postříleli sedm ortodoxních křesťanů

Incident se odehrál po půlnoční mši konané na oslavu koptských ortodoxních křesťanských Vánoc v jihoegyptském městě Nag Hammádí asi 40 kilometrů od Luxoru. Vztahy mezi sektami v Egyptě si vyžádaly mezinárodní kritiku, egyptské úřady však sektářství jako motiv incidentu a napětí mezi muslimy a křesťany odmítají, uvedla ČTK.

Zrekonstruovaný klášter svatého Antonína v EgyptěZrekonstruovaný klášter svatého Antonína v Egyptě

KLÁŠTER SVATÉHO ANTONÍNA

Patron kláštera svatý Antonín Veliký je považován za zakladatele křesťanského mnišství. Do odlehlé hornaté krajiny poblíž Rudého moře se uchýlil na konci 3. století našeho letopočtu. Po jeho smrti v roce 356 následovníci postavili klášter, který je využíván dodnes. Bydlí v něm asi 120 mnichů a navštěvují ho miliony křesťanských poutníků.

ČTK

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Americký Breivik chtěl povraždit politiky a soudce, vyvolat občanskou válku

Zbraně nalezené u poručíka americké pobřežní stráže Christophera Paula Hassona,...

Poručík americké pobřežní stráže Christopher Paul Hasson plánoval vraždu řady členů Demokratické strany, novinářů,...

Afghánec chce zaplatit pokutu za Švédku. Bránila deportaci jeho krajana

Švédská aktivistka Elin Erssonová bránila vyhoštění afghánského žadatele o azyl...

Mladá Švédka Elin Erssonová, která loni v letadle bránila deportaci afghánského běžence, možná uloženou pokutu nebude...

Migranti žalují italské ministry o miliony za to, že je blokovali na lodi

Migranti čekající na vylodění z Diciotti v sicilském přístavu Katánie (22....

Skupina 41 migrantů, které loni téměř týden blokovaly italské úřady na lodi pobřežní stráže Diciotti, žalovala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz